Oruç Yerine Fidye Verilmesi

bekkain

diyâr-ı gurbet
Süper Moeratör
#1
Fidye Ne Demektir?

Oruçla ilgili olan fidye, dinî bir terim olarak, bazı ibadetlerin eda edilmemesi ya da edası sırasında birtakım kusurların işlenmesi halinde ödenen dînî-malî yükümlülüktür. İbadetlerle ilgili fidye, oruç ve hacda söz konusudur. İhtiyarlık ve şifa ümidi olmayan bir hastalık sebebiyle oruç tutamayan kimse, daha sonra kaza etmesi mümkün olmadığından oruç tutamadığı her güne karşılık bir fidye öder. Bu durumdaki bir kimsenin fidye ödemesi vaciptir. Kur’an-ı Kerim’de, “Oruç tutmaya güç yetiremeyenler, bir fakir doyumu kadar fidye öder.” (Bakara 2/184) buyurulmaktadır. Bu ayetten hareketle fidye miktarının, bir kişiyi bir gün için doyuracak yiyecek olarak anlaşılmıştır.
Yaşlılıktan ötürü oruç tutmaya gücü yetmeyen kişi, her gün için bir sadaka-i fıtır miktarı fidye verir. Buna da imkânı yoksa Allah’tan af diler. Fakat böyle bir kişi, kısa günlerde rahatlıkla oruç tutabilme imkânına ulaşırsa tutamadığı oruçları, o günlerde kaza etmesi gerekir. Zira ramazan ayında oruç tutmaya gücü yetmeyen kimseler ile iyileşme ümidi bulunmayan hastalar ileride oruç tutabilecek duruma gelirlerse tutamadıkları oruçları kaza etmeleri gerekir. Önceden verdikleri fidyelerin hükmü kalmaz, bunlar sadaka sayılır.

Fidye Miktarı Ne Kadardır?
Fidye miktarı bir sadaka-ı fıtır miktarıdır.

Fidye miktarı için tıklayınız:
http://www.islamisohbet.gen.tr/hosg...54436-2012-yili-fitre-miktari.html#post402107

 
Moderatörün son düzenlenenleri:

Benzer konular

bekkain

diyâr-ı gurbet
Süper Moeratör
#4
Allah razı olsun canım.
Bu kadar bilgiyi nerden paylaşıyorsunuz ben de yapmak istiyoomm
bu tür bilgileri diyanetin kendi sitesinden paylaşıyorum. diğer dini bilgiileride bilgiyi yayınlayan adrese bakıyom, eğer güvenilirse yayınlıyorum :) araştır ,kopyala yapıitır yani :eek: