sizce aşk evliliğimi yoksa mantık evliliğimi önemlidir?

sizce aşk evliliğimi yoksa mantık evliliğimi önemlidir?

  • aşk evliliği

    Kullanılan: 11 50.0%
  • mantık evliliği

    Kullanılan: 11 50.0%

  • Kullanılan toplam oy
    22
  • Anket kapatılmış .

kapris

Acemi Üye
Silver
#41
tamam kardelenim çiçeğim yaa bağırma :))tmm ben seni dinleyeceğim;) ama bu zamanda hayatını paylaşabileceğin ömrünü yolunda bitirebileceğin hakiki manada islam çerçevesi içersinde hayatını idame ettiren beyefendi nerde bana bir gösterir misin?:)) görüyoruz işte etrafımızdakileri...

Rab' bim herkese iyilikler versin. Herkesin aklını başına devşirsin inşaAllah...
NÛR Suresi-26.Ayetin Tefsiri


26 -Kötü kadınlar, kötü erkeklere; kötü erkekler, kötü kadınlara; iyi ve temiz kadınlar, iyi ve temiz erkeklere; iyi ve temiz erkekler, iyi ve temiz kadınlara (yaraşır). Bunlar, onların demekte olduklarından uzaktırlar.Bunlar için bir bağışlanma ve kerim (üstün) bir rızık vardır.
AÇIKLAMA
Bu ayet temel bir ilke koymaktadır: Temiz erkekler, temiz kadınlar için ve dindar erkekler, dindar kadınlar için uygun eştirler. Her bakımdan iyi bir adam asla gizli bir kötülüğe müptelâ olmaz. Böyle bir kötülüğe müptelâ olanın alışkanlıkları, davranış ve tavırları bu kötülüğün izlerini mutlaka açığa vurur. Bir kimsenin davranışlarında ve yaşantısında hiçbir varlık izi taşımadan birden bire kötü bir yanını ortaya koyuvermesi mümkün değildir. Herkesin, halkın günlük yaşantısında tecrübe ettiği psikolojik bir gerçektir bu. O halde, nasıl olur da, hep temiz ve ahlâklı bir hayat sürmüş bir kimse yıllarca zaniye bir kadınla yaşayabilir ve ona katlanabilir? Zaniye olup da, yürüyüşü, tavrı ve davranışlarıyla kötü karakterini açığa vurmayacak bir kadın düşünülebilir mi? Böyle bir kadınla yüksek karakterde faziletli bir kişinin hayat sürmesi mümkün müdür? Burada verilmek istenen, bir daha kimsenin kendisine ulaşan söylentilere kapılarak,safça inancından vazgeçmemesi gerektiğidir. Suçlananın kim olduğu, neyle suçlandığı ve suçlamanın kişiye uygun düşüp düşmediği dikkatlice incelenmeli ve suçlamayı destekleyici hiçbir delil bulunmadığı zaman, serseri ve kötü bir kişi bunu ortaya attı diye kimse suçlamaya inanmamalıdır.
Bazı müfessirler bu ayeti, "iyi şeyler iyi insanlar içindir ve iyi insanlar kötülerin haklarında söyledikleri kötülüklerden uzaktırlar" anlamına almışlardır. Bazıları, "kötü şeyler ancak kötü insanlara, iyi şeyler de iyi insanlara yakışır, takva sahibi kişiler kötülerin kendilerine atfettikleri kötülüklerden uzaktır." anlamı vermişlerdir. Daha bazıları ise ayetten, "kötü ve kirli sözlere ancak kötü ve gizli kişiler dalar, iyi ve takva sözlerine de iyi ve takvalı kişiler dalar, takva sahibi kişiler bu şerli insanların daldıkları sözlerden uzaktırlar" anlamını çıkarmışlardır. Ayetteki kelimeler anlam yönünden kapsamlı olduğu için bu üç şekilden her biriyle tercüme ve tefsir edilebilir. Fakat okuyucuya çarpıcı gelen birinci anlam, yukarıda benimsediğimiz anlamdır ve metne diğer anlamlardan daha uygun düşmektedir
 

kapris

Acemi Üye
Silver
#42
NÛR Suresi-26.Ayetin

Kötü kadınlar, kötü erkeklere; kötü erkekler, kötü kadınlara; iyi ve temiz kadınlar, iyi ve temiz erkeklere; iyi ve temiz erkekler, iyi ve temiz kadınlara (yaraşır). Bunlar, onların demekte olduklarından uzaktırlar.Bunlar için bir bağışlanma ve kerim (üstün) bir rızık vardır.
 

Stranger

Acemi Üye
Silver
#46
Bence Mantık evliliği inanın mantıklı düşünüldüğünde kafaların düşüncelerin fikirlerin inançların uyuştuğu yerde sevgi oluşur.Diyelim Çok güzel bir kıza kaptırdık gönlümüzü ? Ve sadece güzelliğiyle ön planda yani herşeyi farklı görüşleri inaçları zayıf fikirleri farklı ve evlendik bu evlilikten ne hayır gelir hangi aşk ortada kalır olan aşk yok olmazmı o aşık olduğum güzellikmi huzur verecek ? Yani anlatmak istediğim Güzellikler geçicidir herşey göründüğü kadar güzel çıkmıyor aynanın bide diğer tarafı var .
Ama Bu demek değildirki ? aşık olduğun insanla mutlu olmıcaksın elbette olunur anlaşabildiğin herşeyiyle uyuştuğun bir insanla neden mutlu olunmaz elbette olunur .
Diğer arkadaşların dediği gibi mantığın ve aşkın birleştiği yerde bencede mutlu bir evlilik olur ve özellikle şunu eklemeden geçemicem mantık çoğu yerde sevgiyi aşkı yaratır ...