• Teşrik tekbiri getirmeyi unutmayınız

hz.haticeyi unutulmaz kilan hikmet...

kusem06

Acemi Üye
Silver
:oops: Eline aldiGi kuru bir hurma dalina dayanarak Resûlüllah?in kapisina kadar gelmis olan yasli bir kadin, içeri girmek arzusunu izhar etmesi üzerine;
? Yâ Resûlâllah, kim olduGunu bilmediGimiz bir ihtiyare kadin, zâtinizi görmek istiyor,? dediler.

Resûl-i Ekrem Hazretleri:

? Müsaade edin, gelsin,? buyurdular.

Ihtiyarliktan âdeta rükû eder halde duran kadin, hurma dalindan edindiGi asâsina dayana dayana Resûlüllah?in kapisindan içeri girdi, bir-iki adim ilerledikten sonra, kendisini taniyan Resûlüllah hemen ayaGa kalktilar; altlarindaki içi hurma lifi dolu minderlerini göstererek oturmasini istediler.

Resûlüllah?in bu kadina gösterdiGi hürmet ve alâka, orada hazir bulunan Hazret-i Ömer?in dikkatini çekti; hattâ kim olduGunu merak ettiGi bu ihtiyareye gösterilen bu ikrami, biraz da fazla gibi bulduGu içindir ki, ihtiyare kalkip gittikten sonra: ? Yâ Resûlâllah, bu kadin kimdi ki, kendisine ayaGa kalkacak kadar hürmet ettiniz, minderinizi verecek kadar alâka gösteriniz?? dedi.

Resûlüllah?in cevabi tek cümleden ibaretti:

? Bu kadin, bizim Hatîce?nin dostlarindandi!?

Burada aklimiza söyle bir sual geliyor:

? Resûlüllah Hazretleri, senelerce evvel vefat etmis olan Hatice Validemize, neden bu kadar alâkâ duyuyordu ki, O?nun dostlarina bile ayaGa kalkiyor, minderlerini vermek kadirsinâsliGinda bulunuyorlardi? Hatîce Validemizin kendisini bu derece sevdiren hususiyeti ne idi?

Bu sualin cevabini da, Hazret-i Âise Validemizin hazir bulunduGu bir mecliste cereyan eden su hatirada bulmak mümkündür. Fahr-i Kâinat Efendimiz, bir aile sohbetinde, Hazret-i Hatîce Validemizi uzun uzun yâdetmis; bazi hatiralari yeniden anlatarak, geçmis günlerini dile getirmisti.

Hazret-i Âise Validemiz:

? Yâ Resûlâllah, senelerce evvel ölüp gitmis olan bir yasli kadini, bu kadar hatirlayip yâdetmekte ne fayda var? Allahü Zülcelâl, size, O?ndan daha genç ve güzelini ihsan etmis; aGzinda disi bile kalmamis bir ihtiyare yerine daha gencini vermistir,? dedi. Âise Validemizin bu sözlerine karsi Resûlüllah Hazretleri?nin, Hz. Hatîce Validemizi niçin unutmadiGini bildiren su cevaplarini, dikkat ve ibretle okumaktayiz:

? Yâ Âise! Seneler geçtiGi halde Hatîce?yi unutmayisim, O?nun dis güzelliGinden deGildir.

Herkes beni red ve inkâr ettiGi zaman, Hatîce bana inandi ve tasdik etti.

Etrafimdakiler bana, yalancisin, dediGi zaman; Hatîce bana, doGru söylüyorsun, asla çekinme, dedi.

Insanlar benden bir pulu esirgediGi zaman, Hatîce, bütün servetini önüme sürerek bunlarin hepsi emrindedir, istediGin kadar harcayabilirsin, dedi.

Dünyada yalniz kaldiGim günlerde, Hatîce, benden asla geri kalmadi; bunlarin hepsi geçicidir, üzülme, ileride bu güçlükleri kolayliklar takip edecektir, dedi.

Iste ben, Hatîce?yi, bu fedakârliklari için unutmuyorum!?

Hz. Hatîce?yi seneler geçtiGi halde unutturmayan meziyetleri, Resûlüllah nezdinde, kadin arkadasina oturduGu minderini verdirecek kadar kazanmis olduGu itibar ve kiymeti; hanimlarin dikkatlerini çekmelidir.

Allah c.c. Onlardan ve sizden razi olsun kardesim...
Iste kadinlara duyurulur herkes esine böyle davranmali ki onlarda size deGer verebilsin hakiki saliha kadin olabilmek için O Kutlu hanimlari okuyup onlardan huy edinmeyi Allah c.c. nasip etsin...