Bir Anekdot... Eğitim Üzerine...

İyi kötü biraz yurt dışında bulundum... Oralarda ne Kolej görebildim, ne özel eğitim kurumları, ne de Anadolu Lisesi ya da Fen Lisesi vs. Hepsi devletin okulları... Dahsı ne derslere girmeden evvel sıra olup rahat hazrolll!!!!! komutları görebildim.. Dahası ne ilkokulda ne de lisede öğrenci üniforması görebildim... Ne okullarında ne de okulların sınıfında Almanya'yı kurtaran adamın resimlerini görebildim ne de onun söz ve hitabelerine şahit oldum... Daha bir çok şey var ama bu kadar yeterli olsun...

Lakin okullara bir ayrıcalık tanımışlar. Şöyle: Eğer ileride Tıp, Hukuk, Mühendislik, Öğretmenlik falan okumak istiyorsan, notlarını yüksek tutup buralara öğrenci alan liseye girebilmelisin... O lise de devletin ne özel ne de tüzel ne de anadolu vs... O lisede öğrenim görürsen notlarında yüksek ise mezun olunca notlarına göre Tıp'a, Hukuk'a. Siyasal'a girebilirsin...

İşte böyle bir liseden mezun olan bir lise öğrencisi, Almanca anadili haricinde en az 3 yabancı dili tercümanlık yapabilecek düzeyde öğrenir...
İngilizce...
Fransızca..
Latince...

Ya da,

İngilizce,
Latince,
İspayolca vs...

O liselerde okuyan türk öğrenciler bazen dersanemize gelir Kur'an öğrenirlerdi... O öğrencilerin tamamı da en az 3 yabancı dili bilecek şekilde donanımlı idiler...

Şimdi bize bakıyorum,
Okullarımızda disiplin var gibi,
Her sabah sıra olunacak, istiklal marşı ve hitabe söylenecek, dikkatttttttt hizaya gellllllll rahat hazrol denilecek, okullarımızda ve sınıflarımızda bir sürü hitabeler daha bunun yanında bir sürü resmi bayramlar, üniforma falan da bunun yanında ve bir sürü daha resmi disiplinler...

Bizim Tıp Fakültesini ya da Huku Fakültesini kazandığımız liselerden mezun olunca bırakınız yabancı dili öz türkçeyi dahi zor konuşuyoruz ve zor anlıyoruz...

Ben 11 sene ingilizce ve Arapça okudum, 10 tane kelime yok aklımda... Yani ben sistemi suçlamıyorum Almanyadaki bir lise talebesinden benim bir farkım yok o neden mezun olunca ana dili hariç 3 dilde rahat konuşabiliyor ve yazabiliyor da biz neden böyle sürünüyoruz...

Yani ortada bir yanlışlık var ve dahi hainlik var.... Ama kimde...

Takdir sizlerin...