insanlar neden esnerler

H

HaK-YoLcUsU

Misafir
#1
Sadece uykumuz gelince mi esneriz? Esneme bulasici midir? Aslinda esnemenin ve fizyolojisinin ardinda yatan gerçek hala tam olarak bilinememektedir.
Önceleri esneme, insanin yorgun olduGu zamanlarda kandaki oksijen miktarini artirmak için vücudun yaptiGi bir solunum sistemi refleksi olarak düsünülüyordu. Yapilan deneylerin sonucunda, esnemenin, solunum olayina kisa bir destek verdiGi, ancak onun önemli bir fonksiyonu olmadiGi tespit edilmistir.
Hem burnumuzla, hem de aGzimizla nefes alabilmemize raGmen, kapali aGizla esnemek mümkün deGildir. En çok ve sik esnemenin olduGu zaman, sabah uykudan kalkma vaktidir. Ortalama bir esneme 6 saniye sürer.
Sadece insanlar deGil, kediler, kuslar, fareler ve birçok canli türü de esner. Ancak farkli türlerdeki bu davranis biçimi, ayni fonksiyona yönelik olabilir mi? ÖrneGin insanlarin gülme olarak yaptiGi yüzdeki kas hareketi diGer bazi canlilarda korkunun ifadesi olabilmektedir.
Yapilan arastirmalarda, hayvanlarin daha çok dikkat gerektiren bir olayi karsilama sirasinda esnedikleri, insanlarin ise, tersine dis uyanlarda azalma olduGunda esnedikleri saptanmistir.
Derslerde cani sikilan öGrencilerin deGil de, cani sikildiGi halde uyumamaya çalisanlarin daha çok esnedikleri gözlemlenmistir. Bir diGer görüse göre de, sinava girecek bir öGrencinin veya yarisa girecek bir atletin çok esnemesinin sebebi, organizmanin kendini sakinlestirmesidir.
Esneme de gülme gibi bulasicidir. Esneyen kisinin yüz hatlarinda meydana gelen sekillenmenin, diGer insanlar üzerinde esnemeyi tesvik edici bir etki uyandirdiGi tahmin ediliyor. Yani nasil yemek yiyen bir insani görünce acikirsak, onun gibi bir sey.
Esnemenin bulasici olduGunu ileri süren bir görüse göre ise ilk insanlardan kalma bir davranis olarak esnemekteyiz. Ilkel atalarimiz aksamlari atesin etrafinda topluca otururken grubun lideri tüm dislerini göstererek esner, oturumu kapatir, artik gecenin basladiGi, herkesin sabaha kadar yatmasi ve hareket etmemesi gerektiGi sinyalini verirdi. Grubun diGer üyeleri de esneyerek görüs birliGi içinde olduklarini beyan ederlerdi.
Günümüzde bu is için daha karisik teknolojiler kullaniliyor. Baba televizyonu uzaktan kumanda ile kapatip koltuGundan kalkiyor. Bu nedenle günümüzde esnemenin hiçbir faydasi görülmemektedir ve önümüzdeki bir milyon yil içinde ortadan kalkacaGi sanilmaktadir.
 

Benzer konular

hakikat21

Acemi Üye
Silver
#3
olayin birde manevi boyutuna baksak nasil olur çok güzel bir konuyu ele almissiniz kainatta bulunan diGer mahluklar ALLAH tan gafil kalmazlar ama bizler malesef kaliyoruz seytan insanin burnuna üfler ve insanda esner bir çok din kitabindada bu geçmekte nefsimiz bizi ALLAH tan uzak tuttuGu anlar olur mesela kaçimiz yorgunken veya uykumuz gelince ALLAH a hamd ediyoruz süpeli insanin zayif anlarinda seytan yol arar hiç yaptiramasada bub yapar iste malesef