• Teşrik tekbiri getirmeyi unutmayınız

Risaleler

musab_nur

Acemi Üye
Silver
Bir hadiste Allahin her yüz yilda bir müceddid göndereceGini buyuruyor Efendimiz (sas).Demek ki her asirda böyle bir ihtiyaç peyda oluyor.Yüce Rabbimiz de yaraya merhem gönderiyor.Iste bu asrin doktoru da Allahin izniyle Bediüzzamandir ve reçetesi Risalei nurlardir.Risalei nurlar Kurani Kerimin tefsiridir.
Arkadaslar ben sizlere eGer okumayaniniz varsa tavsiye ediyorum bu kitaplari acizane.Hayata bakisiniz deGisecek.Imaninizin kuvvetlendiGini göreceksiniz.Ben geçen sene taniidim.21 yasindayim ve Elhamdülillah çok istifade ettim.Her seye farkli bakiyorum.Her yaratilmisa daha bir sefkatle ve sevgiyle bakiyorum.Allaha binler çok sükür.simdi millet kisisel ruhsal gelisim kitaplarina akin ediyor.Inanin bunlarin hepsi risalelerde var.
Allah hepimizin yardimcisi olsun.
Selamün aleyküm.
Allah iman edenlerin yardimcidir onlari karanliklardan aydinliGa çikarir.(ayet)
Sizleri çok seviyorum.

Konu başlatan Benzer konular Forum Cevap Tarih
M Tavsiye Kitaplar 0

Benzer konular

anahtar_54

Acemi Üye
Silver
Risaleleri günde enaz onbeş dakika sadakat ve kanaatle okumak lazım kardeşler.Yeni başlayan kardeşlerimizde birden anlamaya çalışmasınlar.Sohbetlere katılmaya gayret etsinler.Yahu biz okuyoruz ama bunlardan birşey anlamıyoruz da asla ve asla demesinler.Şeytanın istediğini yapmasınlar.Risale-i Nurlar Kuran tefsiri olduğundan yeri ve zamanı geldiğinde sizde farkedeceksinizki o anlayamadığınız yerlerin manası inkişaf edecektir.Misal olarak herkes elinin yetiştiği nispette birşeyden faydalanabilir.Elma ağacına boyumuzun uzandığı yere kadar yetişebilmemiz gibi.Risalelere meşguliyet nekadar artarsa istifade okadar artar.Öyleyse okumaya devam kardeşler.Heee bide en önemlisi birbirimize mutlak dua edelim.

Evet risaleler genel olarak iyidir güzeldir...Ama Risaleleri de KUran okur gibi kayıtsız şartsız doğrudur diyip okumakta çok yanlış olur.....Sonuçta o da bir insanın ilhamda olsa düşüncelerinin ürünü bir tefsir..Yanlışları da olabilir....Yani dikkatli olmalı her dediği doğrudur diyip bir peygamber gibi düşünülmemeli!!!Rehberimiz öncelikle KURAN ve sonra sahih HADİSİ ŞERİFTİR....Diğer her tür kitap bunlarla paralel olursa kabul edilir..Değilse ret edilir....Evet ölçümüz KURAN ve sahih HADİSİ ŞERİFLER olsun.....Selametle....

anahtar_54

Acemi Üye
Silver
Risale-i Nurlar Kuran-ı anlamada bizler için bir vesiledir.Ayrıca Risaleler yazılmamıştır Yazdırılmıştır.Bediüzzaman her zaman konuyu bu şekilde ifade etmiştir.Risaleler benim malım değildir Kuran-ın malıdır demiştir.Cenab-ı Allah kullarını ahir zamanın bu dehşetli fitne ve fesadından korumak için varislerden bir muallim göndermiştir.Kuran-ı bu dehşetli fitne ve fesada karşı kalkan olarak kullanabilmemiz için onu bizlere açabilecek bir anahtara ihtiyacımız olduğu muhakkaktır.o anahtar da Bediüzzaman dır.Asıl hakikatler Risalelerdir.

ayrıca Risalelerde peygamber (A.S.)sahih hadislerindende bahsedilmektedir.

