Pekçok Gıdada Kullanılan beyazlatıcı özelliği olan Titanyum Dioksit!!!

#1
Titanyum dioksit, zararları, Titanyum dioksit nedir yan etkileri nelerdir?

Günseli Bayram
Nanoteknoloji yavaş yavaş günlük hayatımıza girmeye başladı. Bu yeni teknoloji ile üretilen nano-parçacıklar günlük olarak kullandığımız kozmetiklerden, boyalara, vitaminlere, ev aletlerine kadar pek çok üründe kullanılır oldu. Bu yaygın kullanım ile birlikte, bu nano-parçacıkların insan sağlığına, canlılara zarar verip vermediği tartışılmaya başlandı.

Nano-parçacıklar adı üzerinde nanometre boyutunda olan malzemelerdir.

1 nanometre 1/1milyar metredir.

Bu küçük parçacıklar farklı farklı özelliklere (Daha üstün bazı özelliklere) sahip olabilmeleri nedeniyle normal malzemelere oranla son yıllarda daha fazla tercih edilmektedir.

UCLA (Kaliforniya Üniversitesi)"de patoloji, radyasyon onkolojisi ve çevre sağlık bilimleri Profesörü Robert Schiestl ve ekibi tarafından yapılan bir araştırma TiO2 (titanium dioksit) nano parçacıklarının DNA"da hem tek hem de çift iplikte kırılmaya yol açtığını, kromozomlara hasar verdiğini ve enflamasyona sebep olduğunu ortaya çıkardı.

DNA ve kromozomlardaki hasarın kanser riskini arttırdığı biliniyor.

Ekip araştırmalarını bir model organizma olan farede gerçekleştirdi. Çalışma Cancer Research isimli dergide kasım ayında yayınlandı. Çalışmada farelerin içme sularına nano parçacıklar verildi ve bunların deneyin beşinci gününde genetic hasar belirtileri gösterdikleri anlaşıldı.

Bu beş günlük deney insana uyarlandığında 1,6 senelik bir zamana denk düşmektedir. Yani bir insan 1,6 sene bu nano parçacıklara maruz kalırsa benzer belirtiler gösterecektir.

Titanyum dioksit nano parçacıkları bir kez sisteme(vücuda) girdiğinde, vücut bunları dışarı atamadığı için farklı organlarda birikmeye başlar. Boyutları çok küçük olduğu için de hücreden hücreye, organdan organa geçebilir ve hücre içinde gerçekleşen mekanizmaları etkileyebilir.

Daha önceleri Titanyum dioksit nano parçacıklarının kimyasal bir tepkime başlatmadıkları için toksik olmadığı kabul ediliyordu.

Prof. Schiestl"e göre bunların organizma içindeki yüzey etkileşimleri genetik hasara sebep olmaktadır. Bu küçük parçacıklar vücut içinde serbestçe dolaşarak oksidatif stress açığa çıkararak hücre ölümüne neden olmaktadır.

Hücre içinde serbest radikallerin (Her tarafa saldıran saldırgan kimyasallar diyebiliriz bunlara) sebep olduğu oksidatif stres kansere yol açan önemli mekanizmalardan biridir.
Titanyum fazla tepkimeye girmeyen bir kimyasal olmasına rağmen, parçacık boyutu küçüldükçe yüzey alanı artmaktadır.

Titanyum dioksit nano parçacıklarında da durum böyledir. Yüzey büyüdükçe çevre ile olan etkileşim daha da artmakta ve bu da daha fazla oksidatif strese neden olmaktadır. Bu araştırma nano parçacıkların kimyasal bir toksik etkiden çok fizikokimyasal bir toksik etkiye neden olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Titanyum dioksit nano parçacıkları oldukça büyük miktarlarda -yılda yaklaşık iki milyon ton olarak- üretilmektedir. Diş macunundan, boyalara, gıda boyalarına, vitaminlere kadar pek çok üründe bulunan TiO2 nano parçacıkları, Schiestl"e göre, sebepsiz gözüken kanserlerin çoğunluğuna sebep olmaktadır.

Son bir iki senedir televizyonlarda, gazetelerde gördüğümüz duvar boyası reklamlarını hatırlayın. Küf tutmayan nano boyaların reklamları oldukça fazlaydı. Bu nano parçacıklar deriden geçememektedir. Ama sprey halindeki güneş koruyucuları kullanıldığında bunları solunum yoluyla alma olasılığımız artmaktadır.

Bu çalışma nano parçacıklar üzerinde canlı ve insan sağlığı yönünden ne kadar az çalışma yapıldığının bir göstergesi aynı zamanda.

Nano parçacıklar son yıllarda bu kadar yaygın kullanılırken, bu çalışmaların şimdilerde yapılıyor olması ise düşündürücü.

Nanoteknoloji oldukça önemli bir teknoloji bunu reddedecek halimiz yok. Nanoteknoloji de insan sağlığını, canlı sağlığını hiçe saymadan, zarar vermeden insanlık için kullanılmalıdır.

Nano parçacıkların olası zararları üzerine olan çalışmalar yapıldıktan sonra bunlar yaygın olarak kullanılmalıdır. Ancak kâr hırsı bunların önüne geçmektedir.
saglikliyasa.com
----------
İmplantlar vücut tarafından reddedilir mi?
Günümüzde implant materyali olarak en fazla kullanılan metal titanyumdur. Titanyum, doku uyumu mükemmel olan, yüzyıllardır tıbbın birçok alanında güvenle kullanılan bir metaldir. Bu nedenle bir "doku reddinden"� söz edilemez.


 
Moderatörün son düzenlenenleri:
Konu başlatan Benzer konular Forum Cevap Tarih
Tutaste Sağlık Haber ve Bilgileri 1

Benzer konular

M

MEHMET ER

Misafir
#3
Bahsedilen fare deneyi 2009 yılında yapıldı, aradan 1,6 yıl değil tam 9 yıl geçti ve hala TiO2’nun insana zararına dair bilimsel bir kanıt yok. Bu tür yanlış yazılarla ürünü karalamaya çalışmak, ürünün ilerini engelleyeceği kesin olan kimi ticari çevrelere hizmet etmekten öte anlam taşımaz. Kaldı ki TiO2 halen E171 gıda kodeksi ile gıda kakı maddesi olarak kullanılıyor. Colgate, Neutregena gibi dünya markalarının içeriklerinde mevcut. Herhalde bu şirketler kendilerine milyarlarca dolarlık tazminat davaları açılması riskini alacak kadar salak değiller.
Üstelik maddeyi doğrudan yemiyoruz, solumuyoruz, dezenfektan olarak kullanıyoruz ki, doğa dostu, kalıcı, koku giderici, bakteri, virüs, alerjen, mantar, kanserojen küf vb tüm mikroorganizmaları imha edici, UV engelleyici vb faydaları saymakla bitmez. Kanserojen değil, anti-kanserojen demek çok daha doğru olur. Gerçekleri öğrenirseniz siz de hemen dezenfektan olarak evinize arabanıza uygulatmak isteyeceksiniz.