Ilmi-i Ledün...

bir ben kalmışım konuyu kapatmayan . ben sizlerle helalleşmeden bu konuyu kapatırmıyım. islam turka sakinlerine ve meftun kardeşime. bu güzel sohpetten ben şunu çıkardım . ayna arkasında sır olduğu için aynadır.. insan bir aynadır. ruhu ise onun sırrıdır. o sırrın sözcüsü akıl. gözcüsü ise nefistir.. gözcünün gördünü akıl anlatır. bu her aynada değişik ve başka güzelliktedir. işte en önemli nokta burasıki bütün aynaların arkasındaki sır allahtır bunu idrak edebilirsek . her noktada kucaklaşırız. meftun kardeşim yazdığın ilimler ve güzel yazıların ve zaman zaman her ikimiz taşsakta bütün el emeğin ve göznurun olan yazıların için teşekkür ederim allaha emanet ol.

aysesemra

Acemi Üye
Silver
Can sızım bunu inkar eden yok ki zaten ama sen daha iyi bilirsin bu muhatabını bağlar..lezzetini buna eren gönüller bilir..
Sana birebir yaşadığım bir olayı anlatıcam....geçen yaz Ankarada bir hanım ile tanıştım kadın benim çok yakınımın komşusu
Beni bir defa gördü arkadaşımdan adımı filan sormuş o da ne bilsin vermiş işte bir zaman sonra kadın bana selam yolladı tanışalım konuşalım diye..
Allahım nereden gittim halen içim yanar..neyse buluştuk arkadaşın evin de bana sen öyle ihlas ile ibadet yapıyorsun ki eee....
hepimizden öndesin ...nereden anladın bacım sen bunu dedim...
Az biliyosun ama öz yapma telaşındasın dedi ...ben iyide bunu Allah bilir buna sen ben karar veremeyiz dedim..
Evet benim telaş ve kaygılarım ..gayretlerim var dı hamdolsun ama bu ne biliyo.. derdi ne
Oradan ayrıldım ama kafama takıldı ben bu kadın bana böyle konuşuyo ama amacı ne bu kim araştırmaya başladım...
Ama gel gör bizim arkadaş kaptırmış kendini kadına da inanmış bunlar ooo uçuyolar nasıl mı....
bu kadın biz işte belli imtihanlardan geçtik eee sabrettik mukafatını görücez elbet bu dünyada da nasıl bacım.....
Ben peygamberimizin manevi kızıyım beni eğittiler ...kimler... Rabiyatül adeviyye hanım geldi onunla ben eğitim aldım
Sizde seçilenlerden siniz işte istediğiniz günde ben size gönderecem ziyaret edecekler kimler bacım ziyaret edecek kimi istersen... HAŞA Rabbim hala çok sıkılıyorum anarken Peygamber efendimizi gönderecem ben dedi.. kadın, ben kaldım evet öyle kaldım...
Kadına bacım sen ne dediğinin farkın damısın dedim ben kim EFENDİMİN beni ziyaret etmesi kim sen ne büyük edepsizlik içindesin dedim...kadın baktı beni ikna edemeyecek haklısın ben cahillik ettim öyle demek istemedim ama seni ziyaret ediyorlar zaten falan fişman , bana bende olamayan Allah muhafaza inanacak olur isem ateşe götürecek hallerden dem vuruyor ben uzadım oradan bir daha da görüşmedim o kimle istiyosa buluşadursun ama ben araştırdım ki..
Benim arkadaşım ile paylaştıklarımı öğrenmiş bunu gaybdan haber almış gibi anlatıyo bir de bu zaat oruç filan da tutmadı haa geçen sene nasıl ermişlikse bu...arkadaşım ile aramıza bir sürü fitneye sebep olacak şeyler attı ortaya biz bayağı bir görüşmedik yeni yeni belliki kadının etkisinden kurtulmuş ki beni arar sorar oldu bu kadın yüzünden günlerce ağladım korktum küfre düşenlerden oldum diye
Belliki kadının hanı Alah muhafaza etsin acayip dostları da var bire bin yalan katan..
Benim arkadaşda yazık inancında samimi ALLAH KORKUSU BİLEN peygamber sevdalısı bir kadın yana yakıla layıkı bir ümmet olma telaşında öyle zor bir imtihanı da varki sevgisiz saygısız bir yuvada ömür geçirmek zorunda ...ama cahillik başa bela şimdi o kadın hakkında ne düşünür bilemem ama ben korkudan soramıyorum bile......ama kadın iki ayaklı görünür bir şeytan buna eminim.
Said nursi hz.leri bu açıklamalarında aslında biraz da kendi halini anlatmış yakışır ona da kurana hizmet uğruna adam ömür çürütmüş
Cahiller kendinde bunu arar ve buna göre amel eder ise işte tehliike burada başlar ama herkes kendi yakınlığını bilir Rabbine Rabbim yolundan ayırmasın...

