Yemin Kefareti , aman dikkat!!

serhad55

Çalışkan Üye
Silver
#1
Yemin Kefareti aman dikkat!!Dini terimlerden '' kefare '', işlenen günahlar veya yapılan hatalar nedeniyle Allah(c.c) dan af dilemek için yerine getirilen bazı bedeni veya mali ibadetlerdir.bir işi yapmaya veya yapmamaya yemin eden kişi,yeminin gereği yerine getirmezse günah işlemiş olur.Yeminin kefareti, maide suresinin 89. ayetinde şöyle açıklanmıştır.

''Allah, boş olarak ettiğiniz yeminlerle sizi sorumlu tutmaz.Ama bile bile yaptığınız yeminlerle sizi sorumlu tutar.bu durumda yeminin kefareti,ailenize yedirdiğinizin orta hallisinden on yoksulu doyurmak,yahut onları giydirmek yada bir köle azat etmektir.
Kim(bu imkanı)bulamazsa onun kefareti üç gün oruç tutmaktır,işte yemin ettiğniz vakit yeminlerinizin keffareti budur.Allah size ayetlerini işte böyle açıklıyor ki şükrediniz.''

kefaret gerektiren yemin ''vallahi şu işi yapacağım''şeklinde geleceğe yönelik sözlerdir(mün'akide yemini).böyle bir yemini bozan kefaret olarak on yoksulu bir gün(veya bir yoksulu on gün)doyurmelı veya sosyal konumuna ve kazancına uygun olarak giyirmeli veya üç gün oruç tutmalıdır.Hanefi veya Hanbeliye göre orucun üç gün arka arkaya tutulması gerekir.
yanlışlıkla veya bir şeyin doğru olduğunu düşünerek yapılan yeminler için kefaret gerekmez.Kasden yalan yere yeminin ise kefareti yoktur.bu kişi tevbe ederek Allah tan af dilemelidir.

(alıntıdır, yazarı belirtilmemiş, sahibinden Mevlamız razı olsun)
 

Benzer konular

kalpteniman

Çalışkan Üye
Silver
#2
Fakat küçük bir menfaat karşılığında gözünü kırpmadan yemin edenlerin vay haline.
Ahirete gitmeden dünyada cezaları başlıyor fakat onlar farkına varamıyorlar.