seyh Raid Salah ile ropörtaj

islamicihad

Acemi Üye
Silver
#1
Filistin 1948 Araplari lideri seyh Raid Salah ile Filistin'i, Filistin'de yasanan insan haklari ihlallerini, Israil'in bölgedeki yayilma politikasinin sonuçlarini konustuk. 1948 Araplari'ndan olan seyh Raid Salah, yesil hat içinde kalan topraklarda faaliyet gösteren Islami Hareket Cemiyeti lideridir ve Filistin direnisinin sembol isimlerindendir. Yillarca Israil zindanlarinda kalan Salah, tüm baskilara raGmen geri adim atmayan nadir insanlardan kabul ediliyor. Kendisiyle yaptiGimiz görüsmede Salah, Filistin suurunun kazandirilmasi ve Israil yayilmasiyla mücadele adina yürüttükleri projeleri anlatti ve dünya Müslümanlarina Filistin'e sahip çikmalari konusunda çaGrida bulundu.Hüseyin Oruç: Sayin Salah, su ana kadar Filistin'de hayata geçirdiGiniz projeler hakkinda bilgi verebilir misiniz?
Raid Salah: Bünyesinde 22 Filistinli sivil kurulusu barindiran "Islami Hareket Konseyi", sosyal, ekonomik ve siyasi sorunlarin islahi için çok farkli projeler yürütmektedir. Bu konseyin bünyesinde yer alan tüm dernekler yasaldir. Öncelikli olarak, Mescid-i Aksa'nin korunmasi, onarimi ve oradaki Islam kültürünün ihya edilerek Mescid-i Aksa'nin canli tutulmasi için çalisiyoruz. Sadece Mescid-i Aksa deGil, Filistin'de bulunan tüm tarihi ve kültürel emanetlere sahip çikma konusunda gayret gösteriyoruz. su ana kadar, Mervan Mescidi'ni onarma, eski Mescid-i Aksa'nin bir kisminin onarilmasi, meydanin düzenlenmesi, abdesthanelerin yapilmasi gibi çalismalarimiz oldu. DiGer yandan, eGitim faaliyetlerimiz çerçevesinde, örneGin su ana kadar 10 bin hafiz yetistirmis olan Hira kurumu hafizlik müessesesini ayakta tutarken, Ikra kurumu da Yahudi üniversitelerinde okuyan Müslüman öGrencilere destek veriyor. Insani Yardim adli kurulus, Filistinli 16 bin yetimin bakimini üstlenirken, konsey bünyesindeki diGer kuruluslar da saGlik ve eGitim alanlarinda çalismalarini devam ettiriyor.H.O: Peki, bu çalismalar Israil tarafindan nasil görülüyor?
R.S: Israil bilinçli olarak bu topraklardaki Islam kültürünü tahrip ediyor, Mescid-i Aksa'nin altinda sürdürdüGü kazilarla Yahudi kültürüne ait sözde kanitlar bulmaya çalisiyor. Tabii, Müslümanlarin çalismalarini da engelliyor. Bes-alti bin kisilik toplantilar düzenleyen Filistinliler, Ramazan'da iftar programlariyla her aksam bir araya geliyor. Israil ise Müslümanlarin bir araya gelmesinden, Filistin'e sahip çikmalarindan rahatsiz oluyor. Ama diGer yandan, bizim Filistin'de yürüttüGümüz çalismalara Islam ülkeleri de destek veriyor. ÖrneGin, Mervan Mescidi'nin halilarini Misir, eski Mescid-i Aksa'nin halilarini Türkiye, Kubbet'us-Sahra'nin halilarini Ürdün temin etti.H.O: Sizce Islam ülkelerinin bu desteGi yeterli mi? Filistin'in yillardir yasamakta olduGu isgal sürecinin delinmesinde bunlarin ötesinde neler yapilabilir?
