ilginç Bilgiler

Acizkull

Acemi Üye
Silver
#1
ILGINÇ BILGILER (1)

InsanoGlunun bildiGi okyanus canli türlerinin sayisi 275.000 kadardir.
Dünyadaki en büyük hayvan ve deniz memelisi mavi balinadir.
Mavi balina 33 metre boyundadir ve yaklasik 40 gergedanin aGirliGindadir.
En küçük deniz canlisi mikroskopik planktonlardir.
Planktonlar denizde besin zincirinin temelini olusturmaktadir.

Deniz seviyesi geçtiGimiz 100 yilda 10-25 cm artis göstermistir ve bilim adamlari bu artisin devam edeceGi görüsündedir.
Deniz seviyesi iklim deGisiklikleri ortadan kalksa bile yükselmeye devam edecektir çünkü denizler deGisikliklere yavasça tepki vermektedir.
- 10.000 yil önce deniz seviyesi yaklasik 110 metre daha alçaktaydi.
- Dünyadaki tüm buzullar erirse deniz seviyesi 65 metre kadar artacaktir.

Bir inek hayati boyunca yaklasik 200.000 bardak süt üretir

Fare, bir deveden bile daha uzun süre susuz kalabilir.

Örümcek asalak böceklere düsmandir ve Çin'de tarlalara salinip, tarima zararli böceklere karsi kullanilir.

Orkinos, en hizli yüzen baliktir.
Yetiskin bir orkinos saatte yaklasik 90 km hizla yüzebilir.

Denizler fosil yakitlarin yakilmasindan kaynaklanan karbon dioksidin %30 ila %50'sini absorbe etmektedir. Karbon dioksit planktonlar araciliGiyla deniz diplerine gönderilmektedir.
Deniz suyu sicakliGindaki herhangi bir deGisim plantonlarin karbon dioksit alimini etkilemektedir. Bu ekosistemi etkilemektedir, çünkü planktonlar denizdeki besin zincirinin temelini olusturmaktadir.

Kutup ayilari daha az enerji harcamak için (vücut isilarini korumak ) arka ayaklarini ön ayaklarinin izine basarlar.

Ingiltere'deki bazi kuslar evlerin kapisina birakilan süt siselerinin kapaGini delerek beslenmeyi öGrenmistir

Erkek penguenler yavrulari için kuluçkaya yattiGi 4 ay boyunca hiçbir sey yemezler

Dünyadaki tüm yasamin %80'i deniz yüzeyinin altindadir

Kursun bir nörotoksindir. Çok fazla kursun alirsaniz, beyninizi ve merkezi sinir sisteminizi onarilamayacak biçimde hasara uGratirsiniz. Yirminci yüzyilin erken dönemlerinde her türlü tüketici ürününde kursuna rastlamak mümkündü. Gidalar kursunla lehimlenmis konserve kutularinda satilirdi. Su çoGunlukla kursunla astarlanmis tanklarda depolanirdi. Meyvelere böcek ilaci olarak kursun arsenat püskürtülürdü. Dis macunu tüplerinin yapisinda bile biraz kursun vardi. Bununla birlikte insanlari onunla en etkili ve kalici biçimde hasir nesir eden, kursunun benzine karistirilmasi oldu. Bill Bryson, Hemen Her seyin Kisa Tarihi, Boyner Yayinlari

Bir Tsunami dalgasi saatte yaklasik 800 km hizla ilerleyebilir.
Bugüne kadar kaydedilen en büyük Tsunami deniz seviyesinden 64 metre yüksekliGindeydi ve 1737'de Sibiryadaki Kamçatka Yarimadasi'ni vurmustu.

Bir karinca kendi aGirliGinin 50 kati aGirliGi kaldirabilir

Balinalar su altinda en fazla 1 saat kalabilirler. Normalde 90 m. derinliGe, korktuklarinda ise 360 m 'ye inebilirler. Ispermecet balinalari 1000 metreye rahatlikla dalabilirler. CiGerlerine az hava aldiklarindan ayrica soluk deliklerinin arkasinda havadaki azotu emen köpüksü bir madde vardir.
Hastalanmayan tek hayvan köpek baliklaridir.

