Kurban Ve Yakınlaşma

Sell_!

Müslümanlar Kardeştir
Administrator
KURBAN VE YAKINLAŞMA

Kurban kelime olarak Karuba'dan gelir ve "Yakın oldu, bununla yakınlık kazanılır" manalarını içerir.

Elbette onların etleri ve kanları Allah'a ulaşmayacaktır. Ancak O'na sizin takvanız erecektir. Onları bu şekilde sizin buyruğunuza verdi ki, size yolunu gösterdiğinden dolayı, Allah'ı tekbir ile yüceltesiniz. (Ey Muhammed!) Vazifelerini güzelce yapan iyilik sevenleri müjdele (el-Hacc, 22/37.)

"Mallarını Allah yolunda harcayanların hâli, her başağı yüz daneli yedi başak bitiren bir tohumun hâli gibidir. Allah dilediği kimseye daha kat kat verir. Allah'ın ihsanı çok geniştir. Her şeyi hakkıyla bilendir." (el-Bakara 2/261)

“De ki: Şüphesiz benim namazım, kurbanım, hayatım ve ölümüm hepsi âlemlerin Rabbi Allah içindir.” (el-Enam, 6/162.)

İşte kul bu şekilde diyerek bütün varlığını Allah’a, Allah yoluna feda etmeye hazır ve amade olduğunu ifade ve beyan ediyor ve kurbanını öylece kesiyor. Böylece diliyle söylediği şeyi filiyle de tasdik etmiş oluyor. Bunun manası şudur: “Ey Rabbim, her şeyim Seninle vardır ve Seninle devam ediyor. Her türlü hata ve eksiklerimle, itiraf ederek Sana geldim. Kusurlarımı kapatmak, onların keffaresi olmak üzere her fedakârlığı yapmaya hazırım. Ancak iznin ve talimatın üzere Senin verdiğin nimetlerden en iyisini ve en çok sevdiğimi fidye olarak kurban ediyorum. Sen kabul et ve beni bağışla!” diyerek Rabbisine sığınmış oluyor. Her türlü kaza bela ve musibetlerden, özellikle dinîni tehlikeye düşürecek musibetlerden korunması için Rabbisine sığınıyor. Bunu yapan insan bir yerde kendisini Allah’ın koruyuculuğuna sigortalamış olmanın huzur ve rahatlığını duyuyor.

Ne mutlu insanlık önderleri Hz. İbrahim (as) ve Hz.Muhammed (as)'e tabi olan ve hayatını Allah (cc)'ın rızası istikametinde düzenleyen insanlara...