kul hakkımıdır?

alihan111

Acemi Üye
Silver
#1
Selamun aleyküm

Arkadaşlar ben arkadaşımın rızası ile o kendisi istemişti bana chat programı ac diye yani chat derken konusma onun yanında açtım ve onun şifresi aklımda kaldı 1 ay sonra ben onun hesabına girdim mesajları okudum bu durumda kul hakkına girdim mi?
Çok pişmanım

Onun haberi yok bundan

Birde helallik isterken eğer girdiysem kul hakkına bunu itiraf ederken küsme darılma kavga olabilir sebebini belirtmem mi lazım?
 

süeyla

Çalışkan Üye
Silver
#3
rabia kardesime katılıyorum ..
ama yinede kendisine söylerken pişmanlık belirtisiyle söyle pişmanlıgının farkında olsun önemli olan yapmış oldugun hareketten ders alman zaten..
 

_gezgin-tr_

Çalışkan Üye
Silver
#4
aleyküm selam Alihan111 kardeşim yaptığın hiç hoş birşey deil
anladığım kadarıyla arkadaşına e-mail hesabı açmıssın
sonrada onun hesabına habersiz girip bilgilerini kurcalamışsın
yani başkasının yazısına, evine, mahremine, vs....bakmışsın
altaki yazı bütün olarak oku sonra 4.maddeye göre bi karar kıl


Kul hakkı beş türlüdür:
1- Mali [Parasal]
2- Nefsi [hayati yönden]
3- Irzi [Haysiyetle ilgili]
4- Mahremi [Namusla ilgili]
5- Dini.


1- Mali olan kul hakları:


Hırsızlık, gasp, aldatarak, yalan söyleyerek mal satmak, sahte para vermek, başkasının malına zarar vermek, yalancı şahitlik, rüşvet almak gibi.
Bu haklar için sahibi ile helalleşmek gerekir. Dünyada helalleşmezse, ahirette sevapları ona verilerek helalleştirilecektir. Mal sahibi ölmüş ise, vârisine ödenir. Vârisi yoksa veya mal sahibi bilinmiyorsa, salih bir fakire hediye olarak verilip, sevabı sahibine gönderilir. Salih fakir yoksa, İslamiyet'e hizmet eden hayır kurumlarına, vakıflara verilir. Kendi salih akrabasına, fakir olan ana babalarına, çocuklarına hediye olarak vermesi de, caiz olur. Bunları yapmak imkanını bulamazsa, mal sahibinin ve kendisinin af olunmaları için dua eder. Kâfirin hakkı için de, onunla helalleşmek gerekir. Gönlü alınmazsa, ahirette af olunması, çok güç olur.

2- Nefsi, yani hayati günah olan kul hakları:

Adam öldürmek, bir uzvunu kesmek, sakat bırakmak gibi şeylerdir.
Önce tevbe eder. Adam ölmüş ise, velisi ile helalleşmek gerekir. Velisi isterse af eder. İsterse belli bir mal ister. İsterse, mahkemeye verip, hakimden cezalandırılmasını ister. İslamiyet'te kan davası yoktur.

3- Irza dokunan kul hakları:

Dedikodu, iftira, alay, sövmek gibi haysiyetle, şerefle ilgili şeylerdir.

Tevbe etmek ve helalleşmek lazımdır. Bunlarda vârisleri ile helalleşmek olmaz.

4- Mahremi olan kul hakları:

Başkasının çoluk çocuğuna hıyanet etmek gibi şeylerdir.

Tevbe ve istiğfar eder. Fitne çıkmak ihtimali yoksa, sahibi ile helalleşir. Fitne ihtimali varsa helalleşmek yerine, ona dua eder ve onun için sadaka verir. Yaptığı ibadetlerin sevaplarını ona bağışlar. Fitne ihtimali olunca, helalleşirken işlediği günahları bildirmeyip, bendeki bütün haklarını af et demekle yetinir.

5- Dini olan kul hakları:

Akrabasına ve emri altında olanlara doğru din bilgisi vermeyi terk etmek, insanların din bilgisi öğrenmelerine ve ibadetlerine mani olmak, onlara kâfir, fâsık demek. Bid’at çıkarıp veya mevcut bid’atleri savunup Müslümanların yanlış inanmalarına ve yanlış ibadet etmelerine sebep olmak. Açıktan oruç yiyerek veya açıktan başka haram işleyerek kötü örnek olmak. Bu günahlar için de tevbe etmek, hak sahipleri ile helalleşmek gerekir.

bu yazı alıntıdır dinimizislam.comdan

eğer arkadasına söylediğinde ortalık karışacak kötü sonuçlar doğuracak birşeyler vardıysa mailde yada bu tür sonuçlar doğabilecekse(fitne) sen tövbe et 4. maddeyi uygula kimseyede bu konu hakkında bişe söyleme Allah settardır günahını kimseye anlatma Fitne ihtimali varsada helalleşirken işlediğin günahları bildirme, bendeki bütün haklarını af et demekle yetin bu olay için yani.kötü sonuçlar olmaz diyorsanda arkadasına deki böyle böyle yaptım helalleşin gitsin:)...
umarım yardımcı olmusumdur selametle.........