çocuklarda şizofreni

#1
Sık görülen başlangıç biçimi; ilgi azalması, kendi bedeni ve düşünceleriyle aşırı uğraşma, zamanın akışına aldırmazlık gibi belirtilerdir

İlkokul ile buluğ çağı başlangıcından itibaren görülür. Tipik bir başlangıç biçimi yoktur. Belirtiler bazen kısa zamanda, bazen çok sinsi gelişir. Çeşitli takıntılar, saplantılı fikirler, metafizik veya dinsellikle ilgili uğraşlar, korkular ve halsizlik, çeşitli ağrılar ve yakınmalarla başlayabilir.

Sık görülen başlangıç biçimi; ilgi azalması, kendi bedeni ve düşünceleriyle aşırı uğraşma, zamanın akışına aldırmazlık gibi belirtilerdir. Bazen aniden başlayan algı bozuklukları, düşüncede dağınıklık ve bulanıklıkla başlar.

Hastalık öncesinde genellikle sessiz, içe dönük, arkadaş sayısı çok az olan, hiç dikkat çekmeyen kişilik yapıları vardır, bazıları ise garip ve alışılmamış ilgi ve davranışlarıyla dikkat çekerler.

Şizofrenik çocukların çoğunda belirgin bir vurdumduymazlık, ilgisizlik, donukluk ve çekingen görünüm tabloya egemendir. Konuşmada dağınıklık, düzensizlik, konuşmanın çok hızlanması veya yavaşlaması, konuşma içeriğinin çok fakirleşmesi, bazen saçmalama, hiç konuşmama, kalıplaşmış yinelemeler, ilgi ve dikkatte azalmalar görülebilir. Ses tonu genellikle tek düzedir ve duygulanımdan yoksundur. Klasik olarak duygulanım azalması ve duygu küntlüğü belirgin semptomlardır.

Olaylar karşısında sevinç, üzüntü, duygusal paylaşma gibi duygulanımları yoktur ya da tepki vermezler. Bu nedenle soğuk, ilgisiz, uzak ve duygudan yoksun gibi görünürler. Bazen de bunların tamamen aksine gerginlik, büyük korku ve huzursuzluk tabloya egemen olabilir.

Fantezi ve hayallerle devamlı uğraşması ve dalgınlık durumlarında, en ufak bir uyarıyla öfke patlamaları ortaya çıkabilir. Kronikleşen bakımsız, dağınık, kirli görünüm olabilir. Gerçeği değerlendirme yetisinin bozulması; düşünce kopuklukları, düşünce akımında bozukluklar, hezeyanlar da şizofreni tanısı için önemli belirtilerdir.

Şizofrenide; aniden ve kısmen geç başlamış olması, çocuğun yüksek zeka seviyesine sahip olması tedaviye daha iyi cevap vermesini sağlar, daha iyi bir iyileşme gösterir.

Bu belirtilerin görüldüğü çocukların, bir uzman tarafından değerlendirilmesi ve gecikmeden tedaviye başlanması gerekmektedir.çevrenizde varsa böyle gözlemlediğiniz çocuklar yada yetişkinler tembellik yapıyo diye değerlendirmeyin......çok geç olabilir....
 

Benzer konular

dia

Acemi Üye
Silver
#2
COK GÜZEL BİR KONUYA DEGİNMİŞİNİZ .HER AİLENİN BİLMESİ GEREKEN BİR KONU EMEGİNİZE SAGLIK.