furkan suresi 30. ayet (bize geldi bu ayet, neresindeyiz)

bekkain

diyâr-ı gurbet
Süper Moeratör
#1
Furkan Suresi 30. 31. ayeti...

30-
Rasul şöyle dedi:Ya Rabbi benim kavmim,bu Kur’an-ı terkedilmiş bir şey kıldı.
31- İşte böylece biz her Peygambere suçlulardan düşman kıldık. Yol gösterici ve yardımcı olarak Rabbin yeter
.


Peygamber dedi ki: "Ya Rabbi benim bu kavmim Kur'an'dan göç ettiler." Bu ayet kâfirler için söylenmiştir ama bizim halimizin de bundan pek farkı yoktur. Çünkü bizlerde uzun bir zamandan beri ahkâm olarak, ahlâk olarak Kur'an'dan göç etmiş durumdayız.

Biz Kitab'ı arkamıza atmışızdır. Peki Kitab'ı arkamıza atınca kitap*sız olmuş oluyormuyuz? Hayır, Çünkü ayet-i kerime'de "Şeytan'm uy*durduğuna tabi oldular"buyuruluyor.

Yani Kur'an-ı dürüp, kaldırıveren insan, insanlara bir kitap vermek zorundadır ki; işte buda şeytanın uydurduğudur.
Hocam evimizde Kur'an var deniliyor. Evimizde varda hep duvarda asılı duruyor. Kur'an'a saygı önemlidir ve göbekten aşağı düşürmemek sadece Türklere mahsus bir saygı ve gelenektir.

Meselâ Araplar, Kur'an'ı okurlar, okurlar ve yorulunca başlarının al*tına koyar uyurlar. Sorduğunuz zaman derki; "Başımın altına koyacak Allah'ın kitabından daha sağlam ve rahat birşey yok ki!" Baktığınız zaman doğru söylüyordur ve kendine göre bir saygı anlayışı vardır.

Hatta Türkler Öyle bir saygı gösterirler ki işlenmiş çantaların içine koyup ve kimsenin ulaşamayacağı bir yere asarlar. Şimdi, bu mu saygı?, yoksa hergün okumak mı? Tabii ki hergün okumak.

Ama hürmet bununla kalmıyor, yani yalnız okumakla kalmayacağız, ayrıca Kur'an'ı anlamaya çalışacağız ve onu hayatımıza uygulamak için çalışacağız. Nasıl ki "bal" demekle ağız tatlanmıyor, illada bal yemek gerekiyorsa, işte Kur'an'ı okumak da böyledir.

Yani anlamını bilmeden ve tatbik etmeden okuyacak olursak asıl gayeye ulaşamayız sadece "bal" demiş oluruz. Halbuki manasını da anlayarak, Kur'an'a yeniden dönüş yapmak zorundayız.

şifa tefsiri
 

Benzer konular

bekkain

diyâr-ı gurbet
Süper Moeratör
#2
Şefaatçi olmasını beklerken , efendimiz bizden şikayetçi olur mu sizce.. kaç ayeti biliyor ve uyguluyoruz..okuduğumuz ayetlerin farkında mıyız? Ne dersiniz.....
 

kocak

Acemi Üye
#3
Çoooook okumalıyız çok. Tane tane yavaş yavaş düşünerek anlamaya çalışarak. Bu konud agayretimiz olursa muhakak gayret sahibinin kalbine bir şeyler akıtılıyor muhakak.
 

bekkain

diyâr-ı gurbet
Süper Moeratör
#4
Çoooook okumalıyız çok. Tane tane yavaş yavaş düşünerek anlamaya çalışarak. Bu konud agayretimiz olursa muhakak gayret sahibinin kalbine bir şeyler akıtılıyor muhakak.
yavaş yavaş derken acaba nasıl yavaş.. arapçayı bilmeyen biri yavaş yavaş okusa olmuş olur mu?
anlamak derken nasıl anlamak..biraz daha açalım mı, ne dersiniz?
 

bekkain

diyâr-ı gurbet
Süper Moeratör
#5
Aciklamasinda bu ayet kafirler icin denmis. Aslinda kafir orten demekmis.e biz bu ayeti ortuyor.muyuz.
Boz Efendimizin ummeti degil miyiz,bunla gurur.duymuyor muyuz
Efendimiz kimden sikayetci??????
 

yadeller_

(( Müslümanlar Kardeştir ))
Administrator
#6
Ahir zaman ümmetiyiz...Şeytan dört kolla sarmış etrafımızı. Nefis de şeytanı aratmıyor yani.. Rabbim hepimizin yardımcısı olsun insallah..
 

Ziyaretçilerden Sorular

2
  • Cevaplanmamış Konu
Cevaplar
1
Görüntüleme
129
Ayşe Hatun
Cevaplar
0
Görüntüleme
2,224