R.S: Tabii ki bahsi geçen bu destek yeterli deGil, Yahudiler milyon dolarlarla is yapiyorlar. Harekete geçilmezse Yahudilerin güçlü çalismalari sonucu Müslümanlarin Aksa'yi kaybetmeleri bile söz konusu olabilir. Yahudiler Islam eserleri de dahil olmak üzere her seyi yikiyorlar ya da satin aliyorlar. Gerçi Filistin halki mallarini ve mülklerini satin almak isteyen ve bunun için maddi deGerinin on kati fiyat teklif eden Yahudilere karsi gayet bilinçli bir tavir ortaya koyuyor. Fakat sadece Kudüs ve çevresinde tahrip edilen, yikilan, kumarhane ve gece kulübüne çevrilen camilerin sayisi 1200 civarinda. Bu meselenin ne kadar ciddi olduGunu ortaya koyan bir istatistik sanirim. Biz, Mescid-i Aksa'nin Arap BirliGi ve Islam Konferansi Örgütü nezdinde korunmasini teklif ediyoruz. Kudüs tehlike altinda ve Kudüs'teki kültürel varliGimizi korumak ve buradaki mevcudiyetimizi devam ettirebilmek için Islam dünyasinin desteGine ihtiyacimiz var. Kudüs için bir fon olusturulabilir, Müslüman isadamlari Kudüs'e yatirim yaparak ekonomik destek olabilirler.H.O: Sayin Salah, sizce Filistin'de yasananlar dünya kamuoyuna doGru yansitilabiliyor mu?
R.S: Tarafli medya Filistin'de yasananlari tabii ki yansitmiyor. Ancak, biz bu konuda bazi çalismalar içerisindeyiz, gazetecilerle görüsüyoruz, bir grup olusturmak ve bu grup arasinda bilgi akisini saGlamak niyetindeyiz. Elimizde Israil'in Filistin'de yaptiGi tahribatlarla ilgili belgeseller var, bunlari basina vermek istiyoruz. Biz, basin mensuplarina Kudüs'teki tehlikeyi anlatiyoruz, gazetecilere Filistin içinde ve disinda basin toplantilari yaparak gündemi canli tutmayi öneriyoruz.H.O: Filistinlilerin Mescid-i Aksa'ya giris çikislarinin Israil tarafindan engellendiGini biliyoruz. Bu durum karsisinda Filistinliler ne yapiyor?
R.S: Evet, Israil hukuksuz olarak isgal ettiGi topraklarin gerçek sahiplerini maGdur etmeye hiç çekinmeksizin devam ediyor. Ancak, Islami Hareket Konseyi olarak biz kültürel faaliyetlerimiz çerçevesinde Filistinlileri otobüslerle Mescid-i Aksa'ya tasiyoruz. Öyle ki, kimi zaman günde 80 otobüs dolusu Filistinli bölgeyi ziyaret ediyor.H.O: Israil bölgedeki tarihi eserleri tahrip ederek bir anlamda Filistinlilerin geçmislerini ve bölgeye olan baGliliklarini da zedelemek istiyor. Bu durumda Filistin gençlerinin tarih bilincini ve manevi suurunu desteklemek önem kazaniyor. Bu konuda siz ne düsünüyorsunuz?
R.S: süphesiz ki, Filistin davasi suur, inanç ve tarihe sadakatle ayakta kalacaktir. ÖrneGin, Filistin'de olusturulan "Aksa Çocuklari Fonu" gençlerin Filistin meselesindeki duyarliliGini artirmak için örnek bir çalisma. Güney Afrika'dan 2000 çocuk da bu fona destek veriyor. Her yil "Mescid-i Aksa Tehlikede" sloganiyla gerçeklestirdiGimiz etkinliGe 70-80 bin kisi katiliyor. Bu organizasyonlarla Filistin gençliGini diri tutmaya çalistiGimiz gibi Israil'e karsi da kamuoyu olusturuyor, süreli yayinlarimiz araciliGiyla da Filistin'de yasanan insan haklari ihlallerini gündeme getiriyoruz.H.O: Sayin Salah vermis olduGunuz bilgilerden dolayi tesekkür ediyor, Filistin halkina dua ve selamlarimizi gönderiyoruz.
 

Benzer konular

Ziyaretçilerden Sorular

2
  • Cevaplanmamış Konu
Cevaplar
1
Görüntüleme
698
Ayşe Hatun
Cevaplar
0
Görüntüleme
2,775