İman ve Müslümanlar...

En sonra ifade edeceğim şeyi en başta söyleyeyim. Eğer bizler müslüman olduğumuzu ifade ediyorsak, hiç kusura kalmayın, ben de dahil olmak üzere, müslümanlar olarak, gerek Kur'an noktasında ve gerekse Hadis ve İslam Fıkhı noktasında kendimize yetecek kadar bir alt yapımızın olması şarttır. Bu işin şakası yoktur arkadaşlar. İman edenler müslümandırlar. Müslümanın hayat ve yaşam çizgisi de gerek Kur'an'da ve gerekse hadislerde ve fıkhı islamda belirtilmiştir. Filhakika bütün müslümanların da en az kendilerine yetecek kadar bu üç hususta donanımlı olmaları elzemdir. Ziyade lüzumludur.
Çünkü müslüman insandır. İnsan da konuşan, yazan, okuyan ve bilgi sahibi olandır. Dolayısıyla iman ettiği kulvar içersinde doğru bir yörüngede istikametini koruyabilmesi için müslümanın değerleri noktasında da donanımlı olmaları gerekiyor.
Konuşan müslüman konuşurken iman ettiği değerler istikametinde konuşmak durumundadır.
Fiil ve davranış içersinde bulunan müslüman gene iman ettiği değerler istikametinde fiil ve davranışta bulunmak zorundadır...
Okuyan, okuduklarını tahlil etmede... Yazan, yazdıklarını tahlil etmede... Dinleyen dinlediklerini tahlil etmede... Bilgi sahibi olan da bilgilerini tahlil etmede.... İman ettiği değerleri istikametinde Allah'ın rızasına matuf bir duruş sergilemelidir müdavim olarak.... Bu işin şakası yoktur...
Eğer değerlerimiz noktasında bir alt yapımız olursa, okuduğumuz eserleri, dinlediğimiz hocaefendileri ve bulunduğumuz ortamları bağlı bulunduğumuz cemeatin ya da grubun bakışına göre değil tabi olduğumuz değerlerimiz istikametinde bir kritiğini yapar ve objektif olmaya çalışırız.
Mesela İslamoğolu'nun bir eserini okurken ya da onun bir sohbetini dinlerken Cübbeli Ahmet Hocaefendi'nin mantalitesine uygunluğu noktasında bir değerlendirme içersinde olmamam gerekli...
Eğer übbeli Ahmet Hoacefendi'nin bir eserini okuyacaksam ya da bir videosunu dinleyeceksem İslamoğlu'nun düşünce yelpazesi kriterim olmamalıdır...
Kriterlerimiz her daim alt yapımızda var olan, Kur'an, Hadis ve Fıkıh bilgileri olmalıdır... Alim olalım demek istemiyorum yanlış anlamayınız kendimize yetecek kadar bu üç dalda dolu olmalıyız... Eğer böyle olursak birilerinin düşünce yelpazesiyle birilerine "VUR ABALIYA" mantığı içersinde olmayız... Çünkü bugün müslümanların birbilerine karşı hakaretleri, iftiraları ve asılsız ve mesnedsiz konuşmaları genellikle "BENİM HOCAM EN İYİSİDİR" mantığının bir neticesidir.
Benim hocam en iyisi olmamalıdır...
Kur'an'ım, hadisim ve Fıkhım en iyi olmalıdır...
Bir arkadaş kalabalık bir ortamda kükrüyor. O hocayı bırak diyor, o kaderi inkar ediyor... Çok afedersiniz, işte evli olanlar için de şöyle fetvalar veriyor diyor... Dedim ona bu dediklerinizi onun eserlerinden mi okudunuz yoksa konuşmasını mı dinlediniz, yok dedi hocamın sohbetinden duydum. Bir de dedim onun eserlerini oku ne demek istediğini anla ve öyle bir şey demiş mi dememiş mi öğren dedim Allah korusun dedi ondan hiç bir şey okumam ben dedi. İşte bu benim hocam en iyisidir mantığı... Müslümanlar böyle olmamalıdır.
Yine ister şundan sebep ya da bundan sebep Allahü Teala erkeklere farz kılmamış, kesin bir emir kılmamış ama 4'e kadar da evlenmeyi mübah kılmış. Haram kılmamış, yasak kılmamış. Değil mi..? Yani zaten ne kadar çok eşlilik de olsa tarihin her döneminde tek eşliler çok eşlilere galebe çalmıştır ama istisna olarak meşru olarak çok eşli müslüman erkeklerde vardır. Ne yapacaksınız bir şey diyemezsiniz Allah emir buyurmamış ama haram da saymamış çok eşliliği mübah saymış...
Allah'ın haram kılmadığı bir meseleyi ya da bir hükmü yasaklamak ya da böyle bir mübahlığı beğenmemek ve bu mübahlılığa karşı ileri geri konuşmak hiç kimsenin haddine değildir... Allah bir şeyi emretmemiş ama haram da saymamış yapacak bir şey yoktur sözlerimizle Allah'ın bu tölaransına meydan okuyamayız... Çünkü imani değerlerimiz buna müsade etmez... Allah'ın bu mübahlılığı bir kalbi rahatsız ediyorsa ya da rahatsızla kalmayıp birisi bu mübahlılığı yasaklıyorsa ve Allah'a meydan okuyorsa o insanın imani durumu tehlikededir demektir...
İman şaka değil... İslam şaka değil... Müslümanlık da şaka değildir... Hiç kimse kusura bakmasın...
Olayın bir de şu yönü vardır...
Allah'ın çok evliliğe karşı müsade ve iznine meydan okuyanlar tek beraberlikle yetinmemişler maal esef aynı anda ve başka zaman dilimlerinde 4'ünde üzerinde çok beraberliklerle kadınlarla günlerini de gün etmişlerdir...
Allah bir şeyi mübah kılmışsa hiç bir müslüman kadını ve erkeğiyle bu mübahlılıktan asla rahatsız olamaz ve bu mübahlılığa karşı ileri geri konuşamaz...
Son söz...
Eğer iman ettik diyorsak ve müslüman olduğumuzu ifade ediyorsak,
Konuştuklarımız, yazdıklarımız ve öğrendiklerimiz,
Kur'an'a, Hadis'e ve Fıkh-ı İslam'a uymalıdır...
Saygılar...