SORU: "-Son yllarda; slama hizmet niyetiyle, birok televizyon ve radyo istasyonu kuruldu. Fakat bu ile megul olan kardelerimiz, mzik yaynna arlk veriyorlar. (..) renmek istediim husus udur: slam dininde mziin hkm nedir? mam- Gazali'nin; insanlara ahireti hatrlatan iirlerin okunmasn ve ilahilerin sylenmesini mstehap kabul ettii doru mudur ?"

CEVAP: Mzik; insanlarn ses ve alg aletleri ile icra ettikleri sanatn, btn ubelerine verilen ortak isimdir. "slam dininde mziin hkm nedir?" sualine, tek bir cevap verebilmenin imkan yoktur. Zira mctehid imamlar, farkl delillere dayanm ve deiik ictihadlarda bulunmulardr. Bunlardan herhangi birisini (tek bana) "slam'n hkm" ilan etmek, doru deildir. Bu tesbitten sonra meseleye geebiliriz. Resul-i Ekrem (sav)'in: "-alg aletlerini kendi arzusuyla dinlemesi, ben-i dem (insan) iin m'siyettir. Onun ile zevklenmek kfran- nimettir" (1) hadis-i erifini esas alan Hanefi fukahas: "-Mzik aletlerini almak ve isteyerek dinlemek caiz deildir" (2) hkmnde ittifak etmitir. mam- Gazali (rh.a) "hya" isimli mehur eserinde; mzik hakknda varid olan btn ihtilaflar zikrettikten sonra, "Mziin tek bir hkme balanamayacan, durumuna gre haram, mekruh, mbah ve mstehab olabileceini" belirtmektedir. nsanlara ahireti hatrlatan iirlerin okunmasn ve ilahilerin sylenmesini mstehap kabul ettii dorudur. (3) Meselenin z budur. Birbirimize dua edelim.

(1) eyh Muhammed b. Sleyman- Mecmuau'l Enhur fi erhi'l Mlteka el Ebhur (erhu Damad) st: 1316 C: 2 Sh: 553.
(2) mam- Merginani- El Hidaye erhu Bidayet'l Mbtedi- Kahire: 1965 C: 4 Sh: 80, Ayrca eyh Muhammed b. Sleyman- A.g.e. C: 2 Sh: 553.
(3) mam- Gazali- hyau'ulumi'd-din-st: 1975 C: 2 Sh: 675-751

Tm forumdan rastgele konular:

• muslumanlar cahl,eitimsizmi oluyor?:(:(
  • Sahurda patates
  • Krili bezelye orbas
  • te namaz insan iin byle kymetlidir
  • Seyyid Muhammed Nurani (K.s.a.)
  • mam Hseyin
  • Basrts magdurlarina...
  • Ne bir ses var ve nede heves yar!
  • ok sper dua amin
  • Selamnaleykm dostlar