Cenaze, ölü yikanmadan Kur'an okunurmu? Dua edilir mi?

El-Emin

Tecrübeli Üye
Administrator
Cenaze, ölü yikanmadan Kur'an okunurmu? Dua edilir mi?
Ölmek Üzere Olan Kimseye Yapılacak İşler Nelerdir?

0A3BDE0C-8428-445E-9CBC-28E579352E80.jpeg

Ölmek üzere olan kimse, eğer mümkünse, sağ yanı üzerinde yüzü kıbleye gelecek şekilde yatırılır Buna imkân olmazsa, sırt üstü yatırılarak başının altına biraz yastık konarak yükseltilir ve yüzü Kâbe'ye doğru çevrilmiş olur Bu arada azar azar da su içirilir
Daha şuûru yerinde iken ve can çekişmeye başlamadan önce, ona telkinde bulunulur Bu da onun yanında kelime-i şehadet getirmek suretiyle yapılır Ancak söylemesi için ısrar edilmez, sadece işittirilir Bu şekilde telkin yapılması Ayrıca ölüm hâlinde olan kimsenin yanında Yâsîn sûresinin okunması da müstehabtır
Telkini, ölecek kimseye, nefret etmediği bir kimsenin yapması gerekir
Telkin, tevbeyi de içine alacak şekilde estağfirullahe'l-azîm ellezî lâ ilâhe illâ hüve'l-hayyü'l-kayyûm şeklinde yapılabilir
Hadîs-i şerîf'te:
"Kimin son sözü 'Lâ ilâhe illâllah' olursa, Cennete girer" buyurulmuştur
Ölüm hâlinde iken
ağzından küfrü mucib şeyler çıkan kimsenin küfrüne hükmolunmaz Müslümanların ölüleri gibi işleme tâbi tutulur Çünkü ölüm ânında, şuur bozukluğu ile, irâde dışı sözler çıkabilir
Ölüm sırasında ölüden sâdır olacak bâzı görünüşte çirkin ve nâhoş halleri de kötüye yormamak ve bu durumu kimseye anlatmamak gerekir Nitekim evliyaullahtan bir zâtın yanında son anlarında kelime-i tevhid getiriliyormuş O ise kaşını gözünü oynatıp yüzünü asıyor, "hayır" diyormuş Bu hâli müşahede eden kimseler, son derece üzülmüşler ve ölen hakkında kötü kötü düşünmeye başlamışlar Nihayet vefatından sonra onu rü'yada gören bâzıları, ondan şu îkazı almışlar:
"Siz benim yanımda kelime-i tevhid söylerken, Şeytan da gelmiş, bir bardak buzlu su ile dolaşıyor: "İmanını verirsen bu suyu veririm" diyordu Ben ise Şeytana, "hayır" diyordum Siz benim Şeytana söylediğim bu "hayır" sözünü, kendinize deniyor şeklinde anladınız Hakkımda su'-i zanna düştünüz Ölüleriniz hakkında hayra alâmet şeyleri söyleyin, fakat kötüye alâmet şeyleri yaymayın Zira o kötüye alâmet gibi görünen şeyler, aslında iyiliğe delil de olabilir Ama siz anlayamaz, sû'-i zanda bulunmuş olursunuz"
Ölüm vuku bulunca, ölünün gözleri hafif hareketlerle kapatılır Geniş bir bezle çeneler bitiştirilerek çene altından başın üstüne bağlanır Tâ ki ağız açık kalmasın
Bunları yapan kimse, şöyle dua eder:
Bismillâhi ve alâ milleti resûlillâhi
Allâhümme yessir aleyhi emrehu ve sehhil aleyhi mâ-ba'dehû ve es'id bi-likâike ve'c'al mâ harece ileyhi hayren mimma harece anhü (*)
Bir örtü ile üstü örtülür ve yüksekçe bir sedir üzerine konur Şişmemesi için de karnının üzerine bir bıçak vs gibi bir demir parçası konur
Ölünün yanında cünüp, hayızlı veya nifaslı bir kimse bulunmaz
Bundan sonra, ölüye dua etmeleri veya gerekli hazırlıkları yapmaları için, ölünün dost ve akrabalarına haber verilir Techiz ve tekfini için acele edilmelidir Ölünün sebebsiz yere bekletilmesi caiz değildir
* Ölü yıkanmadan önce, yanında Kur'an okunması mekruhtur Ölünün bulunmadığı başka bir odada okunabilir
Ölünün yanında güzel kokulu bir şeyler bulundurmak da iyi olur
Teberrük veya şefkat sevgisiyle ölüyü öpmekte bir beis yoktur Nitekim Resûlüllah Efendimiz
Osman bin Maz'un'un ölüsünü
yıkanmadan evvel öpmüştür.

Son düzenleme:

Benzer konular

Bir müslüman vefat ettiginde,
Yikanip kefenleninceye kadar, onun adina Kur'an okunmamasi "usül" olarak ifade edilmistir... Bu bilinen usül de halan devam ediyor..
Diyelim okudunuz, korkmayin günah da islemediniz...
Avrupa'dayim...
Bir kardesimiz vefat etti... Orada yikamak mümkün olmuyor cenazeleri bazen, ucaga yetistirilmek ve Türkiye'ye gönderilmek vs... icin...
Baktim, kadin erkek bayagi kalabalik... Cenaze arabasi da yolda gelecek havaalanina götürecek cenazeyi...
Orada miskin miskin durmazsiniz...
Kur'an okudum ve arkasindan da, ölüm hakkinda, amellerimiz hakkinda, ölmeden evvel nasil bir müslüman olmamiz noktasinda da konusma yaptim... Arkasindan da duada bulundum ve helallik aldim..
Yani, bu usül bazen uygulanabilir olabilir bazen de uygulanamaz olabilir...
Korkmayin, hakkinda Kur'an ayeti yoktur...

