Ali Ulvi Kurucu Hz.

#1
KURUCU HOCA HAKK'A YÜRÜDÜ
Peygamber sevgisiyle gittiGi Medine’den bir daha ayrilamayan Hak dostu Ali Ulvi Kurucu Hoca asiGi olduGu ‘Medine Gülü’ne kavustu.

Kurucu, cuma günü kalp krizi geçirmesi nedeniyle kaldirildiGi Medine’deki Melik Fahd Hastanesi’nde dün Türkiye saatiyle 22.00 sularinda vefat etti. 81 yasindaki Kurucu’nun üç aydir saGlik problemleri olduGu öGrenildi. Vefatindan önce yaninda bulunan doktoru Kayed el– Kayd, Kurucu’nun vefat etmeden önce suurunun yerine geldiGini ve bütün Müslümanlara dua ettiGini söyledi.

81 yasinda hayata veda eden Ali Ulvi Kurucu, 60 yildir Medine–i Münevvere’de yasiyordu. Senenin belirli bir bölümünü ise Türkiye’de geçirmeye özen gösterirdi. Emekli olduktan sonra bütün zamanini Medine’ye gelen misafirlerine ve ibadete ayiran Ali Ulvi Kurucu Hocaefendi, yetisen imanli nesli gördükçe kendini, “Sizler benim gerçeklesen rüyalarim, kabul olunan dualarimsiniz.” demekten alikoyamiyordu. Ömrü Medine–i Münevvere’de Peygamber Aleyhisselâm’in yanibasinda huzûr ve sükûn içinde geçirmis, dünyanin her tarafindan o nurlu sehre gelen ilim adamlariyla, saf Müslümanlarla görüsmüs, onlari misafir etmekten büyük haz almisti. Ilim cevrelerince Islam’in nuru, vakari, izzeti alninda parildayan bir sahsiyet olarak nitelendiriliyordu. Ali Ulvi Kurucu , Âkifvârî siirleri ve Safahat’i ezbere bilmesiyle taniniyordu.

1920’de Konya’da doGan Kurucu, ilk ve orta öGrenimini burada okudu. HafizliGini tamamladiktan sonra 1938 yilinda ailesi ile birlikte Medine’ye gitti. Yüksek öGrenimini Kahire Ezher Üniversitesi’nde tamamladi. Medine’de uzun müddet Evkaf Dairesi’nin Insaat ve Sicillat Emini olarak çalisti. 1953’ten 1975’e kadar Sultan Mahmud’un yaptirdiGi Mahmudiye Kütüphanesi’nde, daha sonra da 1985’te emekli olana kadar seyhülislam Arif Hikmet Kütüphanesi’nde çalisti. Ecdad yâdigâri on binlerce kiymetli eser elinden geçti. Kurucu’nun iki erkek, bir kizi olmak üzere üç çocuGu da Medine’deydi.
Mükremin Albayrak / Istanbul - 04.02.2002

Ali Ulvi Kurucu’nun cenazesi 05.02.2002 Mescid–i Nebevi’de öGle namazini müteakip kilinan cenaze namazindan sonra Cennetü’l Baki’de topraGa verildi. Allah Rahmet etsin (Amin).
 
Konu başlatan Benzer konular Forum Cevap Tarih
K Forumdan Kaldırılanlar 50

Benzer konular

Ziyaretçilerden Sorular

Cevaplar
0
Görüntüleme
64
2
  • Cevaplanmamış Konu
Cevaplar
1
Görüntüleme
251
Ayşe Hatun
Cevaplar
0
Görüntüleme
2,323