Moderatörün son düzenlenenleri:

bekkain

diyâr-ı gurbet
Süper Moeratör
Yani dikkatli olmalı her dediği doğrudur diyip bir peygamber gibi düşünülmemeli!!!Rehberimiz öncelikle KURAN

olmalıdır demiş kardeşimiz. doğru demiş. Risaleler çoğu insan için çok faydalı olmuştur. yani bu sözde kötü birşey yoktur. insan olarak bizler her döneme imza atan şahsiyetler olmalıyız. yani bediüzzamanın yazdığı eserler gibi , yaptığı çalışma ve mücadeleleri her müslüman yapmalı...
bilimde ilimde her konuda müslümanların imzaları olmalıdır. inşallah yeni nesiller bu düşünceyle yetişir. selam ve dua ile...

Risale-i Nurlar Kuran-ı anlamada bizler için bir vesiledir.Ayrıca Risaleler yazılmamıştır Yazdırılmıştır.Bediüzzaman her zaman konuyu bu şekilde ifade etmiştir.Risaleler benim malım değildir Kuran-ın malıdır demiştir.Cenab-ı Allah kullarını ahir zamanın bu dehşetli fitne ve fesadından korumak için varislerden bir muallim göndermiştir.Kuran-ı bu dehşetli fitne ve fesada karşı kalkan olarak kullanabilmemiz için onu bizlere açabilecek bir anahtara ihtiyacımız olduğu muhakkaktır.o anahtar da Bediüzzaman dır.Asıl hakikatler Risalelerdir.

ayrıca Risalelerde peygamber (A.S.)sahih hadislerindende bahsedilmektedir.

Said Nursiden öncede pekçok alim ve veli zatta kitaplarını yazmadıklarını yazdırıldığını söylemişler.....Ama daha sonraları kitaplarına pekçok kesimden sayısız eleştiriler gelmiş ve sayısız yanlışları ve hataları ortaya çıkarılmıştır....Yani ''Bana bu kitaplar yazdırıldı'' diyipte insanları bir nevi kandırmanın bir manası yok....Hatta bu cümle kişiyi küfrede götürebilir....Çünkü yazdırıldı demek bana vahiy indi demekten pek farkı yok....Yani kısaca geçmiştede pekçok alim zat kitaplarını kendilerine hamletmemişler Allaha veya Kurana hamletmişler ama sonraları pekçok düşüncelerinin ve fikirlerinin yanlış olduğu ortaya çıkmıştır....

Birde Kuranın en iyi tefsiri yine kendisidir....Yani Kuran her insan için en iyi ilaçtır ve kurtuluş yoludur.....Ondan sonrada sayıları yüzbinleri bulan sahih hadisi şerifiler vardır.....Bu ikisini bırakıp Risale okumak çoooook yanlıştır....Yani Risaleleri ilk sıraya alıp Kuranı ve hadisi şerfileri 2. ve 3. sıralara koymak en büyük yanlışlıktır ve ahmaklıktır...İslam öncelikle Kuran ve hadisi şeriflerden öğrenilir sonra sıra diğer bütün çok değerli tefsirlere gelir.....Ama sırayı şaşırmamak lazım.....Sonuçta bizim Rabbimiz Allahtır haşa Said nursi vb değildir.....Sırayı şaşırırsak Risaleleri kesin doğru görür ve Kuranı ve hadisi şerifleri Risalelere göre düşünür, değerlendirir,yorumlar ve hüküm veririz....Bu ise bizi dinden bile çıkartabilir Allah korusun!!!!Selametle....

anahtar_54

Acemi Üye
Silver
Bediüzzaman risaleler için benim malım değildir Kuran-ın malıdır diye bahseder her fırsatta.ELBETTE REHBERİMİZ VE YOL GÖSTERİCİMİZ İLK EVVELA KURAN DIR.Basit bir ders kitabını bile anlamak için bir öğretmene bir öğreticiye ihtiyacımız varken KURAN-IN sahibi olan ALLAH kıyamete kadar hitabı devam edecek olan kitabını kullarını her asırda anlayabilmeleri için Peygamber Efendimizin neslinden yani onun varisleri olan alimlere Kuran tefsiri ilham edip onları vesile etmesin.Zaten yazdırıldı kelamından kasıt Cenabı Allah ın izni ile müsaadesi ile olmasını anlatmak içindir.