Bir aczmendili kardesle yapilan röportaj

siyahgul

Acemi Üye
Silver
Röportaj: hos geldiniz..bizimle bu ropörtaji kabul ettiGiniz için tesekkürler öncelikle

-Aczmendi: hos bulduk..rica ederim..

- Röportaj:hemen sorularima geçeyim..öncelikle Aczmendilik nedir?kisaca diyebilir misiniz?

-Aczmendi: Evet,Aczmendilik Üstad Bediüzzaman hz lerinin 1926-26 senelerinde küfre karsi baslatmis olduGu imani-islami olan irsad hareketinin devamidir..Aczmendi Risale-i Nur un diGer bir ismidir .Risale ?i Nur dan ayri bisey deGildir yani..

- Röportaj: Peki malum olduGu üzere birçok Risale-i Nur cemaatleri var.AczmendiliGi diGer nurcu cemaatlardan ayiran nedir?

-Aczmendi:simdi aslinda hepimizin kaynaGi ayni ve .ayni eserleri okuyoruz.peki aradaki fark ne ..fark su:eek:nlar risaleyi okur anlar baskalarina anlatmak için..bizde risaleyi okuruz anlariz ama yasamak için..

- Röportaj:Islami cemaatler tarikatler arasinda ihtilaflar var..anlasmazliklar var..cemaatlarin birlesmesi bir araya gelmesini mümkün görüyor musunuz?

Aczmendi:Vaka ortada.malesef.suanda öyle bir ittifakin saGlanmasi zor görünüyor.ben ittifaki ihtilaf etmemekde görüyorum.. yani herkes kendi cemaatindeki vazifesine baksin.en iyi nasil hizmet edebilirim onu düsünsün..baska meslekleri tenkid etmesin ve onlarla uGrasmasin.aleyhde bir vaziyet almasin..eGer bu yapilabilirse inaniyorum ki ilerde ittifakda olacakdir..Ortada birde söyle bir sorun daha var..her cemaat efendim gelin bir araya gelelim?birleselim.kuvvetli olalim vs.der..ama parantez içerisinde der ki: birleselim ama benim hizmetimin çatisi altinda birleselim..böyle oluncada bir araya gelinemiyor..20.lema çok iyi tetkik edilmeli.ordaki hakikatlar tatbik edilirse çok büyük fütuhatlar olacakdir ins.

- Röportaj:Bazi kesimlerde sadece risale i nur okunuyor..baska eserler fazla okunmuyor.tetkik edilmiyor..?

-Aczmendi:Sadece risale i nur olmaz..risalei nur kelam ilmidir.iman hakikatlarinin izahidir..hadis kitabi deGildir.fikih kitabi deGildir..o yüzden hususan hadis ve fikih kitablarininda çok okunmasi gerek..risalede sünnetten bahsedilir.sünnetin ehemmiyetine dair risaleler vardir..ama neler sünnettir ..onlardan bahsetmez.onlari siyer kitablarina hadis kitablarina havale eder.fikih bilmeden insan nasil amel yapabilir. DeGim mi ya..mesela bizde dersler hadis-ilmihal ve risalei nur seklinde yapilir..Üstad hz leinin ilk talebesi Hulusi Bey in ders metodudur bu ayni zamanda..

- Röportaj:Toplum içinde hususan kilik-kiyafetinizle çok dikkat çekdiniz.siyah sarik-cüppe vs..bu konuda diyeceGiniz var mi?

-Aczmendi:Evet ..sarik sarmak bildiGiniz gibi sünnetdir..biz bu sünnetide ihya etmeye çalisiyoruz..dikkat çekmek .insanlarin gözüne batmak gibi bir düsünce kesinlikle olamaz.Allah için elimizden geldiGi kadar islami hayatimiza tatbik etmek istiyoruz.sünneti seniyeye ittiba etmek istiyoruz..sarik sarmakda binlerce sünnet içerisinden seairle alakali bir sünnettir.-

- Röportaj:Cemaatinize dahil olanalrin sarik sarma mecburiyeti var mi?

-Aczmendi:Hayir tabiî ki..öyle bir mecburiyet yok..cemaatimizde her türlü insan var..esnafi ile devlet memuruyla talebesiyle..sarik sarmak sünnettir..saran sevabini alir..sarmayana herhangi bir sey yokdur..sevabindan mahrum olur.

- Röportaj:DiGer Islami cemaatlara bakis açiniz nasil?
-
-Aczmendi:Bakis açimiz müsbet..her kim Allah için Islam için bir sey yapiyorsa onu seviyoruz ve ona tarafdariz..mesleGimizde hüsn-ü zandir..tenkid etmek elestirmek deGil..bütün
Müminler madem kardesdir..kardes kardesi sever.yardimci olmaya çalisir..ben simdi bir kayanin altina el atmisim .kaldirmak istiyorum.baska bir insanda gelse o kayanin altina el atsa ben memnun olurum..çünkü isimi kolaylasdirir.yükümü hafiflesdirir deGil mi..ona kizmak olurmu.çek elini yardim etme .tek basima yapacam olur mu..

-- Röportaj:evet son olarak söylemek istediGiniz bisey var mi?

-Aczmendi:Son olarak sunu diyeyim..her zamanda olduGu gibi bu zamandada iman-küfür mücadelesi devam ediyor.hatta su dönemde çok siddetlenmis..aradaki ufak tefek ihtilaflari hatalari görmeden bir vücudun azalari gibi elele vererek kalp birliGiyle sahsi menfaatlarimizi göz ardi ederek islamin ülkemizde ve tüm dünyada hakim olmasi için mücadele etmeliyiz..Rabbim muvaffakiyetler versin..bizleri sirat-i müstakimden ayirmasin..

-- Röportaj:amin..Allah razi olsun ..

DeGerli üyemiz forum kurllari gereGi büyük harflerle baslik açmak yasaktir basiGhiz tarfimizdan küçültülmstür daha güzel bir forum için dikkatinize ...
Tesekkürler
Yönetim...