Çok Güzel Bir Yorum inaniyor musun?

inci_tanesi

Acemi Üye
Silver
#1
Adamin biri her zaman yaptiGi gibi saç ve sakal tirasi olmak için berbere gitti. Onunla ilgilenen berberle güzel bir sohbete basladilar. DeGisik konular üzerinde konustular.
Birden Allah ile ilgili konu açildi...
Berber: " Bak adamim, ben senin söylediGin gibi
Allah'in varliGina inanmiyorum."
Adam: " Peki neden böyle diyorsun?"
Berber: " Bunu açiklamak çok kolay. Bunu görmek için disariya çikmalisin. Lütfen bana
söyler misin, eGer Allah var olsaydi, bu kadar çok sorunlu, sikintili, hasta insan olur muydu,
terk edilmis çocuklar olur muydu? Allah olsaydi, kimse aci çektirmez, birbirini üzmezdi. Allah olsaydi, bunlarin olmasina izin vereceGini sanmiyorum..."
Adam bir an durdu ve düsündü, ama gereksiz bir tartismaya girmek istemediGi için cevap vermedi. Berber isini bitirdikten sonra adam disariya çikti. Tam o anda caddede uzun saçli ve sakalli bir adam gördü. Adam bu kadar daGinik göründüGüne göre belli ki tiras
olmayali uzun süre geçmisti. Adam berberin dükkanina geri döndü.
Adam: " Biliyor musun ne var, bence berber diye bir sey yok"
Berber: " Bu nasil olabilir ki? Ben buradayim ve bir berberim." Adam: " Hayir, yok. çünkü olsaydi, caddede yürüyen uzun saçli ve sakalli adamlar olmazdi."
Berber: " Himmm... Berber diye bir sey var ama o insanlar bana gelmiyorsa, ben ne yapabilirim ki?"
Adam: " Kesinlikle doGru! Püf noktasi bu! Allah var, ve insanlar ona gitmiyorsa, bu gitmeyenlerin tercihi. Iste dünyada bu kadar çok aci ve keder olmasinin nedeni.


Alinti
 

Benzer konular

la-tahzen

Acemi Üye
Silver
#4
Re:

çok basit bir açiklama ile bütün sorularin önünü kapatan bir cevap,hayat üzerinde durup düsündüGümde hep bir çikis(rahmana doGru)var mutlaka bunu kesfetmek hayatin sifresini çözmek demek bana göre.yoksa yanlizliklari,uzakliklari en zirvede yasayan sevgili peygamberimiz.yasarken cemalullahla sereflendirilirmiydi.bu teslimiyet ve allah askidir.yanliz,çaresiz ve yaradan siz deyiliz elhamdulillah.
 

kulkerem

Acemi Üye
Silver
#5
Re:

Evet Allah'in varliGina o kadar çok delil varki görmemek için akilsiz olmak gerekir.ÖrneGin gözle göremediGimiz en küçük atomlar elektronlar dahi Allah vardir ve birdir diye haykiriyorlar. Peki niçin bu kadar inkarci var? sorusu gelebilir akla. cevap olarak denilebilir ki; gündüzün ortasinda gözünü kapatmakla gece olmaz. Gözünü kapatan yalniz kendine gece eder hayatini zindana çevirir.Sefalet ve korku içersinde yasar.Iman ise nurdur, hayatin ziyasidir, ferahliktir, gündüzdür.Iman eden bütün korkulardan, endiselerden emin olur,feraha huzura kavusur.