CEVAPLANDI Allah baba demek doğru mu, günah mı?

N

nurcihann

Misafir
#1
Ekran Resmi 2018-02-15 10.44.32.png
Belki çok oluyorum ama merakımı hoş karşılayın. İnsan duyduğu zaman bu ne saçmalıyor diyor. Ama istesekte istemesekte duyuyoruz. Peki nasıl müdahale etmeliyim.
Günah değil mi bu şekilde cümle sarfetmek?
 

Ekli dosyalar

Moderatörün son düzenlenenleri:

Benzer konular

kaniirfan

Çalışkan Üye
Silver
#3
'Allah, Meryem oğlu Mesih’in kendisidir' diyenler de kâfir oldular, Allah üçün üçüncüsüdür' diyenler de kâfir oldular." (Maide, 5:72-73)

"ALLAH BABA" ifadesi Türkiye de Sadri alışık ve Sezercik filimleriyle yaygınlaşmış bir ifadedir. İhlas Suresine bakarsanız ALLAH'a "Baba" denilemeyeceğini net bir şekilde göreceksiniz... Ay Dede, Doğa Ana , Meryem Ana ve Baba Oğul Kutsal Ruh gibi ifadelerin hemen hemen hepsi eski Yunan felsefelerinde ortaya çıkarak Hristiyan inancı ile kabul görmüş ifadelerdir.. Her BABA'nın bir de çocuğu olur ve her çocuğun babası yanında bir de annesi olur ... oysa "O gökleri ve yeri yoktan ve benzersiz şekilde yaratandır. O’nun eşi olmaksızın çocuğu nasıl olur? " (En'âm 101) ...

Bu tür sözler dinden habersizce kişiyi çıkarır.. Tövbe ederek asla kullanmamak gerekir...
 

_ab_i_abisteni_

Çalışkan Üye
Silver
#4
Gözle görebildiğimiz ve göremediğimiz, bilgisine vakıf olduğumuz ve olamadığımız her şeyi yoktan var eden Allahü Teala'dır. O her zaman vardı. Ve yine O her zaman var olacaktır. Bizler O'na muhtacız o ise bizler dahil hiçbir şeye muhtaç değildir. O ne doğurmuş (haşa) ne de doğurulmuştur.. (İhlas Suresi) Ve her birimiz O'nun huzuruna doğru yol alıyoruz.

Dolayısıyla, Allahü Teala'yı bı gibi isimlendirmelerle (Baba vs..) ifade etmek doğru değildir. Dikkat edilmelidir. O hiç kimsenin babası değildir. (haşa)

O tek olan eşi ve benzeri olmayan Allahü Teala'dır... O'na bu şekilde inanır ve iman ederiz...

O bu gibi isimlendirmelerden ve yakıştırmalardan uzaktır... Amanne...

O'na iman etmeyi ve amellerimizle rızasına nail olmayı yine yaratan Rabb'im bizlere bu güzelliği daim ihsan eylesin...