Hanımlarınızla İyi Geçinin

Tutaste

Tecrübeli Üye
Silver
#1
[TABLE="width: 606, align: center"]
[TR]
[TD="bgcolor: #FFFFFF, align: left"][/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="colspan: 2"][TABLE="width: 606"]
[TR]
[TD="width: 580, bgcolor: #FFFFFF, align: left"][TABLE="width: 570, align: center"]
[TR]
[TD]Cenâb-ı Hak buyuruyor:
“…Kadınlarla iyi geçinin, Eğer onlardan hoşlanmazsanız (biliniz ki) Allah'ın hakkınızda çok hayırlı kılacağı bir şeyden de hoşlanmamış olabilirsiniz.” (Nisâ, 19)
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="align: center"][/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]
Rasûlullah (sav) buyurdular:

“Mü’minlerin îmân bakımından en mükemmeli, huyu en iyi olanıdır. Hayırlınız, kadınlarına karşı hayırlı olanlardır.” (Tirmizî, Radâ’ 11.)
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="align: center"][/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]
Hz. Fâtımatü’z Zehrâ (r.anhâ) ve Hz. Ali aralarında anlaşmazlık oldu. Hz. Zehrâ (r.anhâ) kocası Ali (ra)’a hissettiği alışılmadık davranışlardan ve günler geçtikçe artan sertlikten daraldı…

Hz. Zehra (r.anhâ) “Vallahi mutlaka seni Rasûlullah (sav)’e şikâyet edeceğim.” dedi ve evden çıktı…
Ali (ra) da hiç beklemeden onun peşinden çıktı. Hz. Fâtıma babasının yanına vardı ve kocasından görüp yadırgadığı davranışları O’na şikâyet etti.
Sevgili baba (sav) gönlünü hoş etmek için ona nâzik davrandı ve Hz. Ali’ye yumuşak davranmaya, sabır ve tahammül göstermeye teşvik etti.
Ali (ra)’da onu üzecek bir şey söylemedi ve duygularını incitmedi. Ali (ra) eşini alıp götürürken “Vallahi, senin hoşlanmadığın bir şeyi asla yapmayacağım.” dedi. (İbn Sa’d, et-Tabakâtü’l-kübrâ, VII, 26; el-İsâbe, VII, 160.)
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="align: center"]

[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]Her Güne Bir Esma-ül Hüsna (Allah’ın En Güzel İsimleri)
el-Vâris: Mahlûkatın tümü yok olduktan sonra diri kalacak olan, ebedî olan, dünya hayatındaki servetlerin geçici sahipleri ahirete göçtükten sonra da varlığı devam edecek olan, servetlerin gerçek sahibi olan demektir.
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="align: center"][/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]Kısa Günün Kârı
Bir koca, hanımına duyduğu sevgiyi zaman zaman dile getirmeli, ona yapmayı düşündüğü iyiliklerden söz etmelidir. “Peygamber Efendimiz hayatının muhtelif dönemlerinde Hz. Aişe ile koşular yapmıştır. Bu yarışlarda ilk zamanlar Efendimiz’i geçen Aişe annemiz, daha sonraları kilo aldığı için Efendimiz onu geçmiş ve “Bu, o yarışın rövanşıdır” diye şaka yapmıştır.” (Ebû Dâvûd, Cihâd 61)
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
 
Konu başlatan Benzer konular Forum Cevap Tarih
bekkain İslam'da Kadın Hayatı 4

Benzer konular