Doğumdan sonraki ilk altı ay bebeğinize su bile içirmeyin, sadece anne sütü...

yadeller_

(( Müslümanlar Kardeştir ))
Administrator
#1
Doğumdan sonraki ilk altı ay bebeğinize su bile içirmeyin, sadece anne sütü...
Anneler 'sütüm yetmiyor' endişesiyle bebeklerine mama verirler. Ancak bir noktayı da atlarlar. Bilimin onlarca yıllık uğraşına rağmen anne sütüne eşdeğer bir mama henüz üretilemedi. Anne sütünün özellikleri ve bebek sağlığına etkileri:

Selahattin Dönmez'in haberi

Bütün sağlık kuruluşları, Sağlık Bakanlığı desteği ile anne sütünün korunması, yaygınlaştırılması ve desteklenmesini teşvik ediyor. Yine de bebeğini 6 ay sadece anne sütüyle besleyen anne oranı istenilen düzeyde değil. Anne sütünün üstünlüğünü belirten en önemli noktalardan biri de anne sütüne benzer bir süt veya yerine geçen formül mamanın bulunamayışı. Ancak yine de annelerin bir kısmı sütünün yeterli olmadığını düşünüp formül mamaya yöneliyor.

Oysa, anne sütünün yeterli olduğunu bebek yeterli tartı almasından ve bezini günde en az 5 defa kirletmesinden anlayabiliriz. Anne sütünün devamlılığını bebeğin emmesi sağlar. Yani aralarda verdiğiniz her mama sütünüzü eksiltir. Bu nedenle bebeğiniz her istediğinde emzirmelisiniz.

Unutmayın emzirmenin saati ve süresini bebeğiniz belirler. Anne sütünün azalmasında bu da etkili. İlk altı ay bebeğe su bile vermemelisiniz. Toplumda maalesef doğum sonrasında şekerli su, meyve suyu, formül mama kullanılması çok yaygındır.

SAĞLIKLI PRATİK VE KORUYUCU

Bu kadar önemli bilimsel verilerin ışığında anne sütünün özellikleri ve bebek sağlığına etkilerini maddeler halinde sıralayalım:

• Anne sütü her zaman steril ve ısı derecesi idealdir

• Ekonomiktir, özel bir hazırlama gerektirmez.

• Bebeğin D vitamini hariç bütün kişisel gereksinimlerini karşılar.

• Bebeği enfeksiyonlardan koruyucu özel maddeler içerir

• Bebeğin sindirimini kolaylaştırıcı yardımcı aktif enzimleri vardır.

• Anne sütü içerisinde hormon ve büyüme faktörlerini içerir.

• Anne sütü alan bebeklerin demir, çinko gibi mineralleri daha iyi kullanabilmeleri için içerisinde kendine özgü bu minerallerin biyo-yararlılığını artırıcı özel maddeleri içermesi onu eşsiz kılar.

• Anne sütü alan bebekler, orta kulak iltihabı, obezite, koroner kalp hastalığı, tip 1 diyabet, çölyak hastalığı gibi hastalıklardan korunur.

• Alerji ve pişik sorunu anne sütü alan bebeklerde görülmez.

• Anne sütündeki kalsiyumun, çene ve diş gelişiminde rolü bulunur.

• Mucizevi gıdanın en önemli etkisi ise, ruhsal, bedensel ve zeka gelişimine yardımcı oluşudur.

• Anne sütünü yine eşsiz kılan en önemli özelliklerden; beyin-göz gelişimi için gerekli esansiyel (vücutta yapılmayan dışarıdan besinle alınması gereken) yağ asitlerini önemli ölçüde içermesi ve büyüme için gerekli olan ‘Taurini’ içermesidir.

• Anne sütü ucuzdur, hazırlama gibi özel bir işlem gerektirmez.

• Anne sütü ile beslenen bebeklerde emme ile anne ve bebek arasında duygusal bağı güçlendirerek sevgi bağını artırır.

• Annenin sağlığını korur. Göğüs, yumurtalık kanseri gibi...

Anne sütü almayan çocuklarda ölüm oranı 5 kat daha fazla

Anne sütüyle beslenen bebeklerin, hastalıklara karşı daha dirençli olduğu bildirildi. Uzmanlar, çocuk ölümlerinde anne sütü almayanların, anne sütü ile beslenenlere göre 5 kat daha fazla risk altında olduğuna dikkat çekti.

Beslenme yetersizliğine bağlı olarak bebeklerde gerçekleşen ölüm oranlarında da yine anne sütü almayan bebeklerin sayısının azımsanamayacak kadar fazla olduğu vurgulandı. Kayseri Özel Tekden Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Mustafa Fındık, bebekler için ilk 6 ayda en ideal besin kaynağının anne sütü olduğunu belirterek, kesinlikle bu beslenmeden taviz verilmemesini istedi.


Anne sütü 40 kanser hücresini öldürüyor:


İsveçli araştırmacılar, anne sütünde bulunan bir maddenin kanser hücrelerini öldürebilme yeteneğine sahip olduğunu keşfettiler.

PLoS One Journal isimli dergide yayınlanan çalışmada, "HAMLET" olarak bilinen maddenin yıllar önce keşfedildiğini belirten araştırmacılar, bugüne kadar bunun insanlar üzerinde denenmediğini açıkladılar.

İsveç'te Lund Üniversitesi tarafından yürütülen deneyde, mesane kanseri hastaları HAMLET ile tedavi edildi. Her tedaviden sonra, hastalar idrarlarındaki ölü kanser hücrelerini dışarıya çıkardılar.

Önceki laboratuar deneyleri HAMLET'in 40 çeşit kanser hücresini öldürebildiğini göstermişti, ancak bu araştırma insanlar üzerinde test edilen ilk çalışma oldu. Araştırmacılar, bir sonraki adımda ise bu maddeyi cilt ve beyin tümörleri üzerinde test edecekler.