Sizce Türkiye`de insanlar en çok hangi sebeple boşanıyor?

Sizce Türkiye`de insanlar en çok hangi sebeple boşanıyor?

• Kullanılan toplam oy
    197
  • Anket kapatılmış .
evlenmeden önce duygusallıktan uzak bir şekilde evleneceği kişiyle uyuma çok dikkat etmek gerekiyor. tabiiki bu çok kolay bir şey değil. çünkü bir insanı tanımak için epey bir zaman geçmesi gerekiyor.

evet herkes farklı görüşler neticesinde benim görüşüm şudur ankette yazılanların hepside aynı şey boşanmalar hepsinden kaynaklı birşet ama çoğunluk aldatma ve içkidir allah azze ve celle kimseyi Bu hale düşürmesin

muratsavruk

Acemi Üye
Silver
s.a.

Benim şahsi düşüncem islamiyetin hakkıyla yaşanmaması..
yukarıdaki şıklara baktığımız zaman KUR'AN-I KERİMİ ve SÜNNETİ kendisine rehber edinen için bunlar üstesinden gelebilecek sorunlar...
kardeş sana katılıyorum ama hangi olayın üstesinden bu şekilde gelinilmezki zaten başımıza hep islamdan dışarda yaşadığımızdan gelmiyormu

N

narvenur

Misafir
Arkadaşlar' boşanma sebebi olarak içki ve aldatma demiş bazı yerlerde ve sıklıkla...İslam'ı bilen evli çiftlerde de oluyor malesef.Onlara gerek kalmıyor.Yani insanlar bir sebep buluyor boşanmak için.Özellikle El-emin'in ve Sahra'nın tesbitlerinin gerçekçi olduğunu söylemeden geçemeyeceğim.
Bazen hanım terkediyor'bazen bey...Hanımı anladık da'naz'niyaz'beyler niye terkeder anlamış değilim.Bir beye namusunu atmak yakışmaz halbuki'namus meselesi olmadıktan sonra...Rabbim hayırlı ve huzurlu evlilikler versin hepimize.Bir yuvanın yıkılması hiç hoş birşey değil.Allahın sevmediği helal birkere...Ve arşın titrediği bir olay...Evlenip de tepemiz atmadan önce sakince düşünmek ve uzlaşmaya çalışmak en akıllıcası'uzlaşacak sorunlar ise...

medicine

Acemi Üye
Silver
bayanların çalışma hayatına girmesi de boşanmaları arttırdı. akşam eve dönen erkek sıcak bi gülümseme sıcak bi yemek bekler :) fakat bayanda çalışıyorsa aynı yorgunluk bayanda da olacaktır. ev işlerini aksatacaktır .

evli değilim ama çalışmayan bi hanımla evlilik daha iyi yürür zannındayım. (tabi daha önce sölediğiniz din iman maddeleri de olmalı )

Simall

Acemi Üye
Silver
eger kısı kufur uzerıne evlenmısse onlardan her turlu hayvanlık ve pıslık beklenır eger kıısı allahın dını ııcın evlenmısse ondan bosanma sebeıde munafıklıktır
Bir kişinin Allah'ın dini için evlenmesi yeterli değil, evlilik iki kişiliktir, diğeri hiçbir şeyi umursamıyorsa ve bu evlenince ortaya çıkıyorsa münafıklık olur mu boşanmak? Hak olur hak

X007

Acemi Üye
Silver
öncelikle esselamun aleykum ve rahmetullah..

söyle bir ankete baktigimda..icim ciz ediyor..
orada siralanan sorunlar maalesef ISLAM´i aile alt yapisi saglanamadigi icin yasaniyor..

oysaki sirf peygamber efendimizin hayatini örnek alsak...bunu Kuran ile pekistirsek..hayatimizin en önemli noktasi haline getirsek..ailemizle paylassak..sizce o zaman maddi sIkintiymis..hastalikmis..baska (kadinlar/erkeklermis)..vs..vs..vs..dermiydik?..
bosanirmiydik?..

cogunuz HAYIR diye cevapliyordur simdi bu sorumu...

evet böylelikle ana SORUNUN ne oldugunu anlamis olduk...

vesselam..

