Senin gözlerin hep böyle mi bakir?

Figann

Acemi Üye
Silver
Senin gözlerin hep böyle mi bakir?

Sana bu satirlari yüreGimin kan çaGlayan yurdundan yaziyorum. Yazmak bir sey deGil aslinda. Yazdiklarim, senin dünyani kaç kisinin omuzlarina tasir ki? Veya kaç kisinin yüzünü sana çevirmesine vesile olur ki? Bir sabah gazeteyi açtiGimda gördüm seni. Günesten kavrulmustu ellerin ve yanmisti hayat çizgilerin. GeleceGin yok gibiydi. Ayaklarin çiplak, saçlarin kesikti. Yüzünden, kiz mi, yoksa oGlan mi olduGunu anlamak çok zordu. Ama ne fark eder ki.. savasin orta yerinde doGmus bir çocuktun. Bes kardesin, bes yasina gelmeden açlik ve sefaletin kaçinilmaz sonunu yasamis. Baban sen daha "baba" demeyi öGrenmeden cepheye gitmis. Sen beklemeyi ezberlemissin, ama baban hiç dönmemis. Sonra öGrenmissin gidenlerin hiç dönmeyeceGini?

Köyünüz bombalaninca paramparça olmayi öGrenmissin. Dirilmeyi öGrenmissin hep bakabilmek için gözlerimize. Ellerin gözyaslarini silmeyi öGrenmeden, silâh tutmayi öGrenmissin. Hiç okula gitmeden, kursunlari 'toplayip çikarmayi' öGrenmissin. DaGlarin ne kadar gaddar olduGunu, topraGin kuraklastiGinda nasil kavurduGunu, aç yatmayi, her an tepenize bir bombanin düsebileceGini, kisacasi çocuk, hayatin canavar simasini öGrenmissin.. ve hiç korkmamayi canavarlardan.

Birden gözlerini gördüm, öyle ki gözlerin gözlerime önce çiG, sonra çiG düsürdü.

Gözlerin çocuk, binlerce yüreGin gözlerine akseden gözlerin. Bir kiyameti koparacak kadar hayata veda etmis gözlerin. Kursunlarin ayazinda ilik ilik aGlamis gözlerin.

Gözlerin çocuk, kar altinda sicakliGini yitirmis kadar donuk, çocuk gibi bakamayan, velhasil çocuk yüreGinin günahsizliGini yasayan gözlerin. Bir bilsen, öyle yakin, öyle derin ve öyle yetim. Söylesene çocuk, hep böyle mi bakar senin gözlerin?

Toplasam, çikarsam, bölsem, çarpsam, hirçin bir ummana düsmüs bir su damlasi kadar hayatin. O bir damlacik hayatinda, binlerce defa ihanet edilmis çocukluGuna? ÖGrenmediGin tek sey sormakmis "Neden böyle?" diye.

simdi utanma nedir bilmeyen yüzleri sana sunuyorum çocuk. Ancak senin ellerin kapatir bu yüzleri. Ve öpüyorum, ölüme cesaretle bakan zeytin gözlerinden.

Allah yardimcin olsun çocuk.

Sema Acar
Sizinti Dergisi Temmuz 2005