• Teşrik tekbiri getirmeyi unutmayınız

oruç

arafat1954

Acemi Üye
Silver
ramazanda yenilen orucun keffaretinin 60+1 olmasini sebeb ve hikmeti .

Benzer konular

çünkü ramazan orucu islam sartlarininin ana temelerindendir.müslümanliGin en büyük siaridir.
nasilki kilinmayan namazlarin cezasi ahirette çok büyükse,keyfi tutulmayan oruçlarinda cezasi çok büyüktür.

fakat mevla teala bu cezayi pisman olanlar için kerafet sebebiyle dünyada affeder.
fakat bir günün yerine kazasi olarak 1(+60 günde kefaret) yani ceza verirki bu isin çok basit olmadiGini,ve mevlanin üzerimize farz kildiGi orucu hafife almamiz gerektiGini bize gösterir.
dinimiz her zaman kolaylik ve anlayis dini olduGunu göstermistir..

mesela;zorla bozdurulan oruçlarda,veya hastalik vs sebeplerde kefaret istenmez yannizca gününe gün istenir.
çünkü burada zorluk vardir,mecburiyet vardir ve dinimiz bunu hos görür,kolaylik saGlar.

fakat keyfi sebeplerle terkedilen fazlarda,ALLAHin emrini hafife alma,önemsememe olduGundan mevla bunun karsiliGinda cezasinida aGir verirki,kullar isin mahiyeti anlasinlar ve o ise yanasmasinlar.
yani bu bir nevi ikazdir!..

mesela; namaz kilmayanin cezasi diGer mezheplerde ölümdür.ama hanefi mezhebinde müebbed hapistir.
ayni sekilde bozulan nikahta tekrar geriye dönmek istemenin cezasida aGirdir..
bozulan yeminede ceza vardir..

fikihta bu tür önemli hükümlerin cezalari aGirdir.fakat bunlarin hepsi ahirreteki cezalarin daha büyük olacaGini,ALLAH'in hükümlerini hafife almamamiz gerektiGini hatirlatarak,insanlari bu hatadan zorlada olsa caydirmak için konmustur.
zaten mantiklada düsünürsek,böyle bir cezanin olmayisi insanlari rahatliGa ve zamanla bu ibadeti hafife almalarina sürükleyebilirdi.

yüce yaraticimiz bizi bizden daha iyi biliyor(ki) ona göre muamele ediyor.
bu konuda dahada farkli görüsleri olan arkadaslar vardir muhakkak.bunlar benim sahsi düsüncelerim.
saygilar..

Alayuntlu

Acemi Üye
Silver
(60+1)'in kaynaGi nedir bilmiyorum açikçasi.

Fakat bu konularda matematiksel çetele hesaplari yapmak ne kadar doGrudur diye düsünüyorum bazen..

söyle ki; orucu bozmak=60+1 kefaret diye formülize etmek, biraz ticaret hayatini hatirlatiyor bana. Herseyin bir karsiliGi vardir gibi bisey..

Samimi bir pismanlik, süzülen gözyaslari, içtenlikli bir boyun büküs Allah ile kul arasindaki iliskinin niteliGine çok daha yakisiyormus gibi geliyor.. süphesiz ki Allah'in rahmeti sonsuzdur..