Kuşlar Neden " > " Şeklinde Uçarlar

Nefer34

Acemi Üye
Silver
#1
Sadece kazlar degil, martılar, pelikanlar gibi büyük su kusları da filo olarak toplu halde giderken 'V' sekli olusturarak ucarlar. Bunun nedeni ile ilgili kesin olmayan, tartısmaya acık cesitli görüsler vardır. Biz bunlardan en cok ragbet gören ikisinden bahsedelim...

Birinci görüse göre, sürünün 'V' seklinde ucmasının amacı enerji tasarrufudur. Bu ucus sekli ile öncelikle en öndeki kus, bir arkadaki kusa gelecek rüzgârı ve hava direncini engeller ve daha az enerji sarf etmesini saglar.

Bunun bir baska örnegi de bisiklet takım yarıslarında birbiri arkasına saklanarak giden ve sık sık en öndekini degistiren yarısmacılarda da görülür. Araba yarıslarında da arkadaki araba öndekine mümkün oldugunca yaklasarak, onun kestigi rüzgâr ve hava akımının avantajı ile daha az yakıt harcamayı amaclar. Bu sekilde ucan kuslarda da sık sık en öndeki liderin degistigi ileri sürülmektedir.

Yine bu görüse göre, öndeki kus kanadını cırptıgında, kanadının ucunda bir hava boslugu, yani bir girdap yaratır, arkadaki kus buraya yükselen havayı kanatlarının altında bularak ve daha az enerji sarf ederek yüksekligini muhafaza eder. Bu kusun hareketinden de bir arkadaki kus faydalanır. Bu ucus seklinin daha ziyade büyük kuslarda görülmesinin nedeni de bunların büyük kanatlan ile yarattıkları hava hareketinin büyüklügü ve arkadaki kusun isine yarayabilmesidir.

70'li yıllarda yapılan bir arastırma sonucunda, 25 kusluk bir filonun bu sekilde ucarak, ucus mesafesini yüzde 75 artırabildigi ileri sürülmüstür. Ancak bu teoriye göre her kusun öndeki ile aynı mesafe ve acıda ucması ve senkronize yani es zamanlı kanat cırpması gerekir ki, bu, gercekte mümkün degildir.

İkinci bir görüse göre ise, kusların gözleri baslarının yanındadır, dolayısıyla tam önlerini göremezler. Bu ucus sekli ile sürünün fertlerinin birbirini görerek, kaybolmadan bir arada kalması saglanır. Bu görüse karsı olanlar ise kusların geceleri de uctuklarını, bu nedenle öndeki kusu görmenin önemli olmadıgını zaten sürüyü kusların bagırıslarının bir arada tuttugunu ileri sürüyorlar.

Cok basit gibi görülen bu olayın bile sebebi tam ögrenilmis degil, belki de görüslerin bilesimi, yani hepsi dogru. Kuslar konusabilseler de anlatsalar![
 
Konu başlatan Benzer konular Forum Cevap Tarih
bekkain Hayvanlar Alemi 0
S Hayvanlar Alemi 2

Benzer konular

M

MÜKESSİR

Misafir
#2
maşaallah

kimilerine göre hayvan içgüdüsü
bizlere göre melek ilhamı