İNŞAALLAH demek.....

urfalımatematikçi

Tecrübeli Üye
Silver
#1
İNŞAALLAH demek.....

Müşrikler sürekli olarak Resulullah sav. e gelerek ona sorular sorup zor duruma düşürmek istiyorlardı.Bunun içinde akıl hocaları yahudiler oluyordu..Kısacası Allah Resulü sav. in düşmanı sadece müşrikler değil,o bölgede yaşayan yahudilerde vardı.

Yine yahudi alimleri müşriklere bazı bilgiler vererek gönderdiler.müşrikler Resulullah sav. in yanına gelerek sorularını sordular:
1-Ashab-ı Kehf kimlerdir? Onlara ne olmuştur?
2-Dünyayı gezen hükümdar hakkında (Zülkarneyn) ne dersin?
Allah Resulü sav. soruları dinledikten sonra kendisine vahiy yoluyla haberlerin geleceğini düşündü ve müşriklere cevaben:
"Biraz bekleyin size bunların cevabını birkaç gün içinde vereceğim" dedi.Gerçektende karşılaşılan bir çok soruya kısa süre içinde nazil olan ayetlerle cevaplar geliyor ve Resulullah sav. hiçbir zaman soru soranları cevapsız bırakmıyordu.Yine Allah'ın kendisine bilgileri vahyedeceğini düşünerek böyle demişti.Bekleyiş başladı....
Zaman geçiyor günler geçiyor fakat İlahi hitap gelmiyordu....müşrikler ise bu durumdan mutlu olmuşlar ve "İşte sorularımıza cevap veremedi" diyerek sağda solda laf yaymaya başlamışlardı.Müslümanlar durumu sineye çekiyorlar fakat üzüntüden ne yapacaklarını bilmiyorlardı.Allah Resulü sav. bekliyordu..Günler geçmişti...Nihayet Allah Cebrail as. i yollamış ve "KEHF" suresinin ayetleri nazil olmaya başlamıştı..Ayetlerde Asab-ı Kehf hakkında bütün cevaplar vardı...Dünyayı gezen hükümdarın neler yaptığı anlatılıyordu.Müşriklerin sorularının tamamı cevaplanmıştı..
Ayetler nazil oldu,bunların içlerinde bir ayet vardı ki biz müslümanlara yapılan çok güzel bir uyarıydı.
"Hiçbir şey hakkında sakın “yarın şunu yapacağım” deme!"
"Ancak, “Allah dilerse yapacağım” de. Unuttuğun zaman Rabbini an ve “Umarım Rabbim beni, bundan daha doğru olana ulaştırır” de"Kehf 23/24
İnşAAllah demenin önemi ve gerekliliği vardı ayetlerde...Biz kullarına Rabbimizin uyarısıydı bu ayetler..Yapmak bizim elimizde olan birşey değildir.İnşAAllah her daim inşAAllah diyenlerden olmayı Rabbim hepimize nasip etsin.Amin.
 
Konu başlatan Benzer konular Forum Cevap Tarih
bekkain Kader 0

Benzer konular

ölüm

Acemi Üye
Silver
#2
Peygamberimiz, size bu soruların cevabını bir kaç gün içinde vereceğim dememelimiydi........ ALLAH dilerse, bu soruların cevabını size vereceğim mi demeliydi..... İNŞAALLAH her daim İNŞAALLAH diyenlerden oluruz..........