peygamberimizin sükrü

ARAF_

Acemi Üye
Silver
#1
Hz. Âise anlatiyor:

"Resulullah bir gün hastalandi. YataGinin içinde dönmeye basladi. Ben kendisine, 'EGer bu hastalik içimizden birisine gelseydi, çok sikâyet ederdik' dedim. Bunun üzerine Resul-i Ekrem söyle buyurdu:

"sunu unutma ki, mü'minler birtakim sikintilarla karsi karsiya gelirler. AyaGina bir diken batan veya bedenine bir aGri giren mü'minin basina gelen bu sikinti dolayisiyla Allah bir günahini affeder ve âhiretteki makamini bir derece yükseltir."

Peygamberimiz en dayanilmaz musibetlere uGradiGi gibi, en büyük ve ulvi nimetlere de kavusmustu. Cenab-i Hak kendisini âlemlere rahmet olarak göndermis, kâinatin efendisi yapmis, bütün peygamberlere sultan, evliyalara rehber, mü'minlere essiz bir örnek kilmistir. Kendisine muhatap seçerek yüce kelâmini ona vahyetmis, kisa zamanda dâvasinda basarili kilarak düsmanlarina galip getirmis, yaymaya çalistiGi hak dini dünyaya yayilmis, kiyamete kadar hükmünü geçerli kilmistir. Bunun gibi daha sayamayacaGimiz pekçok nimete kavusturmustur.

Cenab-i Hak, Peygamberimizi bütün günah ve kusurlardan temiz ve uzak olarak yaratmistir. Geçmis ve gelecek bütün günahlarini baGislamistir. Böyle olduGu halde, Peygamberimiz devamli sükür içinde bulunurdu.

Bir gece sabaha kadar namaz kilmis, gözyasi dökmüstü. Peygamberimizi bu halde gören aziz hanimi Hz. Âise:

"Ya Resulallah, niçin kendinizi bu kadar yoruyorsunuz? Geçmis ve gelecek günahlariniz?yok ya?affedilmedi mi?" deyince, Peygamberimiz su karsiliGi verdi: "Yâ Âise, Allah'a sükredici bir kul olmayayim mi?" Evet, o Allah'a gerçek manada sükreden yüce bir insandi. Sevinçli bir haber duyduGu zaman hemen sükür secdesine varir, Rabbine olan minnetini bildirirdi.
 

Benzer konular

fturkan03

Acemi Üye
Silver
#2
peygamber efendimiz (s.a.v) gelecek ve geçmis günahlari baGislandiGi halde sükrediyor ve göz yasi döküyorken bizler acaba hesap gününde ne olacaGimizi bilmiyorken ne kadar sükredebiliyoruz :?:

emeGine saGlik kardesim Allah-u Zülcelal razi olsun insa
.