Meclis ve Başörtüsü

hilmi34

Acemi Üye
Silver
#1
23 Nisa 1920'de meclis açılmış, o tarihten günümüze, hiç bir hanım milletvekili, başörtüsüyle meclis bünyesinde milletvekili olarak bulunmamıştır. Zaten, denemeleri de olmamıştır. Caddede, sokakta, mahallede başörtüsüyle bulunmaktan korkanlar, mecliste nasıl deneyeceklerdi ki başörtüsüyle bulunmayı, bundan dolayı hiç olmadı.
Lakin, 1999'da Merve KAVAKÇI adında bir hanım İstanbul'dan milletvekili seçildi. Bu hanım başörtülüydü. Ve bu halde mecliste yerini almıştı. Almıştı ama, maal esef o günkü bir takım partilerin milletvekilleri, başörtülü milletvekili hanıma hadlerini bildirdiler(!) ve akabinde de meclisten dışarı attılar ve bununla da kalmadılar, çocuklarına, ailesine maddi ve manevi baskı uyguladılar, o da bu topraklardan gidiverdi Amerika'ya.
Bu hanım milletvekili her ne kadar protesto edilse de bir "ilk"i de gerçekleştirmiş oldu. Seçilmiş biri olarak ilk kez meclis sıralarında yerini almıştı!
Daha sonra buna benzer kareler gözükmedi meclis çatısı altında.
Öyle bir gün geldi ki, 4 hanım milletvekili mecliste başörtüleriyle hazır bulundular. Ve hiç bir protestoyla da karşılaşmadılar! Tarih: 31.10.2013
Hayırlı olsun.
 
Konu başlatan Benzer konular Forum Cevap Tarih
El-Emin Siyaset Meydanı 3

Benzer konular

Ziyaretçilerden Sorular

Cevaplar
8
Görüntüleme
279
2
  • Cevaplanmamış Konu
Cevaplar
1
Görüntüleme
1,137
Ayşe Hatun