Sağlığın Kıymeti Hastalıkla Bilinir

nides

Acemi Üye
Silver
Ey sıhhatinin lezzetini kaybeden hasta!Senin hastalığın sıhhatteki nimet-i İlahiyenin lezzetini kaçırmıyor,bilakis tattırıyor,ziyadeleştiriyor.Çünkü birşey devam etse tesirini kaybeder.Hatta ehli hakikat müttefikan diyorlar ki: "Herşey zıttıyla bilinir."Mesela karanlık olmazsa ışık bilinmez,lezzetsiz kalır.Soğuk olmazsa hararaet anlaşılmaz,zevksiz kalır.Açlık olmazsa yemek lezzet vermez.Mide harareti olmazsa su içmek zevk vermez.İllet olmazsa afiyet zevksizdir.Maraz olmazsa sıhhat lezzetsizdir.
Madem fatır-ı Hakim insana her çeşit ihsanını ihsas etmek ve her bir nevi nimetini tatırmak ve insanı daima şükre sevk etmek istediğini,şu kainatta çeşit çeşit,hatsiz enva-i nimeti tatacak,tanıyacak derecede,gayet çok cihazatla insanı teçhiz etmesi gösteriyor ki,elbette sıhhat ve afiyeti verdiği gibi,hastalıkları,illetleri,dertleri de verecektir.Senden soruyorum:"Bu hastalık senin başında veya elinde veya midende olmasaydı,sen başın,elin,midenin sıhhatindeki lezzetli,zevkli,nimet-i İlahiyeyi hissedip şükredermiydin?"Elbette şükür değil,belki düşünmeyecektin;şuursuz,o sıhhati gaflete,belki sefahate sarf ederdin.

( RİSALE-İ NUR )

KaİhL

<b>Bu Da Geçer </b>
Silver
İnsanın neresei ağrırsa sanki bütün canı orda toplanmıştır. Rabbim daime güzellikler ve nimetlere şükredenlerden eylesin inşaallah.Paylaşım için teşekkürler Rabbim razı olsun kardeşim.

nides

Acemi Üye
Silver
İnsanın neresei ağrırsa sanki bütün canı orda toplanmıştır. Rabbim daime güzellikler ve nimetlere şükredenlerden eylesin inşaallah.Paylaşım için teşekkürler Rabbim razı olsun kardeşim.
Amin kardeşim ALLAH da sizden razı olsun.Rabbimin bize verdiği hastalıklara of demeden şükredipde bu süreci geçirmek nasip etsin ki ahiretimizde bu hastalıklar günahlarımıza kefaret olsun inşaallah.

kalpteniman

Çalışkan Üye
Silver
Gururlu bir yakınım var yolda yürürken dimdik yürür insanlara tepeden bakardı.
Bir gün tesadüf yolda karşılaştık bana dönerek yahu senin kamburun çıkacak
biraz dik yürüsene deyince ben de dimdik yürümek kibir doğurur dedim.
Bir zaman sonra rahatsız olmuş.
Ziyaretine gittim ayağa kalkamıyorum başım Felâket
dönüyor yürüsem bile başımı yukarı kaldıramıyorum demişti.

Ziyaretçilerden Sorular

2
  • Cevaplanmamış Konu
Cevaplar
1
Görüntüleme
380
Ayşe Hatun
Cevaplar
0
Görüntüleme
2,465