Ölümü nasıl karşılamamız gerekir?

furkan3629

Acemi Üye
Silver
#1
ÖLÜM VE AHİRET HAYATI
Bazı insanlar ölümü, insanın yokoluşu gibi anlarlar.Oysa ölüm, sadece dünya hayatı ileahiret hayatı arasında bir geçiş, bir kapı gibidir.

Kapının arkasında, yani ahiret hayatımızda, cennette veyacehennemde bir yerde olmamız da Allah'ın, dünyadaki hareketlerimizi beğenmesineveya beğenmemesine bağlıdır.

Ölüm sadece bir sürenin dolmasıdır. Sınavın bittiğinibelirten zilin çalması ve çıkış kapısının açılması gibi. Allah herkese dünyadaayrı bir sınav süresi vermiştir. Kiminin süresi 30 yılda, kimininki ise 100yılda bitebilir. Nasıl sizin dünyadaki sınavınızın başlangıcı olan doğumunuzasiz değil Allah karar verdiyse, sürenin bitimine de Allah karar vermiştir. Yanikaç yaşında öleceğinizi yalnızca Allah bilir.

Ölümü nasıl karşılamamız gerekir?


Dünyadaki sınavın bitişi demek olan ölüm, iman eden kişileriçin bir sevinç vesilesidir. Süresi dolup da sınavdan çıkan ve başarılı olanbir insanın ardından üzülmek çok anlamsız olur. İşte bu şekilde ölen birinsanın ardından üzülmek de aynı şekilde, hatta daha da anlamsızdır. Ölen kişiçok yakın tanıdığımız ve çok sevdiğimiz biri olabilir. Ancak iman eden birinsan ölümün kesin bir ayrılık olmadığını, ölen kişinin sadece dünyadakiimtihanın bittiğini düşünür ve buna göre davranır. Allah'ın isteklerine göreyaşayan Müslümanları Allah'ın ahirette yeniden biraraya getireceğini vecennetle mükafatlandıracağını bilir. Bu durumda üzülmek bir yana bu kişi içinbüyük bir sevinç duyar.

Allah bizi dünyadan istediği an çıkartabilir yani dilediğian canımızı alabilir. İnsanın yapması gereken bu süre dolmadan önce elindengeleni yapıp Allah'ın sevgisini kazanmaya çalışmaktır.

Sonuç olarak aklınızdan çıkarmamanız gereken şudur: Ölüm birson değil, bir geçiş kapısıdır. Sonsuza kadar sürecek olan asıl hayat,ahirettedir. Bizim de her an ahiretteki bu gerçek hayatımıza hazırlık yapmamızgerekir. Hiç sınavdaki insan orada sonsuza kadar yaşayacakmış gibi bir çabaiçine girer mi? Elbette hayır. Sadece soruları dikkatlice cevaplayıp sınavdanbir an önce çıkmayı düşünür.

İşte dünya hayatında da insan Allah'ın kendisi içinhazırladığı imtihanı en iyi şekilde bitirip Allah'ın rızasını ve cennetikazanmayı istemelidir.

Her insanın dünyadaki en önemli çabası Allah'ı sevmek veO'nun rızasını kazanmak için çalışmak olmalıdır. Çünkü sonsuz merhamet sahibiolan Rabbimiz Kendisine inanan kullarını sevmekte ve her an korumaktadır. Birayette şöyle buyrulmaktadır:

... Doğrusu benim Rabbim, herşeyigözetleyip-koruyandır." (Hud Suresi, 57)
 
Moderatörün son düzenlenenleri:

Ziyaretçilerden Sorular

Cevaplar
8
Görüntüleme
278
2
  • Cevaplanmamış Konu
Cevaplar
1
Görüntüleme
1,136
Ayşe Hatun