Kurban kesmek Kimlere Vacibdir ?

ElifNur

Çalışkan Üye
Administrator
#1
KURBAN KESMEK KİMLERE VACİBTİR?

(VÜCÛBUNUN ŞARTLARI)1068 Hanefi fûkahası: "Hür, baliğ, zengin ve mukim olan müslümana; kendisi ve küçük çocukları için kurban bayramında, kurban kesmek vaciptir. Seferi olanlara ve fakirlere vacip değildir"(333) hükmünde ittifak etmiştir. Şurası muhakkaktır ki, kurban kesmek bir ibadettir. Dolayısıyla bir kimseye kurbanın vacip olabilmesi için, o kimsenin müslüman olması şarttır. Zira kâfir ibadete ehil değildir. "Hürriyet" mala tam manasıyla sahip olabilmek için gereklidir. Çünkü köle'nin mülk edinme hakkı yoktur. Esaret altındaki müslümanlara da kurban vacip değildir. Gerek kurbanı elde etme, gerekse hakkı ile edâ etmek için "Mukim" olma şartı aranır. Seferi olan kimse, birçok meşakkatle karşı karşıyadır. "Zenginliğe" gelince!.. Sadaka-i Fıtr'ı vacip kılan zenginlik, kurbanı da vacip kılar. Dolayısıyla Kurban; "Havaic-i asliyesinden fazla, nisab miktarı mala sahip olan hür, müslüman ve mukim olan kimseler üzerine vaciptir."(334)

emanet ve ehliyet


Konu içeriği değiştirilmişitir... Sell_!
 
Moderatörün son düzenlenenleri:

Benzer konular

Sedat Yıldırım

<b>*~*Şair Ruhlu*~*</b>
Silver
#2
Esselamunaleykum ve Rahmetullah.
Merhaba değerli kardeşim.
mumsema.com adresinden kopyalan paylaşımlar,bu sayfalara yapıştırıldığında,musemma.com'un link adresi çıkar her satırda.
Ancak bunu ilk yapıştırdığınızda göremezsiniz,o sitenin yazılımına göre,siz yapıştırma işini gerçekleştiripte,sayfadan ayrıldığınızda,
kısa bir süre sonra linkler,her satır arasında görünür,bu da dolayısı ile,bu paylaştığınız bilgilerin nereden alındığını gösterir.
musemma.com'dan alıntı yaptığınızda,sitenizde paylaştıktan sonra,sayfa yenileme yapın "F5" tuşuna basarak,ya da yazıyı paylaştığınız
arayüzün üzerinden ayarları ona göre yapmanız gerekir.Selam ve Dua ile.
 

Sedat Yıldırım

<b>*~*Şair Ruhlu*~*</b>
Silver
#4
Allah razı olsun.
Sell el atmış düzeltmiş.
Sedat abi bilgilendirme için teşekkürler.

Amin ecmain İnşaAllah değerli kardeşim.
Burası yeri değil ama hazır konu açılmışken,
site ingilizce mi yoksa benim ayarlarımdan
kaynaklanan bir durum mu?
 

Ziyaretçilerden Sorular

2
  • Cevaplanmamış Konu
Cevaplar
1
Görüntüleme
710
Ayşe Hatun
Cevaplar
0
Görüntüleme
2,788