Double Diploma ve Atatürk

ishak111

Acemi Üye
Silver
#1
Double Diploma ve Atatürk

Sevgili forum arkadaşlarım, burada bir İngiliz belgesini tartışma amacıyla size sunacağım, önce metnin Türkçesi ve ardından orijinal metin.

http://i1212.photobucket.com/albums/cc458/rojawelad/adsz.jpg

Orijinal Metin :

http://i1212.photobucket.com/albums/cc458/rojawelad/adsz3.jpg

Tartışalım. Hayali olarak bir Kemalist bir de Şeriatçı iki katılımcımız olsun. Yukarıdaki belgeye göre tartışmayı siz devam ettirin.

Kemalist tartışmacımız yukarıdaki belgeye itiraz ediyor : İngilizler keriz miydi de almadılar Türkiye’nin yönetimini?

Şeriatçı iddia ediyor : Fransız İhtilali’nin getirdiği milliyetçilik ile, Marksizm’in halklar üzerindeki etkisi, bir de İngiltere kapitalizminin sömürgelerdeki uluslaştırıcı ileri etkisi birleştiğinde; Dünyayı sömüren devletler artık ‘yeni sömürgeciliğe’ geçmekten başka yol bulamamışlardır. Bu yeni sömürgecilik; kukla devletler oluşturmak ve bağımsız devletlere ‘kurtarıcı ulu önderler’ kazandırıp, önceden ipini eline aldığı bu kurtarıcı ulu önderlerin masonik devrimleri gerçekleştirmesi içeriklidir. Türkiye’de, Mısır’da, Latin Amerika’da ABD’de vb. yerlerde bu durum gerçekleştirildi.

---
Kemalistin ikinci itirazı : Siz ne zamandan beri İngiliz arşivlerine inanır oldunuz; sadece sıkışınca ya da Atatürk’e sövülünce değil mi? İşinize geldiği zaman İngiliz arşivleri güvenilir oluyor. Londra’daki arşivlerde Ermeni katliamı yaptığımızı iddia eden ve propaganda amacıyla hazırlandığını yazarının kendi itiraf ettiği kitap ta var. İşte o kadar güvenilir o arşivler. Atatürk’e sövenlerin kitapları doğru övenlerinki yanlış. Ya sen hangi ilm-i satıhtan bahsediyorsun?

Şeriatçı cevap veriyor : Bizim için İngiltere arşivleri, dünya sömürgecilik dönemi ve Osmanlı Devleti’nin yıkılışı-Türkiye ‘Cumhuriyet’ Devleti’nin kuruluşu hakkında gerçek ve kesin bilgiler, raporlar ve tarihi senetler, belgeler içerir. Güvenilirdir. Çünkü İngiltere’nin sömürgeci politikası gereği, dünyanın her yerinde İngiliz Ajanlarının raporları, her ülkenin İngiltere büyükelçisinin telgrafları , İngiltere için çok önemli senetlerdir. Dolayısıyla bu rapor ve telgrafların içeriğinin doğru olmaması mümkün değildir. Biz hiçbir belgeye ve senete yanlıştır demedik, yanlış gözüyle de bakmadık. Bunun tersini iddia eden Atatürkçüler gerçekten zalimlerdir. Atatürkçü militanın iddiasına dönelim: diyor ki : “Londra’daki arşivlerde Ermeni katliamı yaptığımızı iddia eden ve propaganda amacıyla hazırlandığını yazarının kendi itiraf ettiği kitap ta var. İşte o kadar güvenilir o arşivler.” . Bahsedilen kitabın özelliği ‘propaganda’ oluşudur, yani İngiliz belgeleri dürüstçe o kitabın ‘propaganda’ için hazırlandığını belirtmişlerdir. İngiliz belgelerinin doğruluğu; dürüstlüğündedir. Çünkü bu kitabın ‘propaganda’ amaçlı olduğu dürüstçe belirtildiğinden, yukarıdaki iddia, İngiliz arşivinin doğruluğuna leke düşürmez.

