Tırnak Kesme Adabı

Sell_!

Müslümanlar Kardeştir
Administrator
#1
Hz. Aişe (r.a)'den rivayet edilen bir hadis-i şerirle; tırnakların kesilmesi fıtrattan yani bütün peygamberlerin dinlerinde yer alan ve uygulanan işlerden olduğu belirtilmiştir. (Müslim)Yine Hz. Aişe (r.a)'rivayet edildiğine göre Hz. Peygamber (SallAllah-u Aleyhi Ve Sellem) şöyle buyurmuştur;"Her kim cuma günü tırnaklarım keserse bir daha ki cıımaya kadar bütün kötülüklerden korunur." (Deylemi)Tırnakların nasıl kesileceği hakkında bir çok görüşler varsa da îmam-ı Nevevi'ye göre müstehap olan ayaklardan evvel ellerden başlamaktır. Evvela sağ elin şahadet parmağından başlanıp sonra orta parmaktan küçük parmağa kadar sıralı kesilir. Sonra baş parmak kesilir. Daha sonra sol elin küçük parmağından başlanıp sırayla baş parmağa gelinir. Bundan sonra sağ ayağa dönülüp en küçük parmaktan başlanıp sırayla sol ayağın en küçük parmağında bitirilir. Kesilen tırnaklar toprağa gömülmelidir.

Tırnak kesme hususunda îbn-i Abidin şöyle demiştir;

"Bir kimse tirnaklarini dikkatsizlik ve ihmal yuzunden vaktinde kesmeyerek uzatirsa o kimse gecinmek hususunda rızık darlıgına düşer. Feyz ve bereketten mahrum kalir."Tirnaklari kesmek için gece gunduz olmasi farketmez. Yani gece de gündüz de tirnak kesilebilir. Geceleri tirnak kesilmez sozunün hiçbir dayanagi yoktur.
 

YaKaMoZ PIRILTISI

Çalışkan Üye
Administrator
#2
Emeğinize sağlık faydalı paylaşımınız için tşk.ler. Toplumumuzda bir çoğumuz illa ki duymuştur gece tırnak kesmek günah halbu ki görüyoruz ki gece de kesilebilir.