Gönül sızım ağır abla modunda olaya el attı ama oda yeterli olmadı anlaşılan:))[/QUOT
ohh kimler gelmis BABA gelmis.. hos gelmissiniz Gurbetci kardesim..
Hatirlarmisiniz Sizin icin dua etmemi istemisstiniz.. ben de Rabbim HAkkkinizda HAYIRLI olanini o 5 masum cocugu hurmettine versin diye Onlarin temizligi nazari ile Size dua etmistim..
Nasil ikizler geldi mi? aileniz cocuklariniz nasillar? ana vatan dan uzaktamisiniz..
Nasil Gurbet insani olgunlastiriyormus.. hayat ta bakis acisini degistiriyor mu sizce?
Ahh yukarida ben fazla mudahale edemedim.. cunku bilmedigim bir konuda konusarak.. kendimi gulunc durumuna dusurmek istemem..
YAZILARIM.. kendisini ve aşkı arayan bir aciz insanin arayışları esnasında gönlünden dökülen gözyaşlarının,yazıya dökülmüş halidir. .. o kadardir Velhasili Kelam..

Ya Rab, bizi rızana kavuşan ve senden razı olan kullarından eyle....
Her şeyin en doğrusunu Sen bilirsin Rabbim!!
bizim Senin bize bildirdiklerinin dışında ne bilgimiz var ki?bu kus beyinli Muhacirin..:)
Hoş buldum sefa buldum. Duanızı hiç hatırlamam olurmu tabi ki hatırlıyor bende sizlere dua ediyorum. Evet ikizlerim geldi çok şükür sağlıklı sıhhatliler.Gurbet hayata bakış açımı daha da bir enginleştirdi. Yeni yeni şeyler fark ettim. Siz nasılsınız ? İnşallah yaşadığınız hayattan menfaatleniyorsunuzdur. Dün ve bu gün forumu takip ettim biraz. Konulara baktım eskiden olsaydı hemen kalemi elime alır bir bir cevap vermeye çalışırdım tam da ilgi alanıma giren konular.Ancak şu anda bu konular hakkında yazı yazmak yorum yapmak yada cevaplar yetiştirmek bana anlamlı gelmiyor.
Gurbette hüzün var garib lik var, burda kendimi daha yakiin hissediyorum namazlardan daha bir zevk alıyorum duaları daha uzun ve daha içten yapabiliyorum. Düşünmeye ,okumaya çok vaktim oldu. Kur'an okuyorum inceliyor araştırmaya devam ediyorum muthiş bir kitap. Okudukca açılıyor manalar bir bir kalbe düşüyor. Kim nereye ve nasıl inanırsa inansın her kes ve her şey Allahın. O çok merhametli ve o çok büyük onun affına sığınıyor ve sevgisini istiyoruz.

Birde memleketi dostları ailemi çok özlüyorum. Balkonumda çay ve sigara içmeyi özlüyorum. Bebelerimin ayaklarıma sarılmalarını özlüyorum.Ya düşünsene hanımı bile özlüyorum anla yani:))

Görüşmek üzere şimdilik bu kadar.

aysesemra

Acemi Üye
Silver
Teşekkür ederim ama bu teşekkürümü seni kucaklayarak sana olan sevgi ve güvenimi sana ciğerine dokunarak..
hissettirebilmeyi gözlerinin içine bakarak konuşmadan anlatmayı nasıl isterdim.......
Bu içten teşekkürüm sevincimden can dostum benim; doğru bir gönülden nemalanmaktan dır bilesin..
Ben senin .............biliyorum can bildiren ve hissettiren Rabbimdir yoksa bizde de bir şey yoktur..

Said-i Nursi'nin Risalelerle ilgili sözleri de tartismaya aciktir aslinda...
Kendisine risalelerinin yazdirildigini beyan eder...
Velev ki böyle bir sey de olsa o güzel insan bunu neden ifade etmis olsun... Bilemiyorum...
Tasavvufcular hep derler ya...
Sen zahirle baktiginda anlayamassin... Batinla bakacaksin derler...
Ben de onlara, benden sizin bu cümlenizden hic bir sey anlamiyorum derim...
Peygamberimiz'in hayatindan böyle bir örnegi yok ki... Olsa anlayacam da...
Peygamberimiz hangi olayi, hususu, soruyu, mes'eleyi, batin yoluyla aciklamis ve ifade etmis bir bilsem ben de baliklama dalacam da iste bu garip de onu bilemiyor...
Evet netice,
Bediuzzaman Said-i Nursi öyle der, risaleleri ben yazmadim onlar bana yazdirildi der...
Ben bu cümleleri anliyorum da...
Bir de ona baglanan müntesipler var iste onlar bu cümlelere cok daha farkli bakiyorlar ve farkli anliyorlar... Burasi biraz daha tehlikeli bir durum arzediyor...
Cemeatlerin bu anlayisina da benim cok aklim yatmiyor...
Risaleleri okut ama arada bir tefsir de bir hadis de bir Kur'an meali de ne bileyim arada baska dini farkli bir kitap da paylas kardesim...

Ey kardeşim, bilmiş ol ki, ilham nurunun sirayetinden ibaret olan ledün ilmi ruhun arınmasından sonra meydana gelir. Nitekim,
"Nefse ve onu düzeltip olgunlaştırana andolsun"39 Şems 91/7.
âyeti buna işaret etmektedir.
Ruhun aslına dönüşü üç şeyle olur:
a. Bütün ilimleri tahsil etmek, aşk ve şevk ile onlardan bolca nasiplenmiş olmakla.
b. Gerçek bir riyazet ve sağlam bir murakabe ile. Peygamber Efendimiz (s.a.v) bu konuda şöyle buyurur:
74
"Kim ilmi ile amel ederse, Allah ona bilmediklerini öğretir."40
"Kim Allah'a kırk gün ihlâslı bir şekilde kulluk ederse Allah Teâlâ hikmet pınarlarını onun kalbinden lisanına akıtır."4^
c. Tefekkür ile. Çünkü ruh, ilim öğrendikten, riyazetle meşgul olduktan sonra sistemli bir şekilde tefekkür ederse ona gayb kapısı açılır. Nasıl ki, ticarî .usullere riayet ederek malının-pazarlamasını yapan bir tüccara kazanç kapısı açılır ve bu şartlara aykırı hareket eden tacir hüsrana uğrar, iflâs ederse, aynı şekilde bir mütefekkir doğru yolda giderse kalbine gayb âleminden bir pencere açılır. Böylece bu kişi, ilhamla desteklenen kâmil bir âlim olmuş olur. Nitekim Peygamberimiz (s.a.v),
75
"Bir saatlik tefekkür, altmış senelik -nafile-ibadetten hayırlıdır"42 buyurmuştur.
Tefekkürün şartlarını başka bir risalemizde anlatacağız. Çünkü tefekkürün izahı, keyfiyeti, hakikati çok mühim olduğundan uzun açıklamalara ihtiyaç vardır. Bunun gerçekleşmesi de Allah'ın inayetiyle olur.
Biz şu anda bu risaleyi bitiriyoruz. Buraya kadar olan açıklamalarımız erbabına yeter. Allah kime nur vermemişse onun nuru yoktur. Allah müminlerin dostu ve yardımcısıdır.
Salât ve selâm efendimiz Hz. Muhammed'e (s.a.v), onun âl ve ashabının üzerine olsun.
Allah bize yeter, o ne güzel vekildir. Güç ve kuvvet ancak Allah Teâlâ iledir. Her an güvencim O'nadır.
Hamd âlemlerin rabbi olan Allah'a mahsustur..
Allah razi olsun da burada anlatilanlar isin manevi dokusuyla, güzellgiyle alakali seyler...

Ledün Ilmi'yle akali seyler degil ki...
Bunlardan ibret alinir.. Hikmet alinir... Ögüt alinir ve,
Maneviyatinizi... Takvanizi... Ihlasinizi olgun hale getirirsiniz...
Bu yazinin tamaminda "Ledün Ilmi"ne nerede vurgu yapilmistir ben cözemedim, cünkü konu maneviyat degil, Ledün Ilmi'ydi...

"Konulara baktım eskiden olsaydı hemen kalemi elime alır bir bir cevap vermeye çalışırdım tam da ilgi alanıma giren konular.Ancak şu anda bu konular hakkında yazı yazmak yorum yapmak yada cevaplar yetiştirmek bana anlamlı gelmiyor.
Gurbette hüzün var garib lik var, burda kendimi daha yakiin hissediyorum namazlardan daha bir zevk alıyorum duaları daha uzun ve daha içten yapabiliyorum. Düşünmeye ,okumaya çok vaktim oldu. Kur'an okuyorum inceliyor araştırmaya devam ediyorum muthiş bir kitap. Okudukca açılıyor manalar bir bir kalbe düşüyor. Kim nereye ve nasıl inanırsa inansın her kes ve her şey Allahın. O çok merhametli ve o çok büyük onun affına sığınıyor ve sevgisini istiyoruz.

Birde memleketi dostları ailemi çok özlüyorum. Balkonumda çay ve sigara içmeyi özlüyorum. ::""
demissiniz..
haa forma girip benim en cook sinir oldugunuz insanin yazilarini hamd olsun goruyorsunuz..
konulara cevap yazma.. hevesiniz kalmadi.. sanki anlamsiz geliyor degil mi?
cook dogaldir.. ben de ilk Gurbet kusu olmaya basladigimda hersey onemini.. degerini manasini sanki kaybetmisti..
sadece vatanim.. ailem.. annem ile olan baglara onem veriyordum..
namaz.. kur`an dua.. ozlem dolu hayaller ve hatiralarim..
birde sema Ay Ve YILDIZLARA bakip bunlar Cennet vatanimda olan Ay Gokyuzu mu diye?
daha bir sevgi ile O sessiz Huzunlu gecelerde Gokyuzune ve yildizlar altinda yaptigim dualara bir baska sarilirdim..
birde Gurbetligin insan ruh ve psikolojisinde oynadigi tahribatlar var..
Affedin mecazi anlamda kullanip desem ki hani Soz vardir..
her Horoz kendi coplugunde oter.. zamanin ve mekanin efesi kim mis diye kabadiliga burunurmus ya..
haa iste o misal..insan gurbette hic bir yere sigamiyor kendi sesini duyuramiyor.. sanki kendi ozunde gurbetliginde kayboluyor bir ara.. ama ben hamd olsun zaman ve yillarin asinmasi ile burada da kendi coplugumu kurdum da otebiliyorum velhasili kelam,,
biraz kendinize.. gurbetlige ve sevdiklerinize Zaman verin ins.. her sey Allah in izni ile daha iyiye gidecektir..
aman o kufur Diyarinda iman.. Namaz.. dua ve musliman kardeslerinize SIMSIKI SARILIN..
orasi bir kufur.. okyonusu.. anca iman guclu Nuh as. bir kurtulus gemisidir Ordan SAKIN cikmatin.. yoksa tufan ve dalgalar sizi bogabilir..
buda bir muhacirin ibretlik nasihaidir size selametle kardesim..
olur ya bunalirasaniz bazen buraya Gonul dost mekanina gelin.. konusun.. acilirsiniz.. dualarimdasiniz..

Selamun aleyküm Dost. Evet burda ki tartışmalara katılmak anlamlı gelmiyor. Bizim insanlarımızın hepsi bir birinden güzel. Hepsi birbirinden kıymetli . Ayrıntılarda inanış farklılıkları olabiliyor ancak temelde hepsi bir. Burdaki insanların isyanlarını ve diğer çirkinliklerini görünce bizim insanımızın ne kadar kıymetli olduğunu anladım. İnsanımı seviyorum ve özlüyorum.

Evet burda açılmak içimi dökmek isterim ancak çekiniyorum. Çok duygusalım bu aralar dokunsan ağlıyorum koca adam ne kadar ayıp.)) Her neyse ben yine kısa keseyim yazdıkca açılacağım .. kalın sağlıcakla..

Ziyaretçilerden Sorular

2
  • Cevaplanmamış Konu
Cevaplar
1
Görüntüleme
380
Ayşe Hatun
Cevaplar
0
Görüntüleme
2,465