Regaib kandiliniz mübarek olsun (2010 Yılı tebrik mesajı)

yonetim

Çalışkan Üye
Yönetici
Administrator
#1
Değerli üyelerimiz Allah bu geceyi en iyi şekilde değerlendiren kullarından eylesin bizleri...
Rabbim günahlarımızı bağışlasın, iki cihanda saadetler versin.

Allahu teala bizleri kötülerin şerrinden korusun, her türlü tehlike ve belalardan korusun.

Rabbim geçmişlerimizin mekanını cennet eylesin, işlerimizi hayr eylesin.
Allah yolumuzdan şaşırtmasın, tövbe ve dualarımızı kabul etsin.

Kandilimiz mubarek ve kutlu olsun.
 

Benzer konular

~ DiLruBâ ~

Acemi Üye
Silver
#2
Bu gece kulun yalvarış ve yakarışlarını Yüce Mevla'ya sunacağı ve O'nun sonsuz affından,

merhametinden, iyiliğinden bol bol yararlanacağı umut, huzur ve müjde gecesidir. Regaip kandiliniz

hayırlı olsun!
 

yadeller_

(( Müslümanlar Kardeştir ))
Administrator
#3
Üçayların ilki olan Recep ayının ilk Perşembesini Cumaya bağlayan gece, "Regaib Gecesi”dir.

Regaib’in kelime anlamı çok sevilen, sayılan, fazilet ve bereket demektir.

Regaib Kandili’nin gündüzünü oruçlu geçirmek, gecesinde ise Kur’an-ı Kerim okumak, nafile namaz kılmak, tevbe etmek ve Peygamber Efendimize (S.A.V.) salat ve selam okumak çok sevaptır. Ayrıca bu mübarek gecede yapılacak duaların geri çevrilmeyeceğini Peygamber Efendimiz bir hadisi şeriflerinde şu şekilde belirtmişlerdir:

“Beş gece vardır ki, onlarda yapılan dualar geri dönmez. Yani kabul olur. Bunlar; Recebin ilk Cuma gecesi, Şabanın onbeşinci gecesi, Cuma geceleri, Ramazan Bayramı gecesi, Kurban Bayramı gecesi.”

Tüm Müslümanların Mübarek Regaip Kandilini kutlar, nice hayır ve güzelliklere vesile olmasını dilerim.

Bu geceyi hakkıyla yaşayabilmek dileğiyle...
 

