Nikah

mehmettugrul

Acemi Üye
Silver
#1
İki insanın evlenmek üzere anlaştığı ve bunu topluma duyurduğu kanıtladığı olguya nikah adı verilmektedir. Nikah ya da sözü gerçekleştirme, birlikte olduğunu duyurma tüm kutsal dinlerde önemli kabul edilmektedir. Yüce yaradanın iznini alarak yapılan nikahların gerçekliği pek çok semavi din tarafından onaylanmaktadır.

“ Hıristiyanlıkta, Musevilikte ya da İslamiyette nikahtaki amaç kadın ve erkeğin yaradanın huzurunda birlikte olduğunu açıklamaya dayanmaktadır. “ İslamiyet açısından baktığımızda imam nikahı olarak bilinen nikahta eşler din adamı karşısında yeminlerini edip yaradanın izni ile evlenirler. İmam nikahı belirli esaslara dayanır. Kadın ve erkek aynı mezhepten olmalıdır imam nikahı için ve İslamiyet’ i benimsemiş olmalıdır erkek. İmam nikahında erkek kadına belirli bir güvence sağlamalıdır. Onun kendine ayıracağı bir miktar altın, ev vs. gibi kadına belirli bir teminat vermelidir. En önemlisi de Sevgili peygamberimizin öğretilerinden de kendi hayatında da yaşadığı bahsettiği gibi sadık, sevecen bir eş olmalıdır. Yaradan kullarının çoğalmasını istemektedir ancak arada oluşan bu evlilik bağı zulme değil aşka, sevgiye ve huzura neden olmalıdır. Ancak böyle ailelerde çocuklar daha sağlıklı olabilir.


Günümüzde insanlar İslamiyet inancında olan bazı olguları işlerine geldikleri gibi yorumlamakta ve bu durumlardan menfaat sağlama eğilimindedirler. Özellikle imam nikahı yanlış yorumlanıp pek çok kadının maduriyet yaşamasında neden olmaktadır. İmam nikahının temeli insanlara birlikteliğini duyurmaya dayanır bu açıdan günümüz resmi nikahından farkı yoktur bu açıdan imam nikahını kabul olabilmesi için günümüzde resmi nikahın bulunması şarttır.


İslam açısından evlilik ile ilgili daha detaylı bilgiler için aşağıdaki linke tıklayınız

AHMED HULUSİ WEB SİTESİ - YAZILAR ANA SAYFA
 

Ziyaretçilerden Sorular

2
  • Cevaplanmamış Konu
Cevaplar
1
Görüntüleme
120
Ayşe Hatun
Cevaplar
0
Görüntüleme
2,219