anadoluda kadınlar neden erkeklerin arkasında yürür

urfalımatematikçi

Tecrübeli Üye
Silver
#1


MUTLAKA OKUYUNUZ...!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
" Anadolu'da Kadınlar Neden Erkeklerin Arkasından Yürür?
Olayın sebeplerini daha iyi anlatabilmek için, önce yüz yıllık tarihimizi hatırlatmam gerekiyor.

Savaşlar dönemi!

1911 yılında başlayan Balkan savaşlarıyla beraber, Anadolu insanı hep savaşlara koşmak zorunda kaldı. On yıl civarında süren bu savaşlar yüzünden Anadolu köylerinde neredeyse erkek kalmadı. Birinci Dünya Savaşı, Çanakkale Savaşı, Kurtuluş Savaşı gibi yüz binlerce erkeğin, gidip bir daha dönemediği bu süreç bitince, Anadolu’da dul kadınlar ve yetim çocuklar kaldı. 10-11 yaşındaki erkeklerin, 17-18 yaşındaki kızlarla evlendirilmek zorunda kaldığı dönemlerden bahsediyorum.

Herhangi bir sebepten dolayı savaşa gidemeyen veya savaş sonrası savaş gazisi olarak köyüne dönebilen az sayıda erkek dışında, köy – kasaba halkının çok büyük bir kısmı, dul kadın veya yetim çocuklardan oluşuyordu.

Böylesi bir zarafet!

İşte böylesi bir ortamda yaşayan babalar, evlatları yanlarına gelince, diğer yetim çocukların içi acımasın diye, kendi evlatlarını yanlarında uzaklaştırırmış. Baba hasretiyle yanan yetim çocuklar, babalarını hatırlayıp üzülmesinler diye, başkalarının yanında kendi evlatlarını sevmeye utanırmış babalar. Böylesi ince, böylesi zarif bir düşünceyle, babalar evlatlarına mesafe koymuş.

Hanımlarıyla sokakta gezmek zorunda kaldıklarında, “kocasını kaybetmiş dul kadınlar bizi yan yana – elele görürseler yaraları deşilir” düşüncesiyle, yan yana yürümemeye çalışırmışlar. Anadolu’da erkeklerin hanımlarını birkaç adım geriden yürütme gelenekleri, böylesine bir zarif düşünceyle oluşmuş.

Cehaletin, nasıl korkunç bir bataklık olduğunu, yeninde görmemi sağladı bu olay. Başka yetim çocukların içi acımasın diye ortaya konan tavır, cehalet yüzünden, öz evladını, yetim psikolojisi ile ilgisiz ve sevgisiz büyütme tavrına dönüştürülmüş.

Dul kadınların, savaştan dönmeyen kocalarını hatırlayıp yaraları acımasın diye gösterilen nezaket, kendi hanımını dışlayan bir tavra dönüşmüş cehalet yüzünden.

Ah Cehalet! Sen nasıl bir belasın ki, böylesi bir zarafeti şiddete dönüştürüyorsun?
 
Moderatörün son düzenlenenleri:

ZiLaN_21

Tecrübeli Üye
Silver
#2
bir ince bir hareket ne güzel düşünmüşler böyle bizim burda halen öyle erkek önde yürür kadın biraz uzağında yürür manasını öğrenince daha çok hoşuma gitti allah razı olsun
 

sevinc

Acemi Üye
#3
bu yazdıklarınız ne kadar güzel benimde çocuğum olmuyor ama insanlar yanımdayken nispet yapar gibi inadıma daha çok seviyorlar çocuklarını bence bu cehalet değil ''MERHAMET-VİCDAN'' olarak görüyorum,zaten çocuklarıyla başbaşayken sevgilerini paylaşıyorlar!!!
 

serhad55

Çalışkan Üye
Silver
#5
Güzelde kardeşim o zamanla bu zaman arasında o anlayışla karşılanan inceliği gerektiren
sebeb değişti durumlar normale dönüştü, halen burada almanlar bile kaldırımlarda gördükleri
''erkekler önde hanımı arkadan yürüyor'' manzarasını alaylı bir şekilde dile getiriyorlar.
Gerçektende yaşlıları yapıyor bunu halen vatandaşlarımızın.