Nişanlılık döneminde dini nikâh yapıldıktan sonra istediğimizi yapabilir miyiz?

bekkain

diyâr-ı gurbet
Süper Moeratör
#1
Nişanlılık döneminde dini nikâh yapıldıktan sonra tenha yerlerde gezip dolaşmanın, telefonla konuşmanın İslâm'daki takva boyutunu açıklar mısınız? (Rumuz: Remziye)

Meselenin fetva boyutu tamamlanmış, arada hiçbir yabancılık kalmamış, artık birer karı kocasınız, aile birlikteliği kurmuşsunuz.
Bu süreç içinde nasıl hareket ederseniz edin ne bir günaha ve harama girmiş olursunuz ne de sizi Allah hesaba, sorguya çeker?
Çünkü"nikâh" demek, birbirine nâmahrem olan erkekle kadının artık birbirlerine helal olmalarıdır. Bundan sonra açık bir yerde gezer dolaşırlar, tenha ve gizli bir yerde oturup kalkarlar.
Zaten nikâh da ilk baştan bunun için yapılmış, bu amaçla kıyılmıştır.
Ama dünyanın bin türlü hali vardır, hayat inişli çıkışlıdır, bugün birbirinizi seversiniz, anlaşırsınız, fakat yarın, düğün öncesinde, resmi nikâh işlemi yapılmadan bir problem çıkarsa ne yapacaksınız?
Diyelim ki, problemi aşamadınız, anlaşmayı sağlayamadınız, evliliği yürütemeyeceğiniz ortaya çıktı, ayrılmaktan başka çareniz kalmadı.
Siz hanım olarak boşanmak istiyorsunuz fakat erkek tarafı ayrılmaya yanaşmıyor. Ne kadar zorda kalırsınız, değil mi?
Bunun için dini nikâh da kıyılmış olsa, resmi işlemler yapılmadan, düğün merasimi bitmeden, gelinliğinizi giymeden mesafeli durmanızda, "dinen evli de olsanız" dikkatli hareket etmenizde faydalar vardır.
Bu meselenin "takva boyutu"değil, saadet ve huzur boyutudur, akıl ve mantık ölçüsünü korumaktır, ihtiyatlı ve dikkatli davranmaktır.
Bize gelen sorular arasında bu konu çok sık gündeme geliyor. Evlilik öncesi sıkıntıların birçoğu bu meseleden kaynaklanıyor. Tarafların mağduriyetlerine bu tür konular sebep oluyor. Onun için hem dini nikâhı hem de resmi işlemleri birlikte yapmak daha akıllıca oluyor.
 
Konu başlatan Benzer konular Forum Cevap Tarih
urfalımatematikçi Islami Soru ve Cevaplar 3

Benzer konular

#3
Evlenince de boşamaz... Onu ben anlamadım... Resmi muameleyi fesheden hakimin bu feshi dini nihakı da bağlıyor mu? Bağlamaz sanırım... Eğer bağlar diyorsanız o zaman biz de deriz ki aslı nikah resmi muameledir... Bir imamın nikah akdi iş olsun torba dolsun kabilindedir... Bundan öyle anlaşılıyor...
 

bekkain

diyâr-ı gurbet
Süper Moeratör
#4
hoşgeldin esra kardeşim...Allah razı olsun...
meftun kardeşim ,ne dediğini tam anlıyamadım :)
resmi nikahta mehir verme olayı vb. konular yokturdur. ama resmi nikahta herşey ortaktır kuralıda vardır tabiki. yani hocalar bile bu konularda değişik görüş bildirmişlerdir.
ben şüpheden kaçınmak için dini nikah derim...
şindi çıkmam lazım..inşallah bu konuyu açalım biraz. konu daha iyi anlaşılsın..selam ve dua ile....
 

Ziyaretçilerden Sorular

2
  • Cevaplanmamış Konu
Cevaplar
1
Görüntüleme
710
Ayşe Hatun
Cevaplar
0
Görüntüleme
2,788