'Kizin seçme hakki yok mudur??

?Kizin seçme hakki yok mudur??
Peygamberimize, ?Kizin seçme hakki yok mudur?? diye sordu

Genç kiz Hansa, Hz. Aise?ye gelerek babasinin kendisini zorla evlendirdiGini söyler. Efendimiz, babayi çaGirir ve kizini zorla evlendiremezsin der.
Kizinin görüsünü sormadan onu evlendiren aile büyüklerine ne diyorsun? - Kizin seçme hakki yok mudur, seklinde sorular soruluyor. Ben bu tür sorulara Resulullah?in (sas) verdiGi su muhtesem örnekle cevap vermeyi tercih ediyorum:

Bediüzzaman Hazretleri, ?Bir dane-i hakikat bir harman yalani yakar.? diyor. Ben de ?Sadece bu muhtesem olay tüm yalanlari yakip yok etmeye yetecek bir cevap.? diye düsünüyorum.

Medine?nin yerlilerinden olan Hidam?in kizi Hansa, bir gün Aise validemize gelir ve sorusunu söyle sorar:

- Valide, der. Babam beni itibarli bulduGu akrabasiyla evlendiriyor. Bana sorma gereGi duymuyor. Ben de bundan rahatsizlik duyuyorum. Ben bir kiz olarak hayat arkadasimi seçme hakkina sahip deGil miyim? Islam bana bu hakki tanimiyor mu? Babamin seçtiGini seçmeye mecbur muyum? Aise validemizin cevabi:

- su anda Resulullah evde yok. Birazdan gelir. Sorunu O?na soralim, cevabini da O?ndan birlikte dinleyelim. Sen suracikta biraz bekle... Az sonra Efendimiz (sas) tesrif eder. Aise validemiz de Hansa?nin sorduGu soruyu aynen sorar:

- Kizin seçme hakki yok mu, der. Hansa bana böyle bir soru sordu. Babasi Hidam onu itibarli bulduGu bir akrabasiyla evlendiriyor, kizcaGiza sorma gereGi de duymuyormus?

Bu soruya Efendimiz özel bir ilgi gösterir ve ilk emrini verir:

- Hemen kizin babasi Hidam?i bulup getirin!

Ensar?dan Hidam aranip bulunur.

- Resulullah seni istiyor, derler. Telasla huzura giren Hidam?a Efendimiz?in ilk sorusu:

- Hidam! Sen kizina sorma gereGi duymuyor da kendi beGendiGini mi beGenmeye zorluyorsun? Baba Hidam?in cevabi hazir:

- Ya Resulullah, der. Benim beGendiGim iyi bir ailenin akilli bir çocuGudur. Kizima layik olan da odur!

- Hidam, seçtiGin bu gençle hayati yasayacak olan sen misin, yoksa kizin mi?

- Kizimdir ya Resulullah!

- Öyle ise hayati kim yasayacaksa son söz de onun hakki deGil mi? Kizin yasayacaGi genci beGenme hakkina sahip olmazsa, beGenmediGi gençle nasil mutlu yasayacak? Efendimiz sözünü söyler ve söyle baGlar:

- Hemen kizina sormadan yaptiGin bu anlasmayi durdur!

Iste bu sirada ötelerden beklenmedik bir ses gelir:

- Ya Resulullah, babamin seçtiGine artik ben de evet, diyorum. Anlasmayi durdurmasin! Bundan sonra da su fevkalâde güzel açiklamayi yapar Hansa kiz. Der ki:

- Babamin kendi seçtiGini seçmeye beni mecbur birakmasi, sehirde, ?Kizlarin seçme hakki yoktur.? gibi bir düsüncenin yayilmasina sebep oldu. Bu yüzden sorma gereGi duydum. simdi anlasildi ki, kizlarin seçme hakki vardir. Ailesi kendi seçtiGini seçmeye kizlarini zorlayamaz. Artik ben babamin seçtiGine kendi isteGimle evet, diyorum. Sözünden dönme durumunda kalmasin babam! Elbette hiçbir baba kizina kötü aday seçmez... Iste, Resulullah?in (sas), Kizlarin seçme hakki yok mudur?? sorusuna verdiGi fiilî ve fikrî cevabi. Bugün bizler de bize yöneltilen soruya cevap olarak siyerlerde tekrar edilen ayni olayi arz ediyor, ayrica olayin bir baska boyutuna da isaret ederek diyoruz ki:

- ?Hz. Peygamber kadina deGer vermemistir.? diyen çaGdas kadin haklari savunucularinin da dikkatlerine takdim olunur bu muhtesem olay!

AHMED sAHIN zaman ailem