onun düsmani benimde düsmanimdir

hattab546

Acemi Üye
Silver
Müsrikler, düsmanliklarinin dozunu gün be gün artiriyorlar... Peygamberimize mani olmak için her yolu deniyorlar... Bir gün müsriklerin ileri gelenlerinden on kisi, Umare bin Velid'i de yanlarina alarak Ebu Talib'e gittiler:
- Ey Ebu Talib! Bilirsin ki, bu Umare, Mekke gençlerinin, en güçlüsü, en ahlaklisidir. Ayrica sairdir. Onu sana verelim, kendi islerinde kullan. Umare'nin karsiliGinda bize Muhammed'i ver, öldürelim. Sana adam karsiliGinda adam! Daha ne istersin! dediler.
Ebu Talib, bu söze son derece hiddetlendi.Sabri tasmisti artik:
- Siz, önce bana kendi oGullarinizi verin. Onlari ben öldüreyim. Ondan sonra yeGenimi vereyim.
- Bizim çocuklarimiz, O'nun yaptiGini yapmiyor ki...
- Yemin ederim ki, benim yeGenim sizin çocuklarinizin cümlesinden hayirlidir. Demek, siz oGlunuzu bana verecek, benim ciGerparemi alip öldüreceksiniz ha!...
Disi deve bile yavrusundan baskasini özlemez ve esirgemez. Bu is akil ve mantiktan çok uzaktir. Artik is çiGrindan çikmistir. Kim ciGerparem Muhammed'in düsmani ise, ben de onun düsmaniyim. Bunu böylece bilin ve elinizden ne gelirse yapin! dedi.
Müsrikler, hisimla yerlerinden kalkip gittiler. Ebu Talib, hemen Hasim oGullarini ve Abdülmuttalib oGullarini topladi. Onlara durumu anlatip; sevgili Peygamberimize yardim etmeye ikna etti. Resulullah'i öldürmeye kalkan kollar kirilacakti. Bu konuda müsriklere karsi birlestiler. Sadece Ebu Leheb katilmadi
Ebu Talib onlara;
- Ey yiGitler! Yarin herbiriniz kiliçlarinizi belinize takin ve benim ardimdan gelin dedi.
Ertesi günü Ebu Talib, Peygamber efendimizin evine gitti. Hep beraber Harem-i serife doGru yürüdüler. Hasim oGullarinin yiGitleri onlari takib ediyorlardi. Kabe'ye varip müsriklerin karsilarina geçtiler.
Ebu Talib, müsriklere;
- Ey Kureys topluluGu! Kardesimin oGlunu öldürmeye karar aldiGinizi duydum. Bu arkamdaki gençlerin, elleri kiliçlarinda sabirsizlikla bir isaretimi beklediklerini biliyor musunuz? Yemin ederim ki, Muhammed'i öldürecek olursaniz, hiç birinizi saG birakmam!... dedikten sonra, sevgili Peygamberimizi öven siirler söylemeye basladi. Basta Ebu Cehl olmak üzere, orada bulunan müsrikler daGildilar.
Kureys'in ileri gelen müsrikleri, artik, Peygamber efendimizi yalniz gördükleri zaman, üzerine saldirirlar, hakaret etmeye, hatta dövmeye kalkisirlardi. Eshabina da iskence yapmaktan geri durmazlardi.
Bir gün Kureys'in ileri gelen müsrikleri, Kabe-i serifin yaninda oturuyorlardi. Peygamber efendimizden bahsetmeye basladilar.
O anda Efendimiz, Kabe'yi ziyarete geldi. Hacer-i esvedi öpüp tavafa basladi. Onlarin yanindan geçerken, müsrikler, Peygamber efendimize hakaret dolu sözler söylemeye basladilar. Resulullah efendimiz buna çok üzüldüler. Fakat bir sey demeyip tavafa devam ettiler.
Üçüncü defa yanlarindan geçerken yine de merhamet edip söyle buyurdu;
- Ey Kureys! Beni dinleyin! Nefsim yed-i kudretinde bulunan Allahü teâlâya yemin ederim ki, bana, sizin perisan olacaGiniz bildirildi...

Konu başlatan Benzer konular Forum Cevap Tarih
G Peygamberimiz 6
ayyuzlum Peygamberimiz 2