Bir çift sineGin sadece nisan-mayis aylarinda biraktiklari yumurtalarin tamamindan sinek çiksa idi, dünyayi 14 metre kalinliGinda bir sinek tabakasi kaplardi

Dünyadaki ilk bitkiler olan algler 3,5 milyon yil önce olustular. DiGer bitkiler gibi algler besin üretirken oksijen açiGa çikartir. Zamaninda bu algler canlilarin yasamasi için gerekli oksijeni ürettiler. Günümüzde algler soluduGumuz oksijenin yarisindan fazlasini üretmektedir.

Dünyanin en hizli hayvani Leopar'dir. Hizi saate 100 km.'ye ulasir.

Bilim adamlarina göre denizler yaklasik 50 katrilyon (50.000.000.000.000.000) ton çözülmüs tuz içermektedir. EGer denizlerdeki tuz ayristirilip topraGin üstüne serpilseydi tüm dünya 166 metre yüksekliGinde bir katmanla kaplanmis olacaktir.

Bugün dünyada yasayan asaGi yukari 1 milyon böcek türü vardir.
Her yil asaGi yukari 8.000 yeni tür kesfedilmektedir

Bazi örümcekler havada uçan böcekleri siçrayarak yakalayabilir.

Penguenler, enerji tasarrufu yapmak için sarkaç hareketiyle yürürler. Colorado Üniversitesi'nden Timothy Griffin ve Rodger Kram, penguenleri San Diego kentindeki Deniz Dünyasi Merkezi'nde aylarca süren bir incelemeye aldi ve ilginç bulgular elde etti. Iki bilimadami, arastirmanin sonucunu söyle açikladi: "Asiri kisa bacakli olan penguenler, yana doGru adimlar atarak kaslarinin daha az yorulmasini saGliyor. Böylece her adimin sonunda bir sonraki adim için enerji depoluyor. Normal yürümüs olsalar, kendi heybetlerindeki bir hayvandan iki kat daha fazla enerji harcamalari gerekiyordu. Iste bunu kesfederek bu sekilde yürümeyi gelistirmisler Sadece yürümeye baslarken enerji harciyorlar, bir de dururken.

Herkes rüzgarin hareket eden hava olduGunu bilir. Peki havayi hareket ettiren nedir? Tabii ki atmosferin deGisken sicakliGi! Günes yeryüzünü isittikça atmosfer de isinir. Yeryüzünün bazi bölgeleri günes isinlarini dik olarak alir ve her zaman sicaktir. DiGer bölgeler günes isinlarini eGik olarak alir ve iklim daha serindir. SoGuk havadan daha hafif olan sicak hava yükselir. Daha sonra soGuk hava yükselen sicak havayla yer deGistirir. Havanin bu hareketi rüzgari olusturmaktadir.

Ozon, her molekülün iki yerine üç oksijen atomu tasidiGi bir oksijen formudur. Yer seviyesinde havayi kirletmesi, stratosferdeyse tehlikeli ultraviyole isinlarini emdiGi için yararli olusu kimyanin tuhaf bir cilvesidir.

InsanoGlunun Dünyayi 3 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 baska canli ile paylastiGi hesaplanmistir

Köstebekler bir saatte 45 metre uzunluGunda tünel kazabilir

Geçen yil da insanlar onlardan gübre, köpek yemi, margarin ve sabun yapmak için 23.000 balina öldürdüler.

Kangurular geri geri yürüyemezler.

Nar bülbülü (Erithacus rubecula) nerede bulunursa bulunsun her zaman göç edeceGi yere doGru döner. Bunu yapabilmek için dünyanin manyetik alanindan yararlanir. Fakat nar bülbülüne bu yönelisi yaptiran düzenin nasil çalistiGi henüz bilinmemektedir.

10 Gramlik bir sümüklü böcek 1 Kilogramlik yükü çekebilir
 

Benzer konular

thares

Tecrübeli Üye
Silver
#3
Nar bülbülü nerede bulunursa bulunsun her zaman göç edeceGi yere doGru döner. Bunu yapabilmek için dünyanin manyetik alanindan yararlanir. Fakat nar bülbülüne bu yönelisi yaptiran düzenin nasil çalistiGi henüz bilinmemektedir.
Cenab-i Allah in Nelere Kadir OlduGunu Bilmek Gerek

Varsin Zulüm Bütün Dünyayi Sarsin
Sevinçler Baska Bahara Kalsin
Madem Ölüm Tek Bir Defa Gelecek
Oda Neden Allah Için Olmasin