Genc mühendisin Ikindi Namazi

yaraliyim

Acemi Üye
Silver
selamun aleyküm

GENÇ MÜHENDISIN IKINDI NAMAZI

Genç mühendis, ise yeni basladiGi sirketteki bir toplantiya katildiGinda, masa üzerindeki gazeteye göz atip âniden yerinden firladi ve 'eyvah mahvoldum' gibilerden bir seyler söyleyip kosar adimlarla odasina girdikten sonra, kapisini da arkadan kilitledi. Bir anda buz gibi bir hava esti içeride.
sirket sahibi, çok babacan insandi. Toplantiyi bir biçak gibi kesip:
Bu iste bir bit yeniGi var, dedi. Mühendise kötü bir seyler oldu. Dikkat edin, canina kiyabilir.
sirket çalisanlari, müdürün ne kadar tecrübeli olduGunu bildiklerinden, hep birlikte yerlerinden firladi.
Sekreterlerden biri, mühendisin okuduGu gazeteye bakarak:
Biliyorsunuz ki bugün borsa tepe taklak geldi, dedi. Mutlaka çok sayida hissesi vardi.
Bir baskasi:
Faiz veya repo da olabilir, diye araya girdi. Yüzde ikiyüz siniri asildi.
DiGeri, kendinden emin bir tarzda:
Dün dolar bozduracaGini söylemisti, dedi. Bugün döviz âniden yükseldiGi için, milyarlarca lira zarar etmis olmali.
sirketin muhasebe müdürü:
Kesinlikle yaniliyorsunuz, diye lafa karisti. Daha üç gün önce avans çekmisti. Parali insan böyle bir seyler yapmaz. Olsa olsa karisiyla kavga etmistir.
Kadin sekreterlerden biri:
Öyledir öyledir, diye atildi. Hanimina geçen gün rastlamistim, çok suratsiz biriydi. Bütün ihtimaller tek tek siralanirken, sirket müdürü,:
Konusmakla vakit kaybetmeyelim, diye gürledi. Her an bir tabanca sesi gelebilir içerden..
Müdürün sözleri, ortaliGi tekrar karistirdi. sirkette ne kadar çalisanlarsa, mühendisin kapisina yiGildi. Müdür bey, etrafindakileri bir el isaretiyle susturduktan sonra, yumusak bir sesle:
Mühendis beyyy!.. diye seslendi. Benim canim kardesim, sakin bir çilginlik yapma. Biliyorsun ki bu dünya fânidir. Bir gün zaten öleceGiz, deGil mi?
Mühendisin bulunduGu oda müstakil olduGu için baska bir mekana baGlanmiyordu. Bu yüzden de herkes, onun içeride olduGundan emindi. Oda kapisi da özel olarak izole edildiGi ve iki adet çelik levhadan yapildiGi için bütün çabalara raGmen kirilmiyordu.
Buna raGmen içeriden çit çikmiyordu.
Bu arada itfaiyeye haber verildi, altinci katta bulunan odanin pencereleri altina brandalar gerildi ve televizyon kameramanlari, yüzlerce merakli esliGinde canli yayina geçerek, adamin asaGi atlamasi için duaya basladilar.
Mühendis bey, on bes dakika sonra kapiyi açti.
Yüzü isil isildi ve neler olup bittiGinden habersiz görünüyordu.
Kapi önündeki kalabaliGin saskin bakislari arasinda:
Az kalsin ikindi namazini kaçiriyordum, Dünya fâni olduGundan, bu is ihmale gelmez. diye gülümsedi.