Evlerde kıble nasıl bulunur?

serhad55

Çalışkan Üye
Silver
#1
Evlerde kıble nasıl bulunur?

Yeni ev alırız veya bir yere misafirliğe gideriz namaz kılmamız gerekiyor ve kıbleyi bilmiyoruz ne yapacağız. Kıble bulma yöntemleri nelerdir konumuzda işleyeceğiz.

Yeni evde kıble nasıl bulunur?

Taşınılan yeni evdeki ilk telaşe, "Bu evin kıblesi ne tarafaydı acaba?" oluyor.
Veyahut başka sebeblerden dolayı kıble bilinmek isteniyor.

Eğer pusula, pusulalı seccade gibi cihazlarınız yok, var da doğruluğundan emin değilseniz kıbleyi mecburen önce varsa çevrenizde bir bilen ona soracak, eğer yoksa tahminî olarak bulmak durumunda kalacaksınız.

İlk iş, sabah güneşin doğduğu yönü tespit etmek olmalı. Sol kolumuzu doğuya, sağ kolumuzu batıya uzattığımızda kuzey yönü arkamızda, kıble yönü olan güney ise ön cephemizde kalacaktır. Türkiye'de kıble takribî olarak güney ile güneydoğu yönleri arasında bulunuyor.

Kıble tespitinde en temek iki diğer yöntem

Takvimlerde yazan Kıble saati:

Kıble saati; "Kâbe'nin bulunduğu nokta, güneşin günlük deklinasyonundaki yeri ve bulunduğumuz nokta arasında oluşan küresel üçgenin trigonometrik çözümünün zaman cinsinden ifadesidir." olarak tanımlansa da konu aslında bu kadar karmaşık değil. Ve kesin netice veriyor. Yurtiçi takvimlerimizde namaz vakitlerinin son sütununda günlük olarak şehirlerimizin kıble saatleri bulunmaktadır. Kıble tespiti yapacağımız gün takvimdeki kıble saatinde güneşe doğru ayakta durduğunuzda kıbleye dönmüş olursunuz. Çünkü güneş o an tam da Kâbe istikametindedir. O saatte yüzünü güneşe dönen, kıbleye dönmüş olur.

Kıble saatleri sadece adı geçen şehir için geçerlidir. Bu kıble bulma tekniği de sadece Türkiye'deki şehirlerle ilgilidir. Tüm dünyadaki kıblenin aynı anda tespit edildiği güne ise, "Dünya Kıble Günü" denir. O an, gündüz olan dünyanın tümündeki her nokta için geçerlidir. Kıble tâyininde yapılan hataları gidermek için 28 Mayıs ve 16 Temmuz tarihleri, Dünya Kıble Günü olarak kararlaştırılmıştır. Senede iki defa, 28 Mayıs Türkiye saati ile 12.18'de ve 16 Temmuz saat 12.27'de güneş tam Kâbe-i Muazzama üzerinde bulunur. Bu iki vakitte, dünyanın o anda gündüz olan yerlerinden herhangi birinde güneşe doğru yönelen kimse, aynı zamanda kıbleye dönmüş olur. Böylece bir yerin kıble yönü kolayca ve doğru bir şekilde belirlenebilir.

Pusula Yöntemi:

Kabe-i Muazzama Türkiyeye göre güney cihetinde olduğundan iç ve orta anadoluda tam olarak güney ciheti kıbledir. Batıya, yani ege ve marmara bölgesine gelindikçe azar azar güney doğu cihetine dönmelidir. İstanbulda oturanlar için tam olarak güney doğu ciheti kıbledir. Pusula düz bir yere konur ibrenin renkli tarafı kuzey demek olan N ye getirilir, S ile E nin orta açısı olan SE (güney doğu) marmara ve ege de oturanlar için kıbledir.


Ek bilgiler;

Kıble gibi hassas bir konuda bazı hususlara dikkat etmek gerekir, bir şeyler yazmaya ve aktarmaya çalışalım inşaAllah.

İlk iş, sabah güneşin doğduğu yönü tespit etmek olmalı.
Sabah güneşin doğacağı belli değil, hatta bir kaç gün hava kapalı olabilir.


Sol kolumuzu doğuya, sağ kolumuzu batıya uzattığımızda kuzey yönü arkamızda kıble yönü olan güney ise ön cephemizde kalacaktır.

Dikkat!
Güneşin doğduğu noktaya yılın her zamanında doğu derseniz kıbleniz sürekli değişir, zira güneşin en büyük dairede doğuşu ve batışı arasındaki mesafe günlerin kısalması ve uzaması ile beraber oldukça farklı açılardır.
Misal verecek olursak; farzedelim yılın en uzun gününde güneş, karşınızdaki bir tepenin veyahut evin üzerinden doğuyor.


Yılın en kısa gününde göreceksinizki güneş oldukça daha sağ taraflarda bir tepenin veya evin üzerinde doğacaktır. Batışı yine öyledir. Yaz mevsiminde doğuş ve batışı arasında çok büyük bir mesafe alan Güneşin Kış aylarında doğuş ve batışı arasındaki mesafe kısadır ve günlerde dolayısı ile çok kısadır.
Bunu dikkate alarak en güzeli bu devirde bir kıble pusulası edinmektir, her zaman ev taşımıyoruz lakin, seferide olabiliriz..başka zamanlarda başka aile bireylerinede lazım olabilir.
Kıble pusulasında dikkat edilecek bir hususta şudurki; tesbit esnasında pusula yakınlarında metall aksam ve eşya olmamalı, bu pusulayı yanıltabiliyor. Pusula ile bir değil üç ayrı yerde ölçüm yapılmalı ve kıble için neticelerin ortalaması seçilmelidir.


Bir kolaylıkta, kıbleyi internetten bulmak;
Aşağıdaki linkten girip, birçok şehir için sokak adını verip çatınızın üstüne kadar yaklaşıp evinizin doğru kıblesini bulma şansınız var. Daha sonra "mahalledeki cami nin ve ecdat yadigarı selatin camilerinin kıbleleri doğru mu acaba?" merakı oluşacaktır içinizde... Ki, bu da size güvercin misali camilerin kubbelerinde dolaşmanıza vesile olacak hoş bir "sörf" imkânı sunacak.
Selam ve Dua ile
 
Moderatörün son düzenlenenleri: