Ahlak ve ahiret

bekkain

diyâr-ı gurbet
Süper Moeratör
#1
Ahlâk ve ahiret

Hz. Peygamber s.a.v.:

“Allahım! Suretimi güzel yarattığın gibi ahlâkımı da güzelleştir” (Ahmed b. Hanbel; Beyhakî) diye çokça dua etmiştir.
Sahabenin büyüklerinden Ebu’d-Derdâ r.a. bir gece:

– Allahım! Suretimi güzel yarattığın gibi, ahlâkımı da güzelleştir, diyerek çokça yalvardı ve sabaha kadar dua etti. Sabah olunca hanımı Ümmü’d-Derdâ:

– Ebu’d-Derdâ! Bütün gece dua ve niyazın hep ahlâk güzelliği hakkında oldu. Niçin sabaha kadar böyle dua ettin, diye sordu. Ebu’d-Derdâ r.a. şöyle dedi:

– Ümmü’d-Derdâ! Müslüman bir kul ahlâkını güzelleştire güzelleştire yaşar ve nihayet güzel ahlâkı onu cennete götürür. Bunun gibi ahlâkını çirkinleştire çirkinleştire yaşar ve kötü ahlâkı onu cehenneme sokar.” (Buharî; Beyhakî).
 

Benzer konular

bekkain

diyâr-ı gurbet
Süper Moeratör
#2
Ahlâkın iman boyutu

Ahlâk iman ile doğrudan alakalıdır ve ahlâkı imandan ayırmak mümkün değildir. Zira Kur’an’ın emirlerine teslim olmak imanın gereğidir. Bu emirlere uymakla da en üstün ahlâkî değerler elde edilir.

Güzel ahlâk, tam ve olgun imanın belirtisidir. Nitekim “İman açısından en olgun mümin, güzel ahlâk sahibi olan ve ailesine iyi davranandır.” (Tirmizî; Ahmed b. Hanbel) hadis-i şerifi de bu hususu dile getirmektedir.

Güzel ahlâk, kemâl seviyesindeki olgun bir imanın göstergesi durumunda iken, kötü ahlâk da imandaki eksikliğe işaret eder.
 

Ziyaretçilerden Sorular

2
  • Cevaplanmamış Konu
Cevaplar
1
Görüntüleme
129
Ayşe Hatun
Cevaplar
0
Görüntüleme
2,224