yolcu2

Acemi Üye
Silver
Esselamu aleyküm verahmetullahi veberakatuhu ebeden daima.
bu devirde boşanmaların altında yatan sebepler çok ama , ben üç beş tane mühim olanı söylemek istiyom. herkesinde bildiği , gördüğü,duyduğu meseleler.
1. kim ne derse desin! benim fikrim asla boşanmak için ilk neden ve geçerli neden asla ve asla maddi imkansızlık, kısacası para yüzünden değildir.,bence en önemli sebep, kişilerin birbirlerine dürüst davranmalarıbadan geçmelidir. geçim sıkıntısından dolayı baoşanmalar oluyor diyenlere şunu söylemek isterim. şayet para yüzünden boşanmalar, cinayetler, hırsızlıklar oluyorsa, ozaman!!! hiç gözümüzün önünden kaçmayan ,kaçıramayacağımız,şöhreti uğruna paraya para demeyen çoğu insanlar, acaba neden boşanıyorlar, parasıda var evide var, arabasıda var, herşeyi yeteri kadar var. o zaman neden boşanılıyor. bu yüzden ayrılanların sayısı çok çok fazla .peki paraysa sebep o zaman parası olanlar neden ayrılıyorlar.bence para değil olamaz.çünkü benim efendim zamanında bir hurmayla bile karnıını doyuran, geçimini hurma bahçesinde bir iki avuç hurmayla sağlayan nice sahabeler vardı. eğer ayrılmış olsalardı, o evine çoğu zaman birşey getiremeyen insanlar ayırılırdı. bence para boşanma sebebi olamaz, en önemli sebep güven verememek, yalan söylemek, dürüst olamamak, kanaatkar olamamak. kısacası, yarabbi şükür diyeceğimiz, denilecek yere, ya rabbi bu az geldi doymuyorum, az daha ver diye kanatsizlik yapmak, olanla yetinmemek,
2. bizler !! ekek olalım, bayan olalım, acaba yeteri kadar mevlaya dua ediyor sorumluluklarımızı yerine getiriyormuyuz hayır, ama hem sorumluluklarımız yerine getirmeyceğiz, hemde allahım bana çok çok ver diye dua edeceğiz, sizce allah ,kendisine bakanamı bakar, yoksa kendisinden çok dünyaya bakanmı bakar, ona yardım elini uzatır?günde 24 satten 1 saatimizi acaba gerçekten allah için ayırabiliyormuyuz. namazını kılmayan,hakkı hakkaniyeti bilmeyen ,birilerini acaba şeytan ve nefis boş bırakırmı , onu yap ,şunu söyle, kaç, anlayacağınız şeytan ipini insanın boynuna bir geçirdimi, artık söylemiş olduğumuz boşanmalar o kadarda zor olmasa gerek diyorum. şeytanın görevi zaten yuvalrı yıkmak, ocakları yakmak, insanları asmak, değilmi evet o. işte insanlarıda bir vesile ederek o amacına ulaşıyor malesef.
eğer gerçekten islamın emrini yerine getirebilsek. sünnete sarılabilsek, farzları yapabilsek, kolay kolay yuvaların yıkılmasına şeytan bişey yapmaz. gereği kadar yaşıyormuyuz ne dersiniz. bizler vücudumuzdaki , sadece bir yuvarlak gözün dahi hesabını alnımızı secdeye koysak veremeyiz , ne hakla dahada fazlasını hak etmediğimiz, allahı yeteri kadar anmadığımız halde, ne hakla isteriz. zaten o yüce mevlam, o kurtarıcımız, öyle bir sahibimiz ki , bizlere yaptıklarımıza göre rızık verseydi vallahide billahide aç kalırdık aç!! o bize çok bile veriyor. biz hakkıyla ona bakmasakta o rabbimiz bize yeteri kadar bakıyor bunu üzerimizde bulunan sağlam gözlü insanlarımız gözü sağlam olan bizler çok iyi biliyoruz. çok bile veriyor bu vurdum duymazlığımıza göre çok bile veriyor.
3. bir aile bir kızı başka bir aileye verirken, parasını , evini , arabasını, düşünrek verirde, acaba islamla, namazla , kuranla, arası varmı yomu diye sormaz , araştırmaz ise, zaten boşanmaların en önemli sebebi ilk önce anne babaya düşer. onlar ilk sorumlu olanlardır,nedenmi, diğelimki , o şahıs içki içiyor, karı kız ayakları var ki bu devirde sanki çoğu insanlarımızın amaaaaaaannnn ne olacak canım, hanım nerden görecek, ben zevkime bakarım, ben işimi yaparım.diye bir kişiyse, birde bu insanın hanımına olna sevgisi , sadece izdivaca girene kadar olan bir sevgiyse, soruyorum size acaba o evlilikte suç kimin!!!! eğer kız veya erke kendileri anlaştıysa , onların öncelikle ilk suçları, birbirlerine olan dürüstlüklerinin olmaması, yalan söylemeleri, bir şeyler gizlemeleri, ehhh bu seferlik yaptım , bidaha olmaz diye unutmaları, bu onların kendi suçları.
