Sizce Türkiye`de insanlar en çok hangi sebeple boşanıyor?

Sizce Türkiye`de insanlar en çok hangi sebeple boşanıyor?

• Kullanılan toplam oy
    197
  • Anket kapatılmış .
BEN NEDENSE MADDİ İMKANSIZLIĞIN OKADARDA ÖNEMLİ OLMADIĞINI DÜŞÜNÜYORUM,ARKADAŞLAR DÜŞÜNSENİZE EFENDİMİZİN ZAMANINDA BİR HURMAYLA DOYUYOLLARDI,KİŞİ EVLENECEĞİ ZAMAN EFENDİMİZE GİDİYOR EVLENMEK İSTEDİĞİNİ SÖYLÜYOR EFENDİMİZ NEYİN VAR DEYİNCE SAHABE BİR KAÇ DUA BİLDİĞİNİ SÖYLÜYOR BUNUN ÜZERİNE EFENDİMİZ SEN BAYA ZENGİNMİŞSİN DİYOR EVLENEBİLİRSİN DİYOR,BELKİ HAYAT OZAMAN KİNDEN ÇOK FARKLI AMA ALLAH KORUSUN BİR EVLİLİK MADDİ SORUNLARDAN DOLAYI YIKILIYORSA ÇOK YAZIK DERİM,MEVLAM HİÇ KİMSEYE ÖYLE BİR EVLİLİK NASİP ETMESİN İNŞAALLAH...

fitnet

Acemi Üye
Silver
boşanmak çözüm değil bence

leylican arkadasıma katılıyorum bencede insan kuran okumadıkca unutttukca elbetteki allah ceza verecektir . allaha sıgınmak ona yaklaşmak elbetteki allahın huzuru ve mutlulugu artıracagını bilmemeleridir egerki bu bilseler bosanmaya bile kalkmaslar. allaha sıgındıktan sonra elbetteki o yol göstericidir ahireti düşünmeleri ve birbirlerine baglanmaları olmalıdır

N

narvenur

Misafir
geçimsizlik dedim ama iletişimsizlik de diyebiliriz.Daha çok ilk yıllardaki boşanma bunun üzerine sanki.Farklı mizaclar 'birbirini tanıyamamış olma'henüz alışamamış olma'yanlış anlamalar.Ebeveynlerin yeni evlenen çocuklarını rahat bırakmamaları paylaşamamlaarı...Bu konuda sabırsız olup evliliğini yıkabiliyor insanlar.Tabi ''ayrılık'' ilk başvurulacak çözüm olmamalı'uzlaşma aramalı.İknci evlilliğin iyi olacağı ne malum...

sahradeniz

Acemi Üye
Silver
:) işte gulcin maddi sıkıntılar yüzünden yuvaların yıkılması kayınvalide ve kayınbaba karışmaları vs bunların temeli dini bilgisizlik değilmi kişiler ne kadar islamiyeti görüntüde yaşıyor görünsede kalb ile sindiriş olmadımı nefsine göre hareket ettimi böyle oluyor.......dini bilgisinin olmasından ziyade kişinin Allahtan korkan teslim olmuş bir kalbe sahib olması gerekir.......madiiyatsızlık sorunmuş rızkı veren Cenabı Hak taraflar bunda şüphe etmedilermi sorun yok.......tam bir imana sahip olmalı kayın valide gelin eleştirileceğine kişiler kendilerini eleştirse ki bunu yapmazlar nefslerine ağır gelir nefs ki bizim cenneme girmemiz için uğraşan Allaha düşmandır.........benim maddi imkansızlar içinde arkadaşlarım var sofralarında tek bulgur pilavı yediklerini gördüm bayramdan bayrama bile değil arkadaşlardan kim ne getirirse giyen bir arkadaşım var ama dilinde hep hamd ve şükür var ve başka ihtiyaç sahiplerine yardım etmek için uğraşır......eşi güzel yiyecekler getirse hemen misafir alır ve inanın o fakir sofrasındanda hiç misafiri eksit etmez 3 tane ğırlanta gibi evlatları var ve inan çok mutlular hıııı bu arada kayınvalide tabirimizce cadolozmu cadoloz bir kayınvalidesi var ama arkadaşım Rabbim beni bununla imtihan ediyor der sabrederdi......sabrında hayran kalmışımdır....hıııı kayınvalidede hacca gitmiş örf ve adetlerle yetişmiş namaz kılan vs bir teyzecik ama göründüğü gibi değil maşaallahı var....biz arkadaşıyız mesela gittiğimizde bize bile şahsi olarak dokundururdu.....TANİ ARKADAŞLAR NE DERSENİZ DEYİN TEMEL DİNİ BİLGİSİZLİK VS DEMEYELİMDE İSLAM AHLAKI DİYELİM............EKSİKLİK İSLAM AHLAKI İLE AHLAKLANILMADIĞINDAN........ALLAH'A İMAN KONUSUNDA KALBLERİNİZİ VE NEFSLERİNİZİ ALIN KARŞINIZA BİR SORUN BAKALIM....NEFS DÜŞMANDIR ONUNLA DOST OLURSAN SONUN ACI OLUR.....ALLAH DÜŞMAN OLAN NEFSE BİZDE DÜŞMAN OLMALIYIZ........KALBİ ZİKİRSİZ BIRAKMAMAK LAZIM......OTURURKEN KALKARKEN YATARKEN NE İŞ YAPARSANIZ YAPIN KALBDE BİR TEVHİD BİR İSTİĞFAR OLMALI VE KALB HASTALIKLARINDAN KURTULMAK İÇİN GAYRET GÖSTERİLMELİDİR.....SELAM VE DUA İLE RABBİM FAYDALANMAYI NASİP ETSİN CÜMLEMİZE İNŞAALLAH....
ben hala islami ahlakla ahlaklanmamış kişiler eften püften sebeblerden boşanır diyorum.........Allah kimsenin yuvasını bozmasın.......

