Kadının saç örgülerini çözmeksizin cünüplükten gusletmesi sahih midir?

bekkain

diyâr-ı gurbet
Süper Moeratör
#1
19- Kadının saç örgülerini çözmeksizin cünüplükten gusletmesi sahih midir? Kadın başına üç sefer su saçarsa bu yeterlidir. Örgüyü çözmesine gerek yoktur. (Şeyh İbn Baz)
20- Cünüplükten gusledip bitirdiğim zaman benden meni gibi bir şey çıkarsa tekrar gusletmem gerekir mi? Gusül halin devam ettiği sürece yeniden gusletmen gerekmez. Çıkan bu meninin ise, şehvetsiz çıktığı için bir önemi yoktur. Bunun hükmü idrar gibi olup istinca etmek ve abdest almak gerekir.
21- Ama dokunma, öpme gibi şehvete sebep olan sebeplerle, şehvet ile çıkmışsa bu yeni bir menidir ve gusül gerekir. (şeyh İbn Baz)
22- Hayızlı ve cünüp olanın guslü fecir doğana kadar geciktirmesi caiz midir? Eğer kadın, fecirden önce temizlik görmüşse, oruca devam eder. Guslü fecirin doğuşundan sonrasına kadar ertelemesine bir engel yoktur.
Lakin güneş doğuncaya kadar geciktiremez. Aksine, güneş doğmadan önce gusledip namazı kılması gerekir. (şeyh İbn Baz)
23- Uzun saçlı olup da saçları örgülü olmayan kimse, saçları örgülü olana kıyas edilebilir mi?: Cünüp olan veya hayızdan kesilmiş olan kişi, bütün vücuduna ve saçlarına temizlik niyetiyle su dökmelidir. Bunda saçı uzun olsun kısa olsun, örgülü ya da örgüsüz olsun fark etmez. (el-Lecnetud Daime)
 
Konu başlatan Benzer konular Forum Cevap Tarih
El-Emin Mahrem Konular 4
El-Emin Mahrem Konular 0

Benzer konular

#2
19- Kadının saç örgülerini çözmeksizin cünüplükten gusletmesi sahih midir? Kadın başına üç sefer su saçarsa bu yeterlidir. Örgüyü çözmesine gerek yoktur. (Şeyh İbn Baz)
bu mezhebe göre degişir...
 

bekkain

diyâr-ı gurbet
Süper Moeratör
#3
Ümmü Seleme (r.anha)’dan rivayete göre, şöyle demiştir: Resulullah sallallahu aleyhi ve seleme, “Ey Allah’ın Rasûlü saçımı sıkıca örmekteyim gusül abdesti için bu örgüleri çözeyim mi?” Buyurdular ki: “Hayır, başına üç sefer su akıtman yeterlidir, sonra tüm vücudunu yıkarsın böylece temizlenmiş olursun.” (Müslim, Hayz: 58, (330); Tirmizi, Taharet, 77; Ebu Davud, Taharet, 99)
Aişe validemiz, sahabeden Abdullah b. Amr’ın kadınlara yıkanacakları zaman örgülerini çözmelerini emrettiğini duymuş. Bunun üzerine; «Şu İbn Amr’a şaşarım, kadınlara, yıkanacakları zaman örgülerini çözmeyi emredermiş. İyi ki, başlarını tıraş etmelerini emretmemiş! Vallahi, ben ve Resulullah bir kaptan yıkanırdık. Başıma üç defa su dökmekten fazla bir şey yapmazdım (Resulullah da müdahale edip “örgülerini çöz” demezdi)» dedi. (Müslim, Hayz, 59 (331
 

Ziyaretçilerden Sorular

2
  • Cevaplanmamış Konu
Cevaplar
1
Görüntüleme
133
Ayşe Hatun
Cevaplar
0
Görüntüleme
2,225