ama şayet, kızını, paraya karşı, dinini değişen, yada yanlış kaçmasın, parayı ön planda tutarak, sadece mutluluğu parada olur zanneden anne ve babanın o kızını verirken, bilerek ateşe atan anne ve babadır. çünkü para mutluluk getirdiği gibi , mutsuzluğun da kapısını hiç ama hiç beklemeden açar,Vede açıyorda. mevla yardım etsin.
3. bazı insanlarımızda , kız güzelmiş, tamam bu iş oldu, iy güzel, tamamda anne baba, amca, abi, siz bu kızı vitrine mi koymak için alıyorsunuz, yoksa güzellik yarışmasınamı çıkarmak için alıyorsunuz, siz bu kızı kendine gelin, oğlunuza hanım, olarak insan olarak, neşe kaynağı, yardımcı dost olarak alıyorsunuz, neden acaba seçim yaparken , sadece dış güzelliğine bakıyorsunuzda , içine huyuna suyuna , ahlakına bakmıyorda, yüzünün güzelliğine, boyunun uzunluğuna , yaşına, başına, kaşına bakıyorsunuz, benim şahsi fikrim. islamiyette kıstalar konulurken, güzelliketen başlanılmaz, dinden başlanır, huydan başlanır,ondan sonrası zaten sırayla gelir. amaaaaaa. asla ilk önce ne para ne de güzellik ön planda tutulmaz. insanın güzel olupta huyu kötü olduktan sonra ,güzelliğinide huyuyla beraber yitirir demektir. paraya gelince para bir uçacak, güzellikte olduğu gibi kalmayacak. öyle bir devirde yaşıyoruz ki , artık genelleme yapıyorum,insanları geneli kızlarını parası arabası evi varmı diye veriyor, ister içki içsin, ister karı kız ayakları olsun, ister hanımıı dövsün, ister ne olursa olsun, birde erkeklere gelince daha doğrusu bizlere gelince bizlerde kız alacağımız zaman, güzel bouda yerinde, tamam diye işi bağlıyoruz, yada bağlayanlarımız var, ben şahseb böyle bir para ve güzellik üzerine olan , o kıstaslara göre evlilik yapmayı asla ve asla iy bakmıyorum zaten çoğu arkadaşlarımızda bakmayağacağından şüphem yok.
kız almak , ikinci bir el otomobil almaya benzemez.o arabaları satarsınız, eskidiye , ama kız bu kız, kızlara ikin ci bir el otomobil gibi bakan insanlarımız yok değil zannedersem.onun için bu konularda gerek bizler, gerekse anne babalar, evlendirilecekleri zaman, paraya güzelliğe mala mülke değil, önce o kişinin sadak yolu üzerindemi, dürüst mü, nasıl biri olduğuna bakmalıyız. zaten böyle evlilikler, bu şekilde başta sadaka ve samimiyetle başlayan ilişkiler yada evlilikler bence çoooooooook uzun süre hatta ölene dek gider. mevlamız , sadakati, dürüstlüğü , insanlığı, doğruluğu elden bırakmayanlarda eylesin ineşellah. herşeyin başı dürüstlük doğruluk, sadakat, ve de samimiyet.bunlar olduğu müdettçe boşanmalar olmaz..
şu sözede katılmadığı söylemek isterim. içki içen insan, kumar oynayan insan, kadın kız yaklaraı olan insan boşanıyor da, islami yaşayan, isla bilen boşanmıyormu, bence o şekilde bir değerlendirme yapmak yakışı kalmayan bir yorum olur.
eğer bir kişinin içinde art niyet varsa, o kişi ister içki kumar , kız kadın ayakları olsun, art niyet varsa, isterse islami bilen birisi olsun, o kişi yapacaksa yapar yapacağını.
mevla vetegaddes hazretleri , doğru yoldan ayrılmayanlardan eylesin biz gençleri, ve bizim gibi insanlara mevla yardım elini uzatsın. yoksa , bu devirde doğru karar vermek çok çok zor, amaaaaa !! yanlış karar vermek kolay. mevla cümlemizi doğrudan ayırmasın inşellah.ayrılmayalım inşellah.