Sigara neden bu kadar zor bırakılır?

Sigara kişinin kendisini daha iyi hissetmesine, öfkesinin azalmasına ve konsantrasyonunun artmasına sebep olur. Sigara kullanan kişilerde görülen kilo kaybı bazen istenen bir etkidir.
Sigara ve içerdiği nikotin solunduktan sonra 10 saniye içinde beyine ulaştığı için arzu edilen etkileri hemen görülür. Sigara gün içinde belirli aralıklarla sürekli kullanılır ve kişinin yaşantısının bir çok anına girip benimsenmesine sebep olur. Çevrede sigaranın yaygın kullanılması ve kabul edilir olması kullanımın devamını kolaylaştırır. Ayrıca başkalarının sigara içerken gözlenmesi kişide sigara arama hissini arttırır. Yoksunluk belirtilerinden ve başaramamaktan korkma bırakmayı zorlaştırır.

Sigaranın vücuda zararları nelerdir?

Genel olarak bulunduğunuz ortamlarda kötü ve ağır koku yayılır.
Cildiniz bozulacağından cilt karalığı ve yaşlı gösterme belirtileri başlar.
Dişleriniz kirli ve pis görünümlü olmakla beraber, dişeti hastalıkları baş gösterecektir.
Ağız ve yutakta tat alma eksikliği başlar ve kanser riski artar.
Gırtlak ve nefes borusunda iltihaplanma, ses tellerinin zarar göstermesinden başka kansere yakalanma ihtimali fazlalaşır.
Kalp ve damarların görmüş olduğu zarar ve tahribattan dolayı kalp krizi damar tıkanıklığı, tansiyon yükselmesi gibi sakıncalar ortaya çıkar.
Beyinde felç, ileri yaşta bunama (Alzheimer) görülür. Her nefeste 50bin hücrenin ölümüne sebep olur.
Gözlerde katarakt ve ileri yaşta körlük meydana gelir.

Burunda koku alma duygusu azalır.
Akciğerlerde kansere yakalanma, Bronşit ve amfizem gibi rahatsızlıklar meydana gelir.
Mide ve yemek borusunda karama, ülser ve kanser oluşumunu fazlalaşır.
Pankreas kanseri riski artar.
Rahim ve yumurtalıkta kısırlık, çocuk düşürme, sakat ve eksik doğum, erken menopoz, rahim kanseri gibi tehlikeler oluşur.
Testisler ve cinsel organlarda iktidarsızlık, ereksiyonda azalma, döllenme yetersizliği, kalıtımsal bozukluklar meydana gelir.
İdrar kesesinde mesane kanseri meydana gelir.
Ellerde, parmaklarda sararma, tırnaklarda, zayıflama görülür.
Kemik ve iskeletlerde kemik erimesi meydana gelir...

Benzer konular

OttoMaNS

Acemi Üye
Silver
Bırakana kadar ne çektim Bir Ben Birde Allah bilir aradan okadar zaman geçmesine rağmen yanımda birisi içtiğinde elim ayağım titriyor...Allah ümmeti Muhammedi Bu Beladan Korusun ve Kurtarsın...işin Fetvasıda Aslında Baya değişti Tıbbi Açıdan Zararları Kesin Olarak Belli Olduğundan Dolayı Haram Diyen Alimlerin Sayısı Çoğaldı.Gençlere tavsiyem özenilecek bişey olmadığıdır bugün ağzından solursun yaşlanınca işler değişir :) Kendinizi spor gibi Faaliyetlerle Meşgul Edin Arkadaşınız Yanınızda Pofur Pofur tüttürürken Onda Nefesdiye Bişeyin Kalmadığını Sizin ise İçmediğinizden Dolayı Sıhhatinizin Yerinde Olduğunu Düşünün,,,Sigaraya Vereceğiniz Parayla Bir AY içerisinde Veya 1 Sene İçerisinde Neler Alabileceğinizi Düşünün
Kısacası Kafayı Çalıştırın Namazlarınızdan Sonra İçen Kardeşlerim Allahutealadan Bu konuda
Yardın isteyip Dua Etsinler

ŞUNU İYİ BİLİNKİ: Başkalarının Tecrübelerini Yaşıyarak Tasdik Etmek Kadar Ahmaklık Yoktur...

çok güzel açıklamışsınız..işte herkesin bildiği bi yanlış var birde yanlış oldunu da bilerek devam ediliyor insanlar sıkıntılı anlarında dertli anlarında ona sarılıyor Allaha dayanıp kurani kerim okumak varken..
yani onun bütün herşeyi sileceği düşüncesindeler
işte bunu biliyolar yanlış oldunun farkındalar ama hiç kolay değil bırakmak elhamdülillah hiç içmedim içmemde inşallah ama hepimiz pasif içici konumundayız
çok zor bir durum hakikatten bırakmak çok zor
Allah yardımcınız olsun

fatih1970

Acemi Üye
Silver
Insanin Hayatta Yaptiği En Güzel Yatirimlardan Bir Tanesi Sigara Içmemesidir.sağlik,zaman Ve Maddi Sahada Paha Biçilmez Faydalar Görmektedir Insan.sihhat Sermayesi,zaman sermayesi Ve Mülk sermayesi insanin elinde kalmakta Ve Bu üç sahadada emanete ihanet Edilmemiş Olunmaktadir.ayrica Insanin Ruhi Ve Bedeni Performansinida Ileri Derecede Etkilemektedir.içmeyenlere Bakip Onlardan Benim Ne Eksiğim Var Dedim Ve Biraktim.zor Olsada Sabretmek Lazim.insan Içerken Haram Olduğunu Kabüllenmek Istemiyor Ama Vicdani Bir Muhasebe Yaptiğimizda Allah C.c'in Hoşuna Gitmeyecek Bir Iş Olduğunu Ve Harama Meyil Verdiği Kanaatini Düşündürmektedir.

medine aşığı

Acemi Üye
Silver
Arkadaşlar bende birşey duydum,gece yetmadan önce bir sigara içip ,dolu bir bardak suyun içine izmaritini atıp ağzını kapatıyormuşsun.Sabah kalkınca aç karnına o suyu içiyormuşsun ve ALLAH ın izniyle sigaradan nefret ediyormuşsun.Bir arkadaşım yaptı bıraktı.Ben onun yalancısıyım vallahi.İsteyen bir denesin.İnşallah doğrudur.Hayırlısı ALLAHtan...

h@k@n

Acemi Üye
Silver
ben çok zamandan beri bu illeti içiyorum şu an bırakma sahvasındayım inşallah ben bırakmak istiyorum tabii şimdi bana bazı arkadaşlar kafada bitireceksin veya birkere içersen devamı gelir gibi doğru ama yapması enazından benim için çok zor olan şeyleri söyleyeceklerdir sizlerden tek ricaam bana dua edin.