AsKTIR Ki, GERiSi VESAiREDiR...

selma_ok

Acemi Üye
Silver
Ask derdiyle hosem el çek ilacimdan tabib
Kilma derman kim helâkim zehr?i dermanindadir
Fuzuli

Sevgili!..
Askin siirini yazmak isterdim sana; sana aski siir ile yazmak isterdim... Aski seninle tanimlamak ister, aski sende tanimak isterdim. Ay ikiye bölündüGünde yaninda olmak, Uhud?da disini avcuma almak isterdim.
Sevgili!..
simdi senden uzakta, ask sudur diyebilsem eGer, son defa kendimi ve ilk defa okuyucumu kandirmis olacaGim. Bildim dediGim bir aldanistir çünki o, duydum dediGim bir yanlistir. simdi ayin, sin ve kaf?lari çikardilar elif belerden de sensizliGin mektebinde bir sabra mihladilar bizi elif?lerle he?lerden. Sensizlikte hasretin hüzzamlarini öGrendik kucak kucak, ve askin nihavent saltanatini arar olduk köse bucak. BildiGimizi sandikça yandik da yolunda, yolunda yandiGimizi sandikça bildik sonunda. Askin gerçeGi deGildi bildiGimiz, ama askin atesiydi yandiGimiz. Artik süphedeyiz, canlari yâre ulastiran bir sel miydi ask, sekeri güzele sunup aGuyu kalbe bulastiran bir el miydi!.. Sana varacak yollarin çilesi miydi; tutkular ötesi tutkunun zirvesi, hasretle yanislarin sesi miydi!..
Galiba varliGin çekim alanina giren en ulvi aciydi ask; ve maddeyi mânâya veren en cömert sanciydi. Ruhlarin çesitli varliklar arasinda bölüstürülen süsüydü belki; belki ötelere yazgili yitirislerin türküsüydü. Kalp kalbe konan kelebek kanatlarinda renk; kudümlerde düsünüp neylerde aGlayan âhenkti ask. sarkin bütün siir macerasiydi, belki Yesribli sevgililer için tutulan bir Anadolu yasiydi. YaGmur yaGmur belaya basini tutmaklar ve ates ates denizlere kendini atmaklardi. Mansûr?u dâra takan da, Halil?i oda yakan da oydu, ve oydu Eyyub?u derde birakan da. Tuz kadar mübarek, ekmekçe aziz idi; toprakleyin bereket, su gibi temiz idi.
Ask iGnesiyle dikilince bir dikis, kiyamete kadar sökülmez imis. Ask ile insan elbet günese benzer; ve asksiz gönül misâl?i tasa benzer. Hayati aska bölünce hayat çoGalir; bütün hayatlari toplasan geriye ask kalir. Gelip kemiGe dayaninca dünya, hayata atilan kemend olur; göz kapaklarindan vurulunca kasirgalar, annelerce deprem, babalarca bend olur. Asksiz bahar dallarini kuru bir ayaz boGar, asksiz rahmini yargilayan bebekler nâgehan doGar. Mahrem düsüncelerle perdelenen odalarda ya ezel ya ebet olur; ask kayip giderse dünyadan ebet kiyamet olur; sevgisizlik gelir, dünya cehennem olur.
Ask gelince burukluGun siirinde hüzün dokur heceler; ve azarlanmis kalpleri isirir tam yarisinda geceler. Saban onunla sürerse topraGi kosarak, ancak o vakit yeserir taze bir basak. Atlarin nallarindan yildirimlar masallara dökülür, ve yollanamayan mektuplarda nice kalpler sökülür. Kayan yildizlar gibi büzülür elem dehlizlerine diller, ve melal süzülür gibi melek kanatlarinda döker yapraklarini güller. Kaderin dehsetini yakan samdanlar özge pervanelere tesellikâr düser, sefkatli bir ekmek kirintisidir kurutulmus buselere yâr düser.
Sevgili!..
Kapina geldik; aski öGret bize; ve askini ver yüreklerimize.
Bir nihânîce gamzene gamzede âsiklarin adina... Hani uykuya dalinca kenti, ve yalniz basina kalinca kendi... Hani yalniz gecelerde konusmadan kalinca dilleri, ve hâl üzre gönüller anlar olunca bütün dilleri... Vicdan sesinden bîzâr kürek mahkumlarinca, hani âsiklarin hasreti özlemle karinca... Hani gurbetin ucunda gönlüme gömen de seni, hani seni gurbet gurbet gönlüme gömende... Günes ve ay nurunu askindan alirken; günesin isiGi aya vurur gibi âsiki aydinlatirken... Gel ey Sevgili bir huzmecik bahs eyle âsî ve aciz üftadene, ve umut ver peykin olmaya tesne kem zerrene. Asklari unutan bendene askini unutturma!..
Her sey sen olsun su dünyada ve olmasin sen olmayan dünya da.

Ziyaretçilerden Sorular

Cevaplar
0
Görüntüleme
64
2
  • Cevaplanmamış Konu
Cevaplar
1
Görüntüleme
251
Ayşe Hatun