Leyyanur

Acemi Üye
Silver
S.a
boşanmaya sebep olarak gösterilen seçeneklerin birçoğu belkide tamamı dikkat edin nefsin bu dünyaya bakan yüzü..
boşanmaların bir çığ gibi büyüdüğünün,neredeyse çaresiz hastalıklar kategorisine girdiğinin hepimiz farkındayız..soruyu şöyle sorsaydık;boşanmaları nasıl engelleyebiliriz? buna cevap olarakta sayfada birçok arkadaşında onayladığı cevap ortaya çıkıcaktı:Kuran ve sünnet dairesini hedeflemiş birliktelikler bu İlahi çözümden olumlu neticelerini alacaklardır İnşallah..yolumuz belirlenmiş,hedeflerimiz belirlenmiş;sadece itaatkar yolcu,ihlaslı kul olabilmek gayretiyle lütfen dualarınızı eksik etmeyiniz..
Zafer dergisinde yayınlanmış 'eşler arasındaki münasebet'baslıklı yazıdan alıntıdır:
-Beraberliğinizi mesafeler ayırmalı..
-Birbirinizi sevin fakat sevginizi zincirlemeyin..
-Birbirinizin bardağını doldurun ama aynı bardaktan içmeyin..
-Herbiriniz kendi tekliğini unutmasın..
-Kalplerinizi birbirine verin ama herkes kendi kalbinin sahibi olsun.Çünkü;kalbi ancak,gerçek sahibi Allah (cc) koruyabilir..

Deliosman

Acemi Üye
Silver
Yukarda kuran ve sünnete uygun evlilik yapılmadı/ onlara göre yaşanmadığı için boşanmalar artıyor diyen dostlara : Evet haklısınız.LAkin Sahabelerden boşanan insanlar vardı.Kuran ve sünneti en iyi onlar bilirken !..Demek ki mizaç uyuşmayabilir.

Günümüzde kız ve oğlan tarafın anne babasının aile ilişkilerine karışması, müdehale etmesi bence en büyük boşanma nedenidir.

El-Emin

Tecrübeli Üye
Administrator
Benim şahsi fikrim aşk ve sevginin bitmesi ile oluyor...
Örneğin ben aşkım için ölürüm...
Madem aşk için ölebiliyoruz ölene kadar da var oluruz değil mi?

Zaten aşk bitince insan gözünü dışarıya dikiyor..
Yaşıtlarım bunu iyi bilir, hepimiz hemen hemen sevdiği aşık olduğu birileri olmuştur yada vardır...

Gönül bu bi bakmışsınız hayatınızın aşkı çıkıvermiş.
Ne kopabilirsiniz nede onsuz yapabilirsiniz.

ööyle bir derih ahh çektim de hey gidi gunler hey :)
Gençlik başka gerçekten.
Kendimi biraz yaşlı gibi düşüneyim dedim dönsem bulamam bi daha bu zamanı :)

Şimdi kızacaklar bana Emin ağabey saçmalıyorsun diye...
Saçmalamıyorrum içimden geleni aynen bildiriyorum...

doğru insanı bulmak için bazen arayış içerisine gireriz. Ararız ama ihtimalleride değerlendirirsiniz..

Anket guzel ve isabetli olmuş ama derin bir mevzu 10 tane kitap yazarım yaw bu olay uzerine :)

Hayallerimimi yazsam başımdan geçenlerimi:)
Her geçen yıl geride yaşananları çocukluk olarak algılıyoruz.
Orta okuldaki durum ile lisedeki durum çok farklı ve üniversiteye gidildiğinde ise geride kalan hayatın cahillik olarak algılıyoruz.

Şu an durum yine bu..
Geçmiş hata doldur...
Önemli olan geleceğe istikrarlı gitmektir.

Bizi sevmeyen sevmesin arkadaşlar beni boşamak isteyen boşasın.
Kendimizin doğru olduğuna inanıyor isek biz değil bizi bırakan üzülsün...

Güçlü olmak için sağlıklı olmalı ve sağlıklı oldukça rahat olmalıyız...

Şahit olduğum bir mevzu...
7 sene arkadaş olmuşlar evlenmişler
3-4 sene evli kalıyolar sonra boşanıyorlar..
Kızım neden boşanıyorsun, alkol alıyor eşim..
E bu oğlan seni istemeye geldiğinde biz demedim ki alkol alıyor...
Dediniz..
ama ne yapıyım yapamadım...

deyip donuldu....
Anne baba önceden sinyal yakıyor ama onları takan kim değil mi?

Şimdi bazı bize gelen irtibatlarda şu hadiseler de var..
Anne baba zoru ile evlendirilmiş mutlu olunmamış ve boşanılmış...
Sebeb çok...

Ne yapmalı ne yapılmalı...
En iyisimi evde oturalım...

Bizi kimse tavlayamasın..
aslında buda bir çözüm değil...
Evde otururken bile tavlanıyoruz ya :p