Allah rızası için, denilen her şeyi yapmak mı gerekir, bu konuda bir sınır yok mudur?

nides

Acemi Üye
Silver
#1
Bir kimse bize "Allah rızası için" diyerek bişey yaptırmak istese (haramların dışında) ve bizde yapmasak günaha girmiş olurmuyuz?

[h=2]Cevap[/h]Değerli kardeşimiz;
Müslümanların bir özelliği de elinde imkan olduğu ölçüde mümin kardeşlerine yardım elini uzatmaktır. Peygamber efendimiz şöyle buyurmuştur: “Kim bir müslüman kardeşinin ihtiyacını giderirse Allah da onun ihtiyacını giderir.” (Buhari, Müslim)
Bir müslüman kardeşinin sıkıntısını gideren kişi büyük bir sevaba kavuşur. Buna rağmen Allah rızası için yardım isteyen bir kişiye yardım etmemekle kişi günaha girmiş olmaz.
Allah rızası Kur’an ve sünnet çerçevesinde şekillenmelidir. Neyin Allah rızası olduğu neyin olmadığını ancak bu kaynaklardan öğrenebiliriz. Bu sebeple Allah rızasını kazandıracak olan sorumluluk ve görevlerimiz de bu kaynaklara göre tespit edilecektir.
Buna göre, “İslam’da kimsenin gücünün üstünde bir teklif söz konusu değildir ” prensibi gereğince bize düşen tebliğ görevimizi yerine getirmektir. Halklara kabul ettirip ettirmemek Allah’ın görevidir. İnsanları irşad hususunda izzet-i nefisten feragat etmek kişilerin himmetiyle doğru orantılıdır. Herkes, himmeti nisbetinde değer alır.
Fakat herkesin himmeti aynı olmadığına göre, yükümlülüğü de aynı değildir. Başka yönden dini açıdan bize bir zarar geliyorsa, o sınırda Allah rızası için durabiliriz.
 
Konu başlatan Benzer konular Forum Cevap Tarih
nides Haramlar 0