NOT: Su konuda bilginiz olsun:
Peygamberimiz, ister ölmek üzere bulunan olsun isterse kabirleri ziyarete gittiginde olsun, ölü icin "Kur'an Tilave Eden" olmamistir...
Bir örnegi yoktur...
Bunu da bilin diye söylüyorum...
Saygilar...

Ölünün bulundugu odada ya da bulundagu bahcede ya da neredeyse orasi, hayizli kadinlar da bulunabilir, bulunmasinda bir mahzur da yoktur... Usül acisindan ifade edilmistir...

El-Emin

Tecrübeli Üye
Administrator
İlk konuda belirtilmiştir
Ölü yanında okunamaz lakin başka bir odda da okunabilir.
Dün akşam cenazemiz vardı ve eğeyde kalabalıktık. Herkes dunya telaşına kapılmış muhabbet ediyor.
Abdest aldım, sonra odaya geçtim okuyum dedim.

Halamın yanına diğer odaya geçtim bir de baktım ki merhume odada sarmışlar duruyor. Ben sanıyorjm ki merhume morgda.

Kafama takıldı okusam mı okumasam mı diye...

Sonra değerli bir büyüğüme telefon açtım dedim okuyabilir miyim?
Mekruh dedi yıkanması lazım ama başka odada okuyabilirsin sakınca yok. Ama en doğrusu cenazenin bir an evvel yıkanması.
Cenaze hastaneye goturuldu, yıkandı eve geldik.
Hanımlar bi odada erkekler bir odada okuduk...

Avrupa da olsun veyahut olmasın, yıkamalı ve yıkanmadığı takdirde de burda usul böyle ama okuyabiliriz şeklinde fetva vermeniz benim kanaatimce uygun değil.

Sokakta yıkayamıyor iseniz ev içinde sanırım yıkanabilir hem böylelikle merhum yada merhumeye de bekletilerek işkence yapılmamış olur.

Muhakkak dedikleriniz doğru olabilir ama asıl fetva bu yonde hocam.

değerabi

Acemi Üye
Silver
Bir müslüman vefat ettiginde,
Yikanip kefenleninceye kadar, onun adina Kur'an okunmamasi "usül" olarak ifade edilmistir... Bu bilinen usül de halan devam ediyor..
Diyelim okudunuz, korkmayin günah da islemediniz...

Orada miskin miskin durmazsiniz...
Kur'an okudum ve arkasindan da, ölüm hakkinda, amellerimiz hakkinda, ölmeden evvel nasil bir müslüman olmamiz noktasinda da konusma yaptim... Arkasindan da duada bulundum ve helallik aldim..
Yani, bu usül bazen uygulanabilir olabilir bazen de uygulanamaz olabilir...
Korkmayin, hakkinda Kur'an ayeti yoktur...

NOT: Su konuda bilginiz olsun:
Peygamberimiz, ister ölmek üzere bulunan olsun isterse kabirleri ziyarete gittiginde olsun, ölü icin "Kur'an Tilave Eden" olmamistir...
Bir örnegi yoktur...
Bunu da bilin diye söylüyorum...
Saygilar...

Ölünün bulundugu odada ya da bulundagu bahcede ya da neredeyse orasi, hayizli kadinlar da bulunabilir, bulunmasinda bir mahzur da yoktur... Usül acisindan ifade edilmistir...
Sevgili peygamberimizin ÖLMEK ÜZERE OLANLARA YASİN OKUYUNUZ hadisinin hikmetini Yasin - Şerif'in manasında aramalı.
Onun haricinde Mehmed Akif'in dediği gibi ''İnmemiştir Kuran, bunu hakkıyla bilin; ne mezarlıkta okunmak, ne de fal bakmak için." Çünkü Kuran dirilere inmiş hayat kitabıdır. Hiçbir ayetinde ölülere hitap yoktur. O sebeple Hz. peygamber mezar ziyaretlerinde asla Kuran okumamıştır.
Ölünün yanında okunurmu okunmazmı konuları saçmalıktır. Bizim dışımızdaki milletler cenazelerini bekletmez gece dahi defnederler. Ertesi gün öğle yada ikindiyi beklemezler. Yani zaten odada bekletilmeyen cenazeye hiçbir şey de okumazlar.
Hayızlı ve nifaslıya gelince bu muhterem hanımefendiler bu halleriyle dirilerin yanında duruyorlar da ölüye mi zarar veriyorlarmış ki ölü yanında duramazlarmış. Allah aşkına İslamdan anlaşılan bu mu?

Meftun kardeş sizin yaptığınız şey ise çok doğru ve yerinde. Boş beklerken şarkı okumayacağımıza göre siz de Kuran okuyup dua ile çevrenizdekilere va'zı nasihatte bulunmuşsunuz, ne güzel. Yapılması gereken tam da bu. Tebrik ederim sizi.

Ziyaretçilerden Sorular

2
  • Cevaplanmamış Konu
Cevaplar
1
Görüntüleme
698
Ayşe Hatun
Cevaplar
0
Görüntüleme
2,775