Kemalistin üçüncü itirazı : Martin Gilbert’i bir araştır, kimmiş o?(Alıntıdır: )”Yönetimin sıkıntısının temeli daha derindir. Doğal olarak kim kime ne yapmış, ne zaman ve nasıl yapmış soruları tartışılmaktadır. Ancak 1915’te ve bunu izleyen yıllarda, 1.5 milyon ermeninin, yıkılma sürecine girmiş olan Osmanlı Devleti’nin elinde yaşamını yitirdiği konusunda tarafsız akademisyenler arasında bir görüş birliği mevcuttur. Ünlü İngiliz Tarihçi Martin Gilbert; olayı soykırım olarak tanımlamıştır. Amerika’da da bu kavramın, resmi açıklamalara geçmesi için çalışmalar sürdürülmektedir.(alıntı bitti.)

Şeriatçı cevap veriyor: Martin Gilbert bir araştırmacıdır ve başlıkta izah ettiğimiz ‘Atatürk&Loraine’ belgesi ile direkt ilgili ya da ilgi odağı değildir. Sadece nakledicidir.

Kemalistin dördüncü itirazı : Akit Gazetesi’ndeki köşesinden çeşitli tehditler savuran Abdurrahman Dilipak’ın, Atatürk hakkındaki ‘çirkin’ iddiaları kitabına da girdi. Dilipak, “Bir Başka Açıdan Kemalizm” adlı kitabında , Mustafa Kemal Atatürk’ün “ölüm döşeğindeyken, dönemin İngiltere Büyükelçisi Percy Loraine’e başkanlık teklif ettiği”ni ileri sürdü. Ancak Loraine’nin 10 Kasım 1948’de BBC’de yaptığı konuşmasında “Atatürk’ün kendisi dahil hiçbir diplomatik görevliyi evinde kabul etmediğini ve resmi durumlar dışında özel olarak demeç vermediğini” vurguladı. Dilipak, Loraine’nin İngiliz Dışişleri Bakanı Lord Halifax’a gönderdiği telgrafta bu konuşmadan bahsedildiğini, “30 yıl gizli kalan” konuşmanın, ilk olarak Pierce Dixon’un “Duble (Çifte) Diplomat” adlı kitabında yer aldığını öne sürdü. Milliyet gazetesinin görüşlerine başvurduğu öğretim görevlileri, emekli büyükelçiler ve British Council görevlileri ise, “Duble Diplomat” adlı kitabı hiç duymadıklarını söyledi.

Şeriatçı cevap veriyor : Loraine’nin “Atatürk’ün kendisi dahil hiçbir diplomatik görevliyi evinde kabul etmediğini ve resmi durumlar dışında özel olarak demeç vermediğini” söylemesi gizli gerçeği kısa bir süre saklamak amaçlıdır. 1948 yılındadır. Gerçeği yazmak ise (1968 ) oğluna nasip olmuştur. Gerçek ise oğlundaki Lord Halifax’a çekilen telgraf metnidir . Bu belgenin yayımlandığı kitabın adı Double Diploma’dır, Duble Diplomat diye bir kitap yoktur.

Şu bir gerçektir ki ; geçmiş yıllar için Atatürk hakkında bilinemezlik varsa da günümüzde artık belgeler günışığına çıkmaya başlamıştır. Bütün Atatürk Devrim Tarihi bu belgelerin gözlüğüyle sil baştan değerlendirilmelidir. 1924 Türk Devriminin , Arap Ülkeleri BAAS Partisinin , Kürdistan İşçi Partisi (PKK) 'nin , kardeş İslam milletleri adına , milletlerinin adıyla anti-İslami bir yapıda peşpeşe ve birbirlerine karşıt olarak ortaya çıkmaları ; İslam ümmeti için üzerinde inceleme yapılması gereken çok önemli bir masonik plandır.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?
 

Ziyaretçilerden Sorular

2
  • Cevaplanmamış Konu
Cevaplar
1
Görüntüleme
120
Ayşe Hatun
Cevaplar
0
Görüntüleme
2,219