urfalımatematikçi

Tecrübeli Üye
Silver
#4
Regaip, elde edilmesi arzu edilen değerler demektir. Bu mübarek gecede, Yüce Mevla kullarına bol bol rahmet ve hibede bulunduğu için bu adı almıştır.Regaip gecesinin içinde bulunduğu Recep ayı, halk dilinde "üçaylar" olarak anılan rahmeti, bereketi ve mağfireti bol olan manevi bir ticaret mevsimine girişimizin habercisidir. Recep ayı Kuranda haram aylar diye anılan dört aydan bir tanesidir. Regaib gecesinin böyle bir ayın içinde yer alması, aynı zamanda bu gecenin önemini de ifade etmektedir. Konuya ilişkin ayette Yüce Allah şöyle buyurmaktadır: "Allah katında ayların sayısı onikidir Bunlardan dördü haram aylardır. işte bu Allahın dosdoğru kanunudur. Öyleyse o aylarda kendinize zulmetmeyin.(1) Hz. Peygamberin yaptığı şu dua üç aylara verdiği önemi belirtmektedir: "Allah'ım! Recep ve Şaban aylarını bize mübarek eyle ve bizi Ramazan'a kavuştur."(2) Muhterem Mü'minler! Bu mübarek günler ve geceler, Kendimizi denetleme ve değerlendirme bakımından çok önemlidir. Bir kere daha geçmişimizin muhasebesini yapıp geleceğe hazırlıklı olmanın tedbirlerini almalı ve düşünmeliyiz. Ey Allah'ı seviyorum diyen insan! Kulluk vazifeni yapabiliyor musun? Peygamberimi seviyorum diyen Müslüman! sünnetini, ahlakını yaşıyor musun? Kitabım Kur'an'dır dediğin halde emirlerine sarılıp yasaklarından sakınıyor musun? Allah'ın nimetlerini yediğin halde, şükrünü yerine getiriyor musun? Aç, biilaç, yoksul, kimsesiz, fakirleri koruyup, gözetiyor musun? Ölümün hak olduğuna şüphe yok. Şu anda ölüme hazır mısın? Kendi kusurlarını düzeltip tövbe ediyor musun?. Geçen yılın bu mübarek gününde seninle beraber oldukları halde şu anda göremediğin eşin, dostun, akraba ve arkadaşlarını düşünüp kendine çeki-düzen verebiliyor musun? Evet, bütün bunları kendimize sorup bir durum değerlendirmesi yapmak, bu mübarek günlerin ve gecelerin şuuruna varmak demektir.Aziz Müminler! Bu insanî ve islamî ölçülerle düşünür, kötülüklerimizden, kötü alışkanlıklarımızdan vazgeçer, tövbe eder, geleceğimizi daha iyi değerlendirmeye azmeder, karar verirsek; her günümüz kandil geceleri gibi başarılı, sonumuz da bayramlar kadar sevinçli olur. Bu geceye mahsus bir ibadet şekli olmamakla beraber gündüzünü oruçlu geçirmek, muhtaçlara yardımda bulunmak, varsa dargın olduğumuz kişilerle barışmak, anne ve babalarımızın, büyüklerimizin ellerini öpüp dualarını almak, geceyi Kur'an okumakla, ve salat-ü selam getirmekle, tövbe istiğfar etmekle ihya etmemiz uygun olur.Kandiliniz mübarek olsun.
 

pekgul

Acemi Üye
Silver
#5
Bütün kandil gecelerinde yapılabilecek ve yapılması gereken önemli bir takım afv ü mağfirete nail olma, ecr ü sevap kazanma, manevî terakki kaydetme, bela ve musibetlerden kurtulma ve rıza–i İlâhiye ulaşma vesileleri vardır ki, bunlardan bazılarını maddeler hâlinde kısaca ve toplu olarak yeniden hatırlamakta yarar var:

1. Kur'ân–ı Kerim okunmalı; okuyanlar dinlenmeli; uygun mekânlarda Kur'ân ziyafetleri verilmeli; Kelamullah'a olan sevgi, saygı ve bağlılık duyguları yenilenmeli, kuvvetlendirilmeli.

2. Peygamber Efendimiz (sas)'e salât ü selâmlar getirilmeli; O'nun şefaatini ümit edip, ümmetinden olma şuuru tazelenmeli.

3. Kaza, nafile namazlar kılınmalı; varsa o geceye ait nakledilen namazlar, onlar da ayrıca kılınabilir; kandil gecesi, özü itibariyle ibadet ve ibadette ihsan şuuruyla ihya edilmeli.

4. Tefekkürde bulunulmalı; “Ben kimim, nereden geldim, nereye gidiyorum, ALLAH'ın benden istekleri nelerdir” gibi konular başta olmak üzere hayatî meselelerde derin düşüncelere girmeli.

5. Geçmişin muhasebe ve murakabesi yapılmalı; ve şimdinin ve geleceğin plân ve programı çizilmeli.

6. Günahlara samimi olarak tevbe ve istiğfar edilmeli; idrak edilen geceyi son fırsat bilerek nedamet ve inabede bulunulmalı.

7. Bol bol zikir, evrad ü ezkarda bulunulmalı.

8. Mü'minlerle helalleşilmeli; onlarla irtibatımız cihetinden rızaları alınmalı.

9. Küs ve dargın olanlar barıştırılmalı; gönüller alınmalı; kederli yüzler güldürülmeli.

10. Kişi kendine ve diğer Mü'min kardeşlerine hattâ isim zikrederek dualar etmeli.

11. Üzerimizde hakları olanlar aranıp sorulmalı; vefa ve kadirşinaslık ahlâkı yerine getirilmeli.

12. Yoksul, kimsesiz, öksüz, yetim, hasta, sakat, yaşlı olanlar ziyaret edilip, sevgi, şefkat, hürmet, hediye ve sadakalarla mutlu edilmeli.

13. O gece ile ilgili âyetler, hadîsler ve bunların yorumları ilgili kitaplardan ferden veya cemaaten okunmalı.

14. Dini toplantılar, paneller ve sohbetler düzenlenmeli; va'z ü nasihat dinlenmeli;

15. Kandil gecesinin akşam, yatsı ve sabah namazları cemaatle ve camilerde kılınmalı.

16. Sahabe, ulema ve evliya türbeleri ziyaret edilmeli; hoşnutlukları alınmalı; ve manevî iklimlerinde vesilelikleriyle Hakk'a niyazda bulunulmalı.

17. Vefat etmiş yakınlarımızın, dostlarımızın ve büyüklerimizin kabirleri ziyaret edilmeli; iman kardeşliğine ait sadakati yerine getirilmeli.

18. Hayattaki manevî büyüklerimizin, anne ve babamızın, dostlarımızın ve diğer yakınlarımızın kandilleri bizzat giderek veya telefon, faks yahut e–mail çekerek tebrik edilmeli; duaları istenmeli.

19. Bu kandil gecelerinin gündüzlerinde mümkün olduğunca oruç tutulmalı.
 

KE$K!NßI¢@K

<span LANG="EN"><font SIZE="2" COLOR="#FF0000"><b>
Silver
#7
Tum seviyorum gen tr.uyelerinin mübarek gecesini kutlar hayırlar getirmesini temenni ederim..

 

bekkain

diyâr-ı gurbet
Süper Moeratör
#9
güzel paylaşımları için kardeşlerimizden allah razı olsun...

tüm seviyorum ailesinin ve islam aleminin kandilini kutlar, dünyada sıkıntı çeken müslümanların ferah bulmasını , nefsimizi ıslah etmemize bir vesile olmasını vacibu'l-vucud olan yüce mevladan niyaz ederim...
 

urfalımatematikçi

Tecrübeli Üye
Silver
#10
Resûl-ü Ekrem Aleyhissalât-ü Vesselâm Receb ayı girdiğinde şöyle dua ederdi:

"Allahım Receb ve Şaban ayını hakkımızda hayırlı kıl ve bizi Ramazan ayına kavuştur."

(Ahmed B. Hanbel, Müsned, I/259)

---

BU GECE REGAİB GECESİDİR! ...

Recep gelince her iyilik ve ibadetin sevabı, diğer zamanlarda on iken yüzü geçer. Şaban ayında üçyüzden fazladır. Ramazanda ise bini bulur, Cuma gecelerinde ise binlere ve Kadir gecesinde otuz bine çıkar.(Bediüzzaman)


Adından da anlaşılacağı gibi beğenilen, çokça rağbet edilen Regaib gecesi, mânen yükselişe geçişin ilk basamağıdır. Bu gece Allah bağış, lütuf ve ihsanını bol bol dağıtır. Aynı zamanda bu gece Resûl-ü Ekremin Aleyhissalât-ü Vesselâm Efendimizin dünyaya teşrifinin ilk halkasını teşkil eder.


Bu gece mânevî temizlik ve tövbe için de büyük bir fırsattır. İhlasla, samimî bir niyetle yapılan tövbeleri Allah kabul eder. Aynı günahları bir daha işlememeye söz verme ve bunda azimli olma insana çok şeyler kazandırır.


Haydi hep beraber bu geceyi fırsat bilelim, kulluğumuzun ve yaratılış gayemizin ne aşamasındayız muhasebesini yapalım ve Allah için cc. Tekrar kendimize bi çeki düzen verelim.


REGAİB gecemiz hepimize tüm Alem-i İslâma hayırlı olsun ...
 

Ziyaretçilerden Sorular

Cevaplar
8
Görüntüleme
278
2
  • Cevaplanmamış Konu
Cevaplar
1
Görüntüleme
1,136